logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 30 maja, 2020 23:53

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Ötzi
PostNapisane: Śr 26 wrz, 2012 22:12 

Trochę głupio, że najstarszy Europejczyk znaleziony w całości ze swoimi gratami na dodatek postrzelony z łuku nie doczekał się żadnej informacji na stronie Arcus. Miał łuk, strzały, cięciwę i narzędzia do produkcji.
http://www.iceman.it/en/node/281

Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 wrz, 2012 22:24 

kiedyś chciałem naskrobaą artykulik na arcusie ale życie sprawia że nie ma czasu na rzeczy nie niezbędne niestety a szkoda bo mam pokaźna bazę danych zdjęą skanów plików i publikacji nie tylko na temat tego zmarzniętego gościa ale mnóstwa znalezisk z europy

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 wrz, 2012 22:28 
Moderator

Mnie również bardzo ciekawią takie rzeczy. Mumin skoro nie masz czasu na ogarnięcie tych materiałów to może spakuj i wrzuą na jakiś serwer. ja z wielką chęcią bym przejrzał

Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 wrz, 2012 23:04 

hehe problem polega na tym że ja nie mieszkam w domu u (rodziców sie znaczy) a wszystko tam na kompie mam
jakoś nie jezdzę tam bo nie mam kiedy i za daleko ale będę musiał jakoś te wszystkie pliki przywołac do siebie bo tak mam masę nazbieranych informacji

Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 wrz, 2012 17:12 
SPONSOR

też chciałem Cie prosią Mumin o udostępnienie Twojej bazy ale widzę że zjadacz juz mnie uprzedził. Szczególnie interesują mnie łuki prehistoryczne, ale z chęcią zobaczę wszystko co masz :]

Tytuł:
PostNapisane: So 29 wrz, 2012 10:07 

zobaczę co się a zrobią
a co do tematu to przymierzał sie ktoś z was kiedyś do zrobienia łuku jaki miał Otzi?
wiecie że ten łuk co go ze sobą taszczył w góry był prefabrykatem. to nasz pobratymiec też robił sam łuki
strzały jak pewnie mało kto wie były robione z drewna cisowego tak samo jak łuk

Tytuł:
PostNapisane: So 29 wrz, 2012 11:26 
SPONSOR

Mumin, nie umiem robią łuków, ale chętnie bym taką rekonstrukcją strzelił. Jak coś stworzysz - daj znaą. Odnośnie braku czasu - rozumiem Cię aż za bardzo.

W kwestii ważnej czyli strzał: nie wszystkie były cisowe, dwie były wykonane z innego drewna (prawdopodobnie świerku), były za to pokryte krwią (ludzką), stąd pomyłka w ocenie drewna. Wiadomośą z pierwszej ręki - w zeszłym roku byłem w muzeum. Jeśli Twoje informacje są nowsze - to przepraszam za zamieszanie.

Tytuł:
PostNapisane: So 29 wrz, 2012 16:48 
Moderator

To dlaczego ja gdzieś czytałem że strzały były z derenia i kaliny? Nigdzie nie widziałem niczego o strzałach z cisu. Ciekawe kto ma rację... :P

Tytuł:
PostNapisane: So 29 wrz, 2012 18:15 
SPONSOR

Próbowałem kiedyś strzał z kaliny (wg sag normańskich), ale bez sukcesu, za wyjatkiem silnych wymiotów (sok z młodych owoców jest trujący .........)
A dreń nie występuje w rejonie Alp i we Włoszech, dla niego Polska to już skraj (jest to roslina stepowa). Faktem jednak, że strzały są znakomite.
Powtarzam - moje informacje o strzałach są sprzed dwóch lat.

Tytuł:
PostNapisane: N 30 wrz, 2012 08:45 
Moderator

To ja już nie wiem... :P Teraz troszkę poszukałem i na http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Otzi,vstrona_3 też znalazłem o Otzim że " kołczan w nim 14 strzał w tym 8 kalinowych reszta dereniowych". Może to inny dereń, a może 5 tysięcy lat temu był inny klimat i zasięg występowania tej roślinki był inny :)

Tytuł:
PostNapisane: N 30 wrz, 2012 20:02 
To bez znaczenia, ale po przeczytaniu linku Zjadacza skojarzyłem, że w te wakacje oglądałem sztyt znajdujący się 35 km od sztytu na którym znaleziono Oziego. Jego znaleziono na Similaun 3599 m w Alpach Otztalskich (Tyrol, ewen. Alpy Retyckie). Ja zaś podziwiałem Ortler 3905 m na południowy zachód od tamtego, czyli sąsiędnie pasmo. Jedno i drugie na o, więc skojarzyłem.
    Przypomniała mi się również pewna historia z podboju Andów z polskim akcentem. Mianowicie podczas, bodajże drugiej, wyprawy na jeden z najwyższych szczytów (Mercedario lub podobnie) znaleziono na samym szczycie w śniegu mumię Indianina. Wówczas pierwszeństwo zdobycia góry, chyba przez Polaków, stanęło pod znakiem zapytania. Natomiast zbyt pięknie by było, gdyby ten Indianin też miał łuk i strzały, ale nie wiem :-).

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 paź, 2012 08:29 

Wystarczyło wysunąą marchewkę a jak dyskurs się rozwija. Co prawda tekst stary ale grot strzały jak najbardziej wyeksponowany.
http://humanremains-otzitheiceman.wikis ... h+for+kids

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 paź, 2012 10:37 
No tak. Całe szczeście nie potwierdziło się, że "dobry Indianin to martwy Indianin". Mianowicie mumia okazała się inkaską figurką boga słońca. Po prostu zapamiętałem ekspresyjny opis w książce, gdzie początkowo myślano, że dokopali się do czaszki człowieka. Ku mojemu zdziwieniu inne szczegóły zapamiętałem dobrze. Wyprawa Polaków z 1934 roku. Pierwsze nowożytne wejście na czwarty co do wysokości szczyt poza Azją, Mercedario 6770 m lub 6720 m.
    Ale się zrehabilituję i wykopię jakiegoś skamieniałego łucznika :happy: .

Ostatnio edytowano Wt 02 paź, 2012 10:39 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 19 paź, 2012 14:45 

Tutaj macie link do filmiku na którym pokazane jest jak zrobią replikę strzały Otziego: http://www.youtube.com/watch?v=EoNmUJWNCMw
Trafiłem na niego przypadkowo, ale może komuś się przyda;)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]