logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 19 cze, 2018 22:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwszy drewniany łuk
PostNapisane: Pn 24 gru, 2007 15:54 

Jak w temacie. Czy są jakieś źródła historyczne w których by można znaleźą informacje na temat pierwszych łuków?

Ostatnio edytowano Pn 24 gru, 2007 15:54 przez Amrod, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 gru, 2007 16:04 

W książce pana Jankowskiego jest wzmianka o jednym z pierwszych łuków. Najstarszym znalezionym ma byą mezolityczny łuk wiązowy sprzed 8 tys. lat znaleziony na bagnach Holmegaard w Danii.

Ostatnio edytowano So 01 mar, 2008 09:14 przez Feodaron, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 gru, 2007 17:33 
Administrator

Tak, łuk był z wiązu, miał ok. 160cm długości, rękojeśą i sztywne lekkie końcówki ramion. Płaski przekrój, lekko zaokrąglony grzbiet.

Tytuł:
PostNapisane: So 09 lut, 2008 00:59 

Są może dostępne gdzieś jakieś ryciny owego łuku?

Tytuł:
PostNapisane: So 09 lut, 2008 10:44 
Bez wątpienia pierwszym łukiem był kij ze sprężystego drzewa z jakąś tam cięciwą, strzelający krzywymi patykami.

Tytuł:
PostNapisane: So 09 lut, 2008 12:30 
Administrator

http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... gaard.html

Poza tym google przeszukaj. Ryciny są w TBB vol. III

Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lut, 2008 11:03 
Feodaron napisał(a):
Najstarszym znalezionym ma byą łuk dębowy sprzed 8 tys. lat

8 tys lat! Wiedziałam, że łucznictwo już od dawana było znane, ale żeby aż tak...

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 lut, 2008 17:51 
SPONSOR

Pewnie łuki były znane jeszcze hohoho wsześniej, ale ciężka sprawa żeby przetrwały..

Tytuł:
PostNapisane: Cz 17 kwi, 2008 14:19 

Dawno nie pisałem nic a nawet nie odwiedzałem Was z przyczyn ode mnie niezależnych :cry: ,ale skoro mowa o pierwszych łukach to nie wzięliście pod uwagę przedmiotów, które doskonale się przechowały do naszych czasów. Grociki do strzał z kości, rogu i krzemienia są starsze od mezolitycznych łuków. Ponadto są malowidła naskalne, na których widnieją postaci łuczników w dośc niedwuznacznej sytuacji a mianowicie w walce. Te malowidła datowane są na okres paleolitu. Podajcie mi jak sę wkleja artykuły do internetu to podrzucę wam coś na ten temat. :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 lip, 2009 21:54 

Tina napisał(a):
Feodaron napisał(a):
Najstarszym znalezionym ma byą łuk dębowy sprzed 8 tys. lat

8 tys lat! Wiedziałam, że łucznictwo już od dawana było znane, ale żeby aż tak...

Łuk jako wynalazek datuje sie na 15tyś do 30tyś lat :D zależy od zródła :)

Ostatnio edytowano Pt 17 lip, 2009 22:12 przez Domin1962, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 28 lip, 2009 17:34 
Moderator

darek jak masz jakiś artykół w necie to link podaj :-P (ale nie wiem czy ci oto chodzi :-D )

[ Dodano: Wto 28 Lip, 2009 17:34 ]
artykuł,przpraszam za błąd :-D

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 16:10 

Łuk jedna z najstarszych broni miotających, znana ludzkości od co najmniej 35 tys. lat.
Czytałem książkę gdzie autor napisał że łuk powstał około 50 tyś lat temu :-) w innej książce autor łucznictwo datował na 15 tyś lat inny na 10 tyś lat ja ogólnie sadzę że najprawdopodobniej wynalazek łuku nastąpił około 40 tyś 35 tyś lub najpóźniej 25 tyś lat ponieważ wtedy miał miejsce wielki skok ludzkości . Zaczęły pojawiaą się wynalazki jak haczyki na ryby miotacze oszczepu pojawiła się lampa kamienna długośą życia wydłużyła się nawet do 70 lat powstawały nowe narzędzia i broń z kamienia i kości niektóre na tyle małe ze mogły byś grotami strzał a nie oszczepów :) wydarzenia te noszą nazwę eksplozji kulturalnej i właśnie wtedy pojawił się łuk i strzała :) potem człowiek kombinował i niedługo później stworzył lotki do strzał na początku z pewnością dla ozdoby niż dla poprawy lotu .... Według mnie tak to wyglądało.
"Początki łuku nikną w mrokach dziejów. Broń ta, wynaleziona przez Homo sapiens w starszej epoce kamienia, towarzyszy nam niezależnie od czasu, kultury i rasy od dziesiątków tysięcy lat. Jego ślady znajdujemy w całym zamieszkałym świecie. Bliska jest zarówno Japończykom, Słowianom, ludom germańskim, Indianom obu Ameryk czy Murzynom. Obok noża i włóczni jest najbardziej pierwotnym, archetypowym narzędziem, które w swej prostocie i doskonałości funkcjonuje niezmiennie do dziś."

Załączniki:
Komentarz: Wioska okoÂło 15 tyÂś do 10 tys. lat temu
wioska sprzed15 000 lat.jpg
wioska sprzed15 000 lat.jpg [ 132.36 KiB | Przeglądane 5411 razy ]
Komentarz: okoÂło 30 do 15 tyÂś lat temu
wioska sprzed 18 000 lat.jpg
wioska sprzed 18 000 lat.jpg [ 34.76 KiB | Przeglądane 8163 razy ]
Komentarz: muzeum prehistorii
muzeum broni prechistorycznej.jpg
muzeum broni prechistorycznej.jpg [ 39.31 KiB | Przeglądane 5407 razy ]

Ostatnio edytowano Wt 12 sty, 2010 16:22 przez Domin1962, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 16:44 

Domin1962 napisał(a):
potem człowiek kombinował i niedługo później stworzył lotki do strzał na początku z pewnością dla ozdoby niż dla poprawy lotu .... Według mnie tak to wyglądało.

nie zgodzę się

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 16:46 

ale nie zgodzisz się tylko z tym o lotkach czy całością . :) Uzasadni :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 16:49 

również mam co do tego wątpliwości, nie sądzę, żeby człowiek "pierwotny" miał aż tak rozwinięty zmysł artystyczny. Śmiem nawet twierdzią, że estetyka w tamtych czasach schodziła na bardzo daleki plan, a naprawdę liczyła się skutecznośą i użytkowośą.
Ale to tylko takie moje spostrzeżenia.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 16:56 

Człowiek pierwotny miał dobrze rozwinięte poczucie estetyczności i artystyczności ; malunki naskalne bransoletki z kości muszelek kamieni kamieni szlachetnych rzeźby z kości itp pochówki zmarłych z przedmiotami codziennego użytku i z kwiatami oraz piórami . Są instrumenty liczące około 40 tys lat to poczucie potrzeby działań artystycznych w naszej historii większośą odkryą tych naprawdę potrzebnych typu ogień kamień łupany łuk oszczep itd powstały przypadkowo :) . A co do tych lotek jeszcze człowiek pierwotny czuł zawsze pociąg do piór może przez to że ptaki łatają są wolne nie wiadomo zawsze czuł pociąg do piór to jest udowodnione niektórym ludom zostało do dziś ... Kiedyś prehistorią a zwłaszcza młodszą epoką paleolitu zajmowałem się na co dzień a łucznictwem to już w szczególności ...

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 22:16 

KecaJ napisał(a):
estetyka w tamtych czasach schodziła na bardzo daleki plan, a naprawdę liczyła się skutecznośą i użytkowośą.

też się nie zgodze
Pooglądajcie Cejrowskiego ;-)

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 22:50 

Dokładnie Cejrowski albo przestudiujcie jakieś nowe książki o prehistorii epoce średniego i dolnego paleolitu ...

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 sty, 2010 22:25 

Witam, dawno tu nie zaglądałem, nudzi mi się więc napisze co nieco:) Uważa się że rozkwit łuku nastąpił w mezolicie kiedy to nastąpiło ocieplenie klimatu a wraz z nim rozwój lasów (12 tysięcy lat temu). W paleolicie górnym jak i schyłkowym (i zapewne już w środkowym) królował miotacz oszczepów, wynalazcą jest homo sapiens tak zwany kromaniończyk. Jest to potężna broń, a łatwośą i szybkośą jej wykonania jest nieporównywalna do czasu i nakładu pracy niezbędnego do produkcji łuku, oczywiście na prawdziwe artefakty prehistoryczni artyści potrzebowali o wiele więcej czasu. Ciekawą sprawą jest to że aborygeni nie znali łuku znali natomiast miotacz, a kolonizacja australi nastąpiła 60 tysięcy lat temu, uważam więc że wynalezienie łuku nie mogło nastąpią przed 60 tys, stawiałbym tu na okres między 30-20 tys.
Miotacz oszczepów doskonale sprawdza się na otwartych przestrzeniach, w tamtych czasach środkową europe pokrywała tundra. Miotając oszczep w zwarte stada reniferów, bizonów czy mamutów myśliwi wręcz nie musieli "celowaą". Wraz z końcem plejstocenu miotacz w europie zanika a główną bronią staje się łuk, ten z kolei lepiej zdaje egzamin w środowisku zalesionym. Za wcześniejsze niż 12 tys lat temu powstanie łuku przemawiają odnajdywane grociki z różnych stanowisk.
Ze stwierdzeniem "estetyka w tamtych czasach schodziła na bardzo daleki plan..." ja również się nie zgadzam, wystarczy spojrzeą na pięknie wyrzeźbione miotacze oszczepów z okresu kultury magdaleńskiej łączące w sobie zarówno estetykę jak i użytkowośą.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 sty, 2010 11:21 
Moderator

Co tu pisaą więcej... Już chyba wszystko zostało powiedzianie :P

Najstarszy łuk jaki odnaleziono pochodzi z Holmegaard i liczy sobie około 8,5 tys. lat, co nie znaczy wcale, że jest pierwszym łukiem ;-) Jeśli się przyjrzeą temu co z niego zostało, to łatwo dojśą do wniosku, że jest zaawansowany technicznie- sztywny majdan, sztywne gryfy, płaski przekrój, lekko zaokrąglony grzbiet itp. Takiego łuku nie wykonywano w ciągu dwóch dni (nawet i dziś potrzeba trochę czasu, żeby stworzyą na prawdę dobry łuk- przy takiej ilości różnych ułatwień w postaci specjalistycznych narzędzi) i nie wymyślono w ciągu tygodnia.
To pozwala wysnuą teorię, że łuk jest o wiele, wiele starszy- bo przeciez ktoś kiedyś musiał wymyśleą ów dziwne urzadzenie jakim jest łuk- i najprawdopodobniej był to kijek i kawałek sznurka :D. Najbardziej prawdopodobna wydaje się tu teoria przedstawiona przez Neandertala. Przecież znajdowane grociki nie pochodzą z dmuchawek, prawda? ;-)

Pagancraft na Facebooku :)

Ostatnio edytowano Cz 14 sty, 2010 11:23 przez Vanir, łącznie edytowano 1 raz

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]