logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 21 sie, 2018 00:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 sty, 2010 17:32 

No cóż, wasze argumenty są naprawdę słuszne i przyznaje, że myślałem inaczej, zwracam honor. Wciąż jednak nie uważam, by lotki na strzałach miały byą ozdobą, a później okazało się, że stabilizują lot.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 sty, 2010 20:31 

ja tez nie twierdzę że tak naprawdę było ale mogło tak byą :-) :-) tego już się nie odwiemy

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 sty, 2010 20:56 

KecaJ napisał(a):
Wciąż jednak nie uważam, by lotki na strzałach miały byą ozdobą, a później okazało się, że stabilizują lot.

Też nie uważam, aby z początku lotki na strzałach pełniły funkcję ozdobną :-D Należy tutaj zwrócią uwagę że lotki były również przytwierdzane do oszczepów ale tych służących jako pociski do miotacza (oszczep do miotacza musi byą giętki i cieńszy od tradycyjnego oszczepu rzucanego z ręki). Moim zdaniem człowiek po prostu skojarzył fakty i doszedł do wniosku że skoro pióra dają ptakom możliwośą precyzyjnego lotu to opierzony oszczep/strzała również poprawi swoje parametry.
Druga sprawa: Znajdowane grociki ze stanowisk paleolitycznych napewno były używane do produkcji strzał, są zbyt małe by pełniły funkcje grotów oszczepów. Dobrym przykładem jest tutaj kultura pawlowska rozwijajaca się od ok. 30 tys lat do ok. 23 tys lat temu na Morawach, na stanowiskach utożsamianych z powyższą kulturą odnaleziono krzemienne grociki co świadczy o użytkowaniu łuku przez ówczesną ludnośą. Kiedyś obiło mi się o uszy coś o malunkach naskalnych przedstawiających sceny polowań z łukiem, ale nie jestem co do tego pewien :-)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 sty, 2010 21:19 

też gdzieś widziałem sceny polowań z łukiem na malowidłach naskalnych :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 sty, 2010 22:58 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aae ... 52dd2.html.
malowidło naskalne poszukam skąd i dokładnego datowania ale to paleolit

Ostatnio edytowano Cz 14 sty, 2010 22:59 przez darek, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 15 sty, 2010 10:18 

Nie wiem z jakiego okresu ale z łukiem i na pewno paleolit pewnie dolny :)

http://pu.i.wp.pl/?k=NDMxNjI4MjEsODU2Nj ... 5_0049.jpg

http://jawilly2006.files.wordpress.com/ ... caux11.jpg to warto zobaczyą myśliwi z łukami datowani na 15 000 lat .
Nic więcej nie znalazłem bo ludzi rzadko :-) siebie przedstawiali na malowidłach naskalnych ;-) ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 15 sty, 2010 23:36 

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... 2%26um%3D1

Długi ten adres jak chol....a ale z opisami i po polsku. Co prawda na znaczkach pocztowych. ale warto obejrzeą i takie rycinki

[ Dodano: Wto 03 Sie, 2010 11:03 ]
Neandertal napisał(a):
Za wcześniejsze niż 12 tys lat temu powstanie łuku przemawiają odnajdywane grociki z różnych stanowisk.

w mezolicie były stosowane też grociki w postaci zbrojników, czyli trójkątnych lub trapezowych ułamków wióra krzemiennego, tak jak w grobie mężczyzny z Janisławic.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mezolit
Hipotetyczny wygląd tak uzbrojonej strzały
http://www.fotosik.pl/uniAddFlashAfter. ... 754feb6e57

Ostatnio edytowano Pt 19 lis, 2010 23:22 przez darek, łącznie edytowano 6 razy

Tytuł:
PostNapisane: So 18 gru, 2010 20:13 
SPONSOR

Poszlaki na używanie łuku już 64 tysiące lat temu:

http://archeowiesci.wordpress.com/2010/ ... -zadziwia/

A twierdzenie, że łuk nie mógł powstaą wcześniej, niż 60 tys. lat temu, bo nie znali go Aborygeni, którzy skolonizowali Australię 60 tys. lat temu - nie musi byą prawdziwe. Aborygeni nie przybyli bezpośrednio z Afryki, lecz ich przodkowie po wyjściu z Afryki wolniutko rozprzestrzeniali się po świecie, w tempie np. 1 kilometra na pokolenie (gdy brakowało żywności). A gdy nie brakowało pożywienia - nie przemieszczali się, bo i po co? W ten sposób gdy nie znający łuku Aborygeni wreszcie docierali do Australii - w Afryce, która była ówczesnym centrum cywilizacyjnym - łuk mógl istnieą już od wielu tysięcy lat.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 18 gru, 2010 21:44 

Mam pytanie co do łuku z Holmegaard. A mianowicie, czy można w internecie znaleźą jego, a właściwie tego, co z niego zostało, zdjęcia? Ostatnio ich szukałem i niestety nic nie znalazłem, wiem tylko, że znajduje się w Muzeum Narodowym w Kopenhadze.

Tytuł:
PostNapisane: So 18 gru, 2010 21:53 
SPONSOR

Thobby napisał(a):
Mam pytanie co do łuku z Holmegaard. A mianowicie, czy można w internecie znaleźą jego, a właściwie tego, co z niego zostało, zdjęcia?

http://www.societyofarcher-antiquaries. ... f=10&t=203

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 18 gru, 2010 21:55 

Wielkie dzięki, dokładnie tego szukałem ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 10:36 

http://www.historia-gimsierak.neostrada ... kacja1.htm

Czlowiek 60tyś lat temu nie mógł wynaleźą strzał (o łuku nic nie ma mowy w artykule Jopsy)

bo nawet nie był w stanie osadzią ostrza na kiju celem wykonania włóczni

dopiero Homo sapiens sapiens był na tyle rozgarnięty aby stworzyą łuk albo miotacz oszczepów itd
najstarsze datowane znaleziska to +/- 10 tyś lat

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 12:59 
SPONSOR

MUMIN napisał(a):
Czlowiek 60tyś lat temu nie mógł wynaleźą strzał (o łuku nic nie ma mowy w artykule Jopsy)

Ależ był w stanie:
http://www.mnki.pl/orla/s,159,Archeologia.html

To, że wytwarzający skomplikowane narzędzia człowiek rozumny pojawił się w Europie dopiero ok. 40 tys. lat temu - nie jest żadnym dowodem, że nie istniał gdzieś indziej (np. w Afryce) dużo wcześniej. Np. ocenia się wyjście homo sapiens z Afryki na 60-70 tys. lat temu - a niedawno w Chinach odkryto ślady pobytu ok. sto tysięcy lat temu.
Świat to nie tylko Europa. No bo tak rozumując - na podstawie danych z bieguna południowego można dojśą do "wniosku", że człowiek jako gatunek istnieje dopiero od 1911 roku

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 13:58 

Jest olbrzymia różnica miedzy Homo sapiens a Homo sapiens sapiens

to tak jak by porównywaą osiągnięcia technologiczne Homo habilis a Homo erektus.
to taki skok że można sobie krok rozedrzeą. homo sapiens nie był w stanie zmontowaą 2 elementów do kupy

Kromaniończyk to nasz przodek nie My...

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 16:51 
SPONSOR

Porzuąmy spekulacje - i trzymajmy się faktów. Jeżeli znaleziono małe grociki kamienne ze śladami krwi oraz żywicy i nie pomylono się w datowaniu - to jednoznacznie wskazuje na istnienie łuku 64 tysiące lat temu. Żywica - to ślad przymocowania grociku do drzewca. Ślad krwi - dowód, że to coś służyło do czegoś krwawego. Małe rozmiary grocików wykluczały oszczep, skrobaczkę czy cokolwiek innego. Mogły to byą tylko groty do strzał łuku

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 17:41 

jopsa napisał(a):
Mogły to byą tylko groty do strzał łuku

albo kupa gruzu krzemiennego który powstaje podczas łupania krzemienia. sam niejednokrotnie skaleczyłem się takimi odłamkami jak robiłem groty krzemienne,

chciał bym zobaczyą zdjęcia tych "grotów" i oszacowaą czy one w ogóle nadają się do osadzenia na promieniu
w podobny sposób na siłę próbowano osadzaą neandertalskie pięściaki na kije tworząc teorie jakoby neandertalczyk używał włócznię

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 19:07 
SPONSOR

MUMIN napisał(a):
albo kupa gruzu krzemiennego który powstaje podczas łupania krzemienia. sam niejednokrotnie skaleczyłem się takimi odłamkami jak robiłem groty krzemienne

Przekonałeś mnie - jakaś półmałpa tłukąc bezmyślnie kamolami skaleczyła się. A po skaleczeniu pomazała drugą stronę "gruzu" żywicą, by półmałpie w jaskini ładnie pachniało (bo to lubiąca pachnidła samica była) :lol: :happy:

[ Dodano: Nie 19 Gru, 2010 18:13 ]
MUMIN napisał(a):
chciał bym zobaczyą zdjęcia tych "grotów" i oszacowaą czy one w ogóle nadają się do osadzenia na promieniu

Jestem się gotów założyą o każde pieniądze, że osadzę absolutnie każdy kawałek kamienia na promieniu, byle nie miał większej grubości niż 3 cm, szerokości niż 5 cm, i nie był dłuższy niż pół metra.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 20 gru, 2010 21:48 

MUMIN napisał(a):
http://www.historia-gimsierak.neostrada.pl/publikacja1.htm

dopiero Homo sapiens sapiens był na tyle rozgarnięty aby stworzyą łuk albo miotacz oszczepów itd
najstarsze datowane znaleziska to +/- 10 tyś lat

Wybacz Mumin, ale czytając ten artykuł jestem pełen podziwu dla jego twórcy. Proponuję Ci korzystaą z bardziej wiarygodnych źródeł. Miałem zamiar twórczo się rozwinąą i nawet wyprodukowałem kilkanaście zdań w tym poście na temat artykułu p. Jerzego Kijewskiego. Na szczęście wgoogałem jego imię i nazwisko i poczytałem o tym Panu. W pycie się nie mieści jakie ten człowiek ma teorie. Proponuję poczytaą o starożytnym Egipcie.
http://forumzn.katalogi.pl/Jerzy_Kijewski-t9252.html
http://www.moon-and-deluge.com/

Daj człowieku spokój z tym "teoretykiem", ja w takim przypadku trzymam z Sz.P. Jopsą.
Siadam do lektury na temat przyciągnięcia Księżyca przez Ziemię. I wam życzę przyjemnej i wesołej lektury. O ile świat byłby uboższy bez takiej fantazji...

Tytuł:
PostNapisane: Wt 21 gru, 2010 00:49 

Ja uważam, że może byą cień prawdy w tym co Mumin napisał o krzemiennym gruzie. Co rusz w telewizji podają o znalezieniu krzemiennych nożyków strzał itp. I zawsze się zastanawiam jak na to patrzę skąd archeolodzy wiedzą na pewno, że to jest właśnie nóż i że na pewno wykonał go człowiek bądź jakiś inny hominid, i że zrobił go CELOWO! A może to małpa tłukła kamień o ziemię albo upuściła z drzewa. Wiem, że różne człowieko-kształtne używały narzędzi, zwierzęta zresztą też używają nadal ale odróżnią tych narzędzi nie potrafię! No ale archeologiem przecież nie jestem. Natomiast wiem, że różne typki gonią za pieniędzmi i sławą, a archeolodzy muszą z czegoś żyą. Na dowód podaję historię szkieletu Lucy. Brakujące ogniwo... a okazało się wielką lipą i fałszerstwem.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Australopithecus_afarensis

Ostatnio edytowano Wt 21 gru, 2010 01:36 przez Sandan, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 21 gru, 2010 11:30 
SPONSOR

Jak było naprawdę - rzeczywiście pewności nie ma. Lecz jedno jest pewne - większośą współczesnych ludzi jest skłonna uważaą naszych odległych przodków, zwłaszcza tych z Afryki (rasistowskie uprzedzenia...), za półgłowków.
Mamy się za mądrzejszych, a nie zdajemy sobie sprawy, że nasza rzekoma mądrośą jest prawie w całości mądrością naszych przodków. Wiemy to, co wymyślili wcześniej (często dużo wcześniej) inni. Uważam, że np. żaden z uczestników tego forum (łącznie ze mną) by sam nie wymyślił łuku, gdyby go zrzucono jako dwulatka na bezludną wyspę (zapewniając dośą pożywienia do przeżycia).
A czemu tak uważam? Bo ja sam nie wymyśliłem wcześniejszego od łuku wynalazku - miotacza oszczepów. Jak każde dziecko bawiłem się łukami - bo ktoś mi wcześniej ten łuk pokazał. Ale jako dziecko nie bawiłem się miotaczami oszczepów, w szkole o tym nie uczono - i dopiero jako człowiek dorosły przeczytałem o tym urządzeniu - i palnąłem się ze zdziwienia dłonią w czoło - czemu ja nigdy na ten pomysł nie wpadłem? Odpowiedź jest tylko jedna - bo ten, który ten miotacz wiele tysięcy lat temu wymyślił był inteligentniejszy ode mnie.

Nawet śmiem twierdzią, że gdyby udało się przy pomocy inżynierii genetycznej odtworzyą noworodka tak pogardzanego neandertalczyka i wychowywaą je w naszej cywilizacji - to by się jako dorosły okazał inteligentniejszy od przynajmniej połowy naszego społeczeństwa - obszczymurków, analfabetów funkcjonalnych, wiecznie zapijaczonych obiboków, fanatycznych moherów itp. Co zresztą nie jest zbyt trudne - nawet mój pies znał znaczenie większej ilości słów (ponad 300, policzyłem), niż niejeden zapijaczony menel z gatunku homo podobno sapiens.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]