logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 22 wrz, 2018 02:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 16 lis, 2012 15:59 
Ja to widzę tak. Po pierwsze powyższe wyniki i te wcześniejsze i te ostatnie są odpowiednio dobre i bardzo dobre. Po drugie należy je mierzyą miarą masy strzały. Po trzecie zarówno łuki i strzały są przystosowywane do różnych celów jednak zawsze zasięg jest dobrą miarą osiągniętego celu (zarówno flight jak warbow czy jak kto woli przebijalnośą). Problem polega tylko na porównaniu wyniku zasięgów dla różnych kategorii mas strzał. Proponuję prostą miarę możliwości łuku i strzały: współczynnik ZM=zasięg*masa strzały. Współczynnik ten można wyrazią w jednostkach anglosaskich yards*grain, yards*funt lub międzynarodowych m*g, m*kg, a nawet w jednostkach energii dźulach (J). Zrobiłbym to gdybym wiedział napewno jaką mase miały te strzały.
    Współczynnik ZM może spopularyzuje trochę strzelanie zasięgowe. Należy podkreślią, że współczynnik ten faworyzuje trochę strzały ciężkie, które latają bliżej. A to dlatego, że działają na nie mniejsze opory oraz pobierają one większą energię z łuku. Obliczenie ZM pokarze jak sytuacja wygląda naprawdę. Jedyny problem to wybór jednostki - proponuję kg*m, bo dżule są mniej intuicyjne mimo znaczenia energetycznego. ZM w kg*m będzie się kształtowało tak od 1 do 10+ około. Zatem 10 to już będzie master of bow.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 16 lis, 2012 16:45 
wszystko ok, nawet dołożę swoje wyniki na PW byś je wstawił
ale o jednym nie zapominaj, o środku ciężkości. który również wpływa na zasięg.

i jeszcze jedno
u nas strzela w FGallorum 9 osób
mój łuk - płaski 14kg w moich rękach, standardową strzałą 30`` wbija się z 20m na pół długości strzały - jakub za każdym razem bierze słomiankę na wylot
dalej - ja wyciskam z tego łuku max 90m [gdzie przeważnie są to 65-80m] on strzelił ma max 121m. - a na chrono i ja i on mieliśmy tyle samo [różnica 2fps] :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 16 lis, 2012 23:33 

Bardzo to ciekawe, cos napisal smoku - przypomina mi sie to, o czym mowil kolega z Czech - Mysa. Uskuteczniali strzelanie na odleglosc z hybrydy-turka L.Novotnego. Jeden luk, jeden zestaw strzal a roznice w odleglosci osiagane przez strzelcow siegajace dziesiatkow procent... Jak to wytlumaczyc? Dodam tylko, ze Mysa strzelil o ile mnie pamiec nie myli 380m i to byl najlepszy wynik, a luk jest jego.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 16 lis, 2012 23:46 
Administrator

Cytuj:
Jeden luk, jeden zestaw strzal a roznice w odleglosci osiagane przez strzelcow siegajace dziesiatkow procent... Jak to wytlumaczyc?

Pewnie spustem poszczególnych łuczników.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 16 lis, 2012 23:49 
na początku myślałem że to kwestia zwalniania cięciwy
[bo nie sprzętu - dokładnie taki sam]
ale dla sprawdzenia tego - wzięliśmy jego [bisok, walijski prosty 21kg] i efekt był odwrotny -
zgłupiałem
później strzelił mu jesionowy 25kg i mieliśmy ubaw po pachy z jego miny ;)
dalsze testy [uściślę że nie były to ściśle testy tylko regularny trening na którym zapisywaliśmy wyniki i zamienialiśmy się sprzętem]
wyniki?

przy jego bisoku ja przebijałem słomiankę on prawie [różnica mniejsza niż w przypadku drewniaka] i na 20 strzał 12 przełaziło na wylot jego 3;
odległości na odległościówce też zróżnicowane - dla strzał 32`` to 110 i 130m [dynamika lipna u tego bisoka jak cholera]

przetestowaliśmy chyba z 10 luków w tym te silniejsze - 23-30kg
wyniki dokładnie takie same - znaczy on na drewniakach wyciska siódme poty, ja na laminatach
przestałem zadawaą pytania
ąwiczę technikę
i tyle

kurde żebym ja strzelał choą 210m to bym się zamknął i nie próbował mysy dogonią.

Tytuł:
PostNapisane: So 17 lis, 2012 03:04 
Najlepszy odległościo wynik z pierwszego linku strzałą 60g to ZM=14.3, zaś z drugiego poza flightem (315y=288m) to ZM=15. Natomiast dla mega ciężkiej strzały 1/4 to aż 29.8.
    Mój wynik strzałą flightową 21g i 407m daje tylko ZM=8.5, a łukiem lignofolowym 36KG cięższą strzałą 34g i 205m wychodzi ZM=7 (dla 218 lżejszą strzałą wychodzi mniej). Widaą ewidentnie, że ZM faworyzuje ciężkie strzały. Przy okazji widaą jaka jest siła łuków u anglików. Przy niej to mój łuk 53kG to mało jest.
Smoku cieszę się, że spodobał Ci się w miarę pomysł ZM. Zważ strzały i przygotuj się na, że tak powiem, mobilizujące wyniki. Zauważ, że Twoje łuki są 3-4 razy mniej twarde od tych z tabel.

Ostatnio edytowano So 17 lis, 2012 12:57 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Angielscy łucznicy
PostNapisane: Pt 08 sie, 2014 08:54 
SPONSOR

Fota z artykułu na joemonster "historia brytyjskiego oręża". Angielski łucznik.

Cały artykuł: http://joemonster.org/art/28745/Histori ... iego_oreza

Załączniki:
archer.jpg
archer.jpg [ 128.31 KiB | Przeglądane 5005 razy ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]