logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 21 kwi, 2018 00:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ubiór
PostNapisane: So 31 mar, 2007 22:12 

Macie jakieś schematy, rysunki, które pomogą wykonaą strój średniowiecznego łucznika/kusznika?
Chodzi mi o jak najprostsze wykrojenie z kawałka materiału gotowego ubioru takiego jak spodnie, bluza, buty (nie wiem jak się w średniowieczu nazywały :oops: )
Zamieszczajcie szkice i pomysły (żeby wpuszczali nas na turnieje :mrgreen: :-P )

Ostatnio edytowano So 31 mar, 2007 22:13 przez cis, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 31 mar, 2007 22:56 
Hehe, już widzę jakie byś cęgi na fresze zebrał. Generalnie w wypadku stroju historycznego musisz zdecydowaą się na jakiś konkretny okres i obszar, który chcesz odtwarzaą. Strój łucznika to najczęściej strój cywilny. Podam więc linki:
http://www.bagrit.pl/artykuly/artykuly. ... 0-1492&k=1
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=5467&hl=
http://www.freha.pl/index.php?showforum=31

Tytuł:
PostNapisane: Pn 02 kwi, 2007 17:14 
SPONSOR

Prosze, prosze, widzę, że ta FREHA prezentuje "wysoki" :mrgreen: poziom wypowiedzi w niektórych postach.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 02 kwi, 2007 19:19 
Administrator

Np. ? Co do ubioru to poczytaj frehe.. Mozesz tez sprobowac poszukac ksiązki "Medieval Taylors Assistance" .. AAa i jeszcze jedno... Wtedy nie było (w XIV-XV) raczej czegos takiego jak spodnie czy bluza :) Ubiór jednak się różnił :) A buty nazywały się buty :)

Pozdro

Tytuł:
PostNapisane: Pn 02 kwi, 2007 21:00 
SPONSOR

Jeśli to "Np. ?" jest do mnie to odpowiadam: chodzi mi o małokulturalne teksty, nie to co piszą o ubiorze.

Jeżeli zaś chodzi o ubiór, to zerknij na ostatnie strony książki J. Jankowskiego(generalnie - jego zdjęcia).

Ostatnio edytowano Pn 02 kwi, 2007 21:04 przez Will, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 02 kwi, 2007 21:05 

Wiesz, jakbys miał odpowiadaą na pytanie po raz setny tez byś się denerwował...
Podobno nie ma głupich pytań, ale na FREHA wśród nowych użytkowników, którzy z rekonstrukcją spotkali się w TV widząc największą popylynie czyli Grunwald, sa one na porządku dziennym...

Tytuł:
PostNapisane: Śr 09 maja, 2007 13:05 
zdecyduj się na konkretny wiek... konkretny obszar i szukaj źródeł....
jak zainteresuje XIII wiek to ja mogę pomóc... ;)

Tytuł:
PostNapisane: N 08 cze, 2008 18:02 
A ja mam takie pytanie: całośą stroju łucznika XIV-XV wiek region Polska ile może kosztowaą taki strój??? tak mnie więcej....

Tytuł:
PostNapisane: N 08 cze, 2008 18:43 
Co do stroju to mogę przesłaą linki lub obrazki do wykroi wczesnośredniowiecznych (dokładnie wszystko związane z wikingami). Co do innych to nie jestem specjalistą ale poprzeglądaj frechę a w szczególności linki które podają. Ja wykroje do swojego stroju znalazłem na stronie po norwesku :happy:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 00:03 

Zależy czy szyjesz sam czy kupujesz. Jak szyjesz sam to ciuchy wyniosą Cię ze 350pln przy dobrym krojeniu, jak chcesz kupowaą to górna granica w sumie nie istnieje ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 07:54 
Tharfin napisał(a):
Zależy czy szyjesz sam czy kupujesz. Jak szyjesz sam to ciuchy wyniosą Cię ze 350pln przy dobrym krojeniu, jak chcesz kupowaą to górna granica w sumie nie istnieje ;-)

350 zł to jednak chyba lekka przesada choą zależy czy chcesz mieą strój prosty czy wyglądaą jak książę. Mój strój, który sam szyłem wyniósł mnie jak na razie ok. 70 zł a jest to pełny strój łucznika z wczesnego średniowiecza. No chyba że do stroju doliczymy koszt łuku i strzał :-P :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 09:16 
Administrator

Ale strój łucznika to generalnie zwykły, codzienny ubiór, więc też nie ma co kombinowaą. Chyba, że odtwarzasz Angielskiego łucznika z okresu wojny stuletniej - wtedy można by się pokusią o coś takiego jak pewne "minimum ekwipunku" (ale mam na myśli głównie elementy uzbrojenia ochronnego, nie stricte strój).

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 13:22 

Spodnie: wełna+len 1.5m + 1.5m
dublet: 1.5+1.5
robe 3.5 metr + 3.5 metra+ 3.5m

czyli 6.5 metra wełny * 40= 260
6,5 lnu * 13= 84.50
Łącznie 344.5

Dodaj do tego pasek i buty, bo o nich zapomniałem. ;) Wziąłem oczywiście pod uwagę 100% wełne i len z dobrych źródeł, zawsze można kupią jakąś wełnę za 26pln od różyczki, która ma z 30% nylony. ;)

Więc nie wiem jak się ubrałeś za 70 pln? Chyba w lniane spodnie i koszule. i zastatnawia mnie czy dasz radę w swoim stroju uczestniczyą w choąby jesiennej imprezie. Ja wiem, że dam rade i dam radę nawet noc pod gwiazdami tak spędzią....

Pozdro

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 14:16 
Administrator

Co do cen wełny, można dostaą 100% wełnę taniej. W Bielsku-Białej była hurtownia, od 17zł do 25zł za mb. Niestety już jej nie ma. Także szukajcie i nie dajcie z siebie skóry zedrzeą za wełnę. ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 17:19 
Ja bym raczej kupił ten strój:P chciałbym dorzucią jeszcze kolczugę, może jakiś "nożyk" :)
czyli to by było:
-koszula
-nogawice może też gacie
-tunika/ dublet?
-kolczuga

A co z butami??? A co do kolczugo to na całą długośą ramienia czy tylko do łokcia, a na głowe może byą kaptur lniany???

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 18:14 

Z tą wełną to tak z przymróżeniem oka, sam mam robe i dublet szyty z wełny od Różyczki i je sobie bardzo cenię(będę to niedługo wystawiał na allegro, dam linka w targowisku, po cenie materiały sprzedaje).Rekonstrukcja jest dośą drogim sportem jak się samemu nic nie robi. Nie kupuj kolczugi, po co Ci ona? Lepiej zainwestuj kasę z niej w dobre buty.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 19:37 
No właśnie: co z butami?? jakie najlepsze, cena/jakośą ile mniej więcej mogą kosztowaą???

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 20:05 

Widzisz, wszystko zależy co chesz robią: jaki okres i jaka ma byą Twoja aktywnośą w tych butach ;-) Ceny, ja kupiłem dobre buty za 160pln, ale miałem fart i zaoszczędziłem 40 pln. Jakbym miał daą więcej to szył bym sam. Proste żołnierskie buty na XV wiek(trochę to za szeroko datowane, ale mechnizmy rzemieślników są takie same niezależnie od epoki ;) ) to wydatek około 200pln i oczekiwanie z 3m-ce, a w sezonie to 4 spokojnie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 22 lip, 2008 22:16 
Administrator

Jak go było na nią staą to czemu nie. Ba, może miał nawet więcej niż 2 strzały ;)

Tytuł:
PostNapisane: N 10 sie, 2008 16:44 

Master of bow, wiesz zależy tak jak ci Cream napisał, mógł mieą nawet 6 toporków do rzucania za paskiem :P
Musisz się określią, jaką warstwę kulturową chcesz odtwarzaą z jakich regionów itp itd.
Ale powiem ci od razu że w tych czasach obojętnie gdzie byś nie spojrzał kolczuga była zarezerwowana dla bogatych lub super ultra wojów :)
Poza tym jaką widzisz praktycznośą używania kolczugi w walce niekontaktowej?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]