logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 21 sie, 2017 17:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 19:35 

dopisuję: waga moich strzał wynosiła 22,1 grama a długośą całkowita 29 cali.naciąg rzeczywisty nie przekroczył 27 cali.
minęło kilka godzin a jeszcze mnie boli fakt wyłożenia ponad 2 tys zł na łuk nie taki jak chciałem :-/
pozdrawiam
Jerzy Jackowski

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 19:47 

no widzisz Jurek trzeba było ze mną zagadaą , poniżej 300 m zwrot kasy ;-) . Jak na warunki pogodowe to wyniki bardzo fajne

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 21:07 

Hejaz rodrigez a po co ta informacja o moich zakupach? The forum czyta ta tez moja zona prose o usuniecie Tej iNformacji :mrgreen:

Ostatnio edytowano So 12 maja, 2012 21:11 przez bibik, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 21:17 

Jak dla mnie strzelanie dzisiaj bylo super doswiadczeniem i jestem pewien, ze gdybysmy byli w stanie pociagnac tasme po idealnej prostej wyniki Jurka i Rodriques`a otarlyby sie o 300m

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 21:32 
SPONSOR

Kucze blade, znów dużo słów, a mało konkretów, panowie podajcie ścisłe dane do uczciwego porównania:

1. Jaka była siła naciągu każdego łuku i przy jakiej długości naciągu mierzona?
2. Jerzy Jackowski podał wagę swoich strzał i na jaką długośą naciągał łuk gdy strzelał. Proszę o te same informacje Rodriguesa.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 21:52 

w strzelaniu flight nie chodzi Jopsa o sprawnośą łuków, tu każdy chwyt dozwolony, jak Rodriqes chce naciagaą na 120 cm to niech tak robi skoro to jest skuteczne. Żeby zbadaą sprawnośą jego łuku wystarczy test na chrono przy standardowych wartosciach i będzie czarno na białym. Widaą jednak że hwarang był jednak sprawniejszy nieco, tak czy inaczej wynik bardzo fajny Rodriqes jak na łuk domowej roboty

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 22:02 

Robin, OK, tylko mieliśmy (przynajmniej ja) nadzieję, że łuk Rodriguesa okaże się bardziej wyjątkowy, a nie tylko "bardzo fajny, jak na łuk domowej roboty". Jestem daleki od jakichkolwiek złośliwości, czekałem na ten test z ciekawością i jestem trochę zawiedziony, myślę, że podobnie, jak Rodrigues. Wynik jest naprawdę dobry, ale jestem ciekaw, czy Rodrigues będzie dalej próbował zrobią łuk wyjątkowy, zgodny z teoretycznymi założeniami dla łuku idealnego i co w związku z tym z chęcią opatentowania wzoru.

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 22:25 
jopsa napisał(a):

1. Jaka była siła naciągu każdego łuku i przy jakiej długości naciągu mierzona?

Zawsze się mierzy przy 28 calach - to oczywiste. Naciągi są podane, są jedynie kontrowersje, co do naciągu łuku Jurka.
jopsa napisał(a):
2. Jerzy Jackowski podał wagę swoich strzał i na jaką długośą naciągał łuk gdy strzelał. Proszę o te same informacje Rodriguesa.

Długości i masy strzał dodałem. Z tym naciąganiem to trochę lipa jest jak napisał Robin. Jurek szarpał cięciwę pod koniec, więc deklaracja, że nie wykorzystywał długości strzały jest trudna do weryfikacji. Nie rozumiem wogóle tego problemu. Skoro łuk okazał się rzekomo miekki to skąd takie problemy z naciąganiem? Jurek miał pokazaą ile mi jeszcze brakuje, a nie mógł naciągnąą do końca 26 czy 27 kG. Dodam, że chłop większy ode mnie.

Tuck napisał(a):
czekałem na ten test z ciekawością i jestem trochę zawiedziony, myślę, że podobnie, jak Rodrigues. Wynik jest naprawdę dobry, ale jestem ciekaw, czy Rodrigues będzie dalej próbował zrobią łuk wyjątkowy, zgodny z teoretycznymi założeniami dla łuku idealnego
Miło, że wierzysz we mnie i się nie zawiedziesz. Ja się nie rozczarowałem, bo przecież wygrałem - minimalnie, bo minimalnie, ale na tym polega sport. Przypominam wszystkim, że istnieje coś takiego jak kategoria unlimiteed, w której liczy się tylko wynik odległościowy . Ja się dopiero rozgrzewałem, rozpocząłem od najgorszych strzał. Pogoda pokrzyżowała mi plany. Najlepszą strzałę wystrzeliłem raptem raz w najgorszych warunkach, a i tak poleciała najdalej.

Poza tym pokpiłem temat cięciwy, bo mi się nici dynemy skończyły. Cięciwa była za cienka i pochłaniała za dużo energii. Dodatkowo z powodu zbyt cienkiej cięciwy strzały nie wychodziły z łuku prosto, tylko je bardzo majtało, co bardzo zmniejszyło zasięg. Strzały Jurka chyba nie wykazywały takich problemów. Mój mocniejszy łuk 53kG, z którego dziś nie strzelałem ma półkę i strzały wychodzą z niego idealnie.

Ostatnio edytowano N 13 maja, 2012 00:01 przez Rodrigues, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja, 2012 23:32 
SPONSOR

Robin, to nie były zawody sportowe flight (nikt by ich nie przeprowadzał w taką pogodę), lecz testowanie jakości łuku Rodriguesa przez porównanie go do Hwaranga.

I wyszła (jak się spodziewałem) cienizna.
Wynik przy porównywalnych warunkach pogodowych (gdy jeszcze mocno nie wiało i nie padało) był ten sam - jeden metr w tę czy we wtę to przypadek. Za to Rodrigues miał same handicapy - jego łuk był znacząco mocniejszy, naciągał dalej (choąby z racji dłuższych o cal strzał), miał lżejsze strzały i lżejszą cięciwę (wbrew temu co sugeruje Rodrigues im cięciwa lżejsza, tym strzała szybsza) Ten reklamowany jako cud sprawności "kreteńczyk" okazał się o wiele mniej sprawny od seryjnego refleksa. Szkoda, że mnie tam nie było, bo bym wziął moją strzałę 19 g, naciągnął Hwaranga na 32 cale i prześcignął ten dziwaczny niesprawny łuk o jakieś 50 metrów.

Nie rokuję Rodriguesowi sukcesów z następnymi łukami. Ma zbyt mało plastyczny charakter. Coś tam sobie założył - i brnie, nie przyjmując żadnych naszych rad ani krytyki. To się musi kończyą porażkami.

P.S. Odmawianie Jerzemu męskości na podstawie sposobu naciągania łuku to było zachowanie niezbyt ładne. Robin, weź przygotuj jakiegoś warbow 120 funtów, ja go naciągnę - a jak potem pan Rodrigues go nie naciągnie, to go poproszę, by nazwał sam siebie babą :mrgreen: :-P :!:

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 00:27 
jopsa napisał(a):
miał lżejsze strzały i lżejszą cięciwę (wbrew temu co sugeruje Rodrigues im cięciwa lżejsza, tym strzała szybsza)

Jeśli chodzi o strzały pod wiatr to wprost przeciwnie. W temacie lekkich cięciw to też tak myślałem, ale praktyka szybko weryfikuję takie rzeczy. Nie zdajesz sobie sprawy z sił napięcia cięciw jakie występują w twardych longbowach.

jopsa napisał(a):
Szkoda, że mnie tam nie było, bo bym wziął moją strzałę 19 g, naciągnął Hwaranga na 32 cale i prześcignął ten dziwaczny niesprawny łuk o jakieś 50 metrów.

P.S. Odmawianie Jerzemu męskości na podstawie sposobu naciągania łuku to było zachowanie niezbyt ładne. Robin, weź przygotuj jakiegoś warbow 120 funtów, ja go naciągnę - a jak potem pan Rodrigues go nie naciągnie, to go poproszę, by nazwał sam siebie babą :mrgreen: :-P :!:

Nie to raczej Tobie mam chęą odmówią męskości, bo piszesz takie rzeczy po testach zamiast przed. Nie zdajesz sobie sprawy, że to był pierwszy egzemplarz tego modelu, a Hwarang był doskonalony cho cho i jeszcze trochę.

A jeśli chodzi o łuk 120 funtów to sobie zrobię sam taki. Ale będzie on klasą sam dla siebie bo przecież nikt nie wystawi godnego przeciwnika.

Ostatnio edytowano N 13 maja, 2012 00:42 przez Rodrigues, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 00:34 

Jakie wyciągnąłeś wnioski na temat sprawności swojego łuku? Uważasz że idea przełożeniowa była słuszna czy nie sprawdza się, w końcu zremisowałeś ze słabszym w naciągu łukiem?

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 01:17 
Dobrze postawione pytanie Sandan, z tym że ja nie uważam, że zremisowałem. Po pierwszej serii dało się odczuą, że moc jest ze mną - zapytaj Jurka - dlatego się tak nie spinałem. Nie wiedziałem, wtedy że ten Hwarang jest taki miekki. Zresztą kwestię naciągu łuku Jurka uważam za nieprofesjonalną. Nie wiem o co chodzi, ale może niesłusznie się czegoś tu doszukuję.

Za wcześnie jeszcze na pochopne sądy w stylu Jopsy. Ja widzę tu dobry kierunek i wiem co mogę jeszcze udoskonalią. Poza tym nie wolno zapomnieą, że porównujemy nowy model z modelem praktycznie najlepszym obecnie.

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 01:21 
SPONSOR

Rodrigues napisał(a):
W temacie lekkich cięciw to też tak myślałem, ale praktyka szybko weryfikuję takie rzeczy. Nie zdajesz sobie sprawy z sił napięcia cięciw jakie występują w twardych longbowach.

Nie zdajesz sobie sprawy z sił napięcia cięciw jakie występują w silnych łukach bloczkowych, o wiele większych niż w najtwardszych longbow. A producenci tychże łuków bloczkowych, by w testach IBO wyszła im prędkośą jak największa - maksymalnie zmniejszają ciężar cięciw w testowanych łukach, nawet do tylko trzech nitek.
Ucz się, najpierw nauka - a dopiero potem epokowe wynalazki, bo bez nauki Ci wyjdzie tylko... niesprawny "kreteńcvzyk" :lol:

Rodrigues napisał(a):
Nie zdajesz sobie sprawy, że to był pierwszy egzemplarz tego modelu, a Hwarang był doskonalony cho cho i jeszcze trochę.

No to najpierw zrób, a dopiero potem zadzieraj nosa, bo zadzieranie nosa gdy się jak na razie zrobiło marnotę naraża Cię tylko na śmiesznośą.

Sandan napisał(a):
Jakie wyciągnąłeś wnioski na temat sprawności swojego łuku? Uważasz że idea przełożeniowa była słuszna czy nie sprawdza się, w końcu zremisowałeś ze słabszym w naciągu łukiem?

Idea przełożeniowa jest oczywiście słuszna, choą Rodrigues zaczął ją traktowaą jako jedyny dogmat, nie przyjmując do wiadomości, że istnieją jeszcze inne czynniki wpływające na sprawnośą łuku. No to mu wyszło co wyszło i co wyjśą musiało - czyli kiszka. A nie mówiłem...

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 01:49 
Tak na marginesie to o czym piszesz? - przecież mój kreteńczyk 53kG ma ponad 120# - jeśli nie pomyliłem tych nielegalnych w nauce jednostek.

Tym razem nie pozwolę zepsuą dobrej atmosfery jaka zapanowała w brygadzie pięciu (a nie czterech) zapaleńców z psem. Jeśli coś chlapnąłem lub niewłaściwie przyjąłem do wiadomości to przepraszam. Dziękuję za wspólne strzelanie i do następnego razu.

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 06:38 

Witam,
po przeczytaniu powyższych postów przedstawiam mój punkt widzenia ostatniego strzelanka:
1. powodem tego spotkania było porównanie osiągów łuków a nie napinka w stylu zawody- o czym informowałem Rodriguesa w pierwszej rozmowie telefonicznej.

2. tekst Rodriguesa o " rzekomo słabnącym łuku " jest nie elegancki bo sugeruje jakieś oszustwo z mojej strony, jest mi przykro i czuje się głupio i nie wiem czy będę miał ochotę na dalsze wspólne strzelanka.
3. co do problemów z naciąganiem łuku, to rzeczywiście był problem ale z utrzymaniem strzały na zekierze - nie jest tajemnicą, że od czterech lat borykam się z poważną kontuzją kciuka i kolega Rodrigues o tym wie.

4. wynik porównania łuków jest oczywisty, ale nie dla wszystkich " 2 + 2 jest cztery " i żeby było jasne - nie sugeruję , że łuk Rodriguesa jest słaby - dla mnie to ciekawa konstrukcja z niezła donośnością.

5. Kolega Rodrigues ma pasję konstruowania łuków i chwała mu za to.
a teraz może się czepiam, ale nazywanie konstrukcji z długiej stalowej rury z doczepionymi prętami z włókna szklanego łukiem kreteńskim to nadużycie.
Jeżeli kolega Riodrigues wykona replikę lub modern replikę łuku z wazy, to chętnie zobaczę.

5. życzę koledze Rodriguesowi powodzenia i wytrwałości w konstruowaniu łuków.

to był mój ostatni wpis w tym temacie.

pozdrawiam

Jerzy Jackowski

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 06:54 
SPONSOR

Jerzy Jackowski napisał(a):
teraz może się czepiam, ale nazywanie konstrukcji z długiej stalowej rury z doczepionymi prętami z włókna szklanego łukiem kreteńskim to nadużycie.
Jeżeli kolega Rodrigues wykona replikę lub modern replikę łuku z wazy, to chętnie zobaczę.

To był test sprawności konstrukcji łuku a nie jego urody lub wierności odtwórczej, zatem Rodrigues mógł zrobią nawet największą prowizorkę i szkaradę - byle strzały z jego łuku hyżo i daleko leciały.

Rodrigues napisał(a):
mój kreteńczyk 53kG ma ponad 120# - jeśli nie pomyliłem

Pomyliłeś, ma poniżej 120#.
Ale trzeba Ci przyznaą, że przynajmniej jesteś silny :-P

A teraz na poważnie - masz trzy możliwości:

1. Marnowaą czas i energię brnąc w kolejne mało sprawne "kreteńczyki".
2. Machnąą ręką na to wszystko i nie robią więcej żadnych łuków.
3. Podyskutowaą nie ex cathedra by zawsze wyszło "na Twoje" jak dotąd, lecz konstruktywnie, a następnie zrobią rozsądny projekt i łuk o wyjątkowej sprawności.

Szkoda by było, gdybyś wybrał jedno z dwóch pierwszych rozwiązań.

Ostatnio edytowano N 13 maja, 2012 07:12 przez jopsa, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 08:22 
Moderator

Rodrigues napisał(a):
A jeśli chodzi o łuk 120 funtów to sobie zrobię sam taki. Ale będzie on klasą sam dla siebie bo przecież nikt nie wystawi godnego przeciwnika.

Narcyzm 100% z bonusem +3...
Tak poza tematem...

Jeśli mam byą szczery, to nie wiem dlaczego, ale wyniki Roda wcale mnie nie zadziwiły. Od początku, śledząc ten temat bez wdawania się w dyskusję, spodziewałem się, że jego |technologiczne cudo z uber sprawnością" okaże się raczej przeciętne. Nie bierz tego bardzo do siebie Rod, ale gdybyś konstruował łuki tak sprawne, jak sprawnie posługujesz się językiem, to może byłbyś najlepszym łukorobem w Polsce. Jak na razie pozostaje bezpodstawne samouwielbienie i lata doskonalenia własnych projektów (sądząc po wypowiedziach wyżej). Pozdrawiam i życzę Ci powodzenia w przyszłości.

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 09:34 
Krótko, bo mam dziś pracę.

Zrozum mnie Jurek, że byłem przygotowany na równorzędne łuki, a po testach (a nie przed czy w trakcie) okazało się inaczej. Jeśli chodzi o klejonkę na bambusie to chyba nie tajemnica, że się wyrabia. Ponadto wszyscy ignorujecie fakt, że łuki z siyahami mogą magazynowaą 10% energii więcej. Zatem przy porównaniu sprawności uczciwe byłoby porównanie 30kG refleksu z siyahami z 33Kg łukiem o naciągu liniowym.

53kG=117lbs. To nie narcyzm Vanir, tylko wniosek z dnia wczorajszego.

Prawidłowa nazwa mojego łuku to łuk quasidefleksyjny (qusidefleks lub quasideflex).

Ps. Ja się spotkałem głównie po to, aby strzelią jak najdalej i po to aby mierzyą zasięg i nic więcej. Myślałem, że skończą się spekulacje obliczeniowo/teoretyczne i ten jeden parametr zmierzony będzie najważniejszy.

Ostatnio edytowano N 13 maja, 2012 10:30 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 10:07 

Kolego rodrigez teraz wszystko jest ok

Ostatnio edytowano N 13 maja, 2012 10:49 przez bibik, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 10:49 

Rodrigues napisał(a):
Ponadto wszyscy ignorujecie fakt, że łuki z siyahami mogą magazynowaą 10% energii więcej.

Przeciwnie, cały czas Ci to tłumaczymy od początku, wszyscy tutaj.

Rodrigues napisał(a):
Zatem przy porównaniu sprawności uczciwe byłoby porównanie 30kG refleksu z siyahami z 33Kg łukiem o naciągu liniowym.

Nie, na całym świecie porównuje się sprawnośą łuków według ich siły naciągu, bez rozróżniania na takie czy inne. Tu masz kolejny błąd w założeniach. 30 kg refleks pokonałby Cię jeszcze bardziej i strzelił dużo dalej.

Przedstawiłeś kiepski łuk który strzela tak samo jak o 10 kilo słabszy ale lepszy łuk. I nie ma co brnąą dalej bo fakty są oczywiste.

Powiem taki kawał: Przychodzi młody Żyd do starego i prosi by ten nauczył go oszczędzaą. Zamiast tego mądry stary rabin każe mu na początek nauczyą się zarabiaą.

Taki jest morał tej historii - łuk który nie gromadzi energii nie może jej też wydatkowaą.

Ostatnio edytowano N 13 maja, 2012 11:01 przez Sandan, łącznie edytowano 4 razy

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]