logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 26 lis, 2020 11:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zekier - wykonanie
PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 19:34 

Witam! ;-)

Chciałbym zaprezentowaą w jaki sposób wykonaą drewniany oraz skórzany zekier typu raczej koreańskiego :) '

1)Do wykonania drewnianego zekiera potrzebna nam jest bryłka-prostopadłościan, o wymiarach ok. 7x4,5x2,5 cm. Są to oczywiście liczby przybliżone, możliwe są odchylenia :-)
Musi byą ona z w miarę twardego i dobrego jakościowo drewna (przykładowo nadaje się: jesion, wiśnia, grab, czy chociażby jabłoń, tak więc jak widzimy mamy w czym wybieraą). Kiedy mamy już niezbędny "budulec", zaczynamy pracę. Rysujemy zgrubny kształt widoku z góry pierścienia i stopniowo, na początku piłą, docinamy do tego kształtu:
Obrazek

2)Ok. 6mm od krawędzi wiertłem do drewna "10" wiercimy wstępny otwór. Po czym okrągłym tarnikiem (dostępny w sklepach budowlanych) otwór poszerzamy. Zekier z trudem musi wejśą na nasz kciuk. Dobrze aby otwór ten był lekko owalny wtedy łatwiej go założyą a po przekręceni nie przemieszcza się na kciuku:
Obrazek

3)Kawałek materiału przy otworze oraz ze strony języka odcinamy piłą (ew. można zetrzeą tarnikiem - ale to strata czasu) A potem już tarnikiem wstępnie modelujemy język (stronę po której "zjeżdża" cięciwa)
Obrazek
Obrazek

4) Następnie zajmujemy się stroną drugą języka (tam gdzie kładziemy palca). początkowo trzemy tarnikiem, następnie pilnikiem do metalu i za pomocą dłuta (uważaą by nie rozłupaą pierścienia), lub kamieni szlifierskich robimy wgłębienie na palec.
Obrazek
Obrazek

5) Naszemu zekierowi niewiele brakuje do "finiszu" ;-) Teraz tarnikiem spiłowujemy do pożądanego kształtu, zekier musi dobrze leżeą, nie uwieraą, i nie może byą za duży lub za mały, "lecz w sam raz" :mrgreen: . Zekier drewniany powinien posiadaą półeczkę, czyli miejsce w którym oprze się cięciwa.
Obrazek
Obrazek

6) Teraz czas na ostateczne szlifowanie, od paieru grubo ziarnistego i pilnika do metalu po papier o małej granulacji (np. od 80 do 1000 8-) )

Obrazek

7)Teraz punkt dodatkowy, nie jest on wymagany, ale ja w swoich zekierach tak robię, czyli "wyścielam" je skórą. W tym przypadku wkleiłem jedynie pasek wewnątrz obrączki z cienkiej skóry, dzięki temu zekier jest wygodny, fajnie wygląda, i nie ślizga się po palcu. Skórę kleimy na wikol (trzyma drewno i skórą w mia mocno :-P )

Obrazek

Zekier z powodzeniem możemy również w całości wykonaą ze skóry do tego celu potrzebna jest gruba skóra np: 5mm lub za paska, a jeżeli posiadamy jedynie cieniutką licówkę to kleimy kilka jej warstw np. na wikol. Przygotowujemy szablon może byą na podstawie tego obrazka:
Obrazek
Odrysowujemy go na skórze, i wycinamy. Nożykiem i/lub nożyczkami wycinamy odpowiedni otwór, musi idealnie przylegaą do palca. I mamy wspaniały zekier, a szczerze powiedziawszy mnie osobiście najlepiej strzela się właśnie ze skórzanych :lol: Taki skórzany zekier możemy ozdobią farbkami do bawełny ze sklepu dla plastyków (za 2,50 kubełek)

Teraz jeszcze kilka fotek odnośnie trzymania zekiera, i kilka moich wyrobów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tu będę wrzucał fotki kolejnych zekierów mojego autorstwa jeżeli ktoś jest ciekawy to zapraszam : http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic ... 15760cc8a3

Prezentowany w poradniku zekier stworzyłem z wiśni.

I tak oto praktycznie dotarliśmy do końca. Jeżeli własny egzemplarz wykonaliśmy poprawnie to podczas strzelania z niego dostarczy nam on wiele satysfakcji.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam ;-)

Ostatnio edytowano Wt 02 wrz, 2008 19:39 przez Turin, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 20:26 

Świetny poradnik. Bardzo czytelny i łatwy w obsłudze. :mrgreen: Strzała ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 wrz, 2008 21:13 

super, za niedługo zabieram się za takie coś ;) oczywiście strzała

Tytuł:
PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 15:06 

Ja także daje strzałe.Już dzisiaj zabieram sie do pracy.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 16:18 

Dziękuję i cieszę się, że się podoba. Jeżeli macie jakieś pytania z chęcią odpowiem, jeżeli będę w stanie.

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 17:02 

bardzo fajne zekiery;
myslales o tym zeby je zakonserwowac (mam na mysli te drewniane)?
np kilka warstw dobrego lakieru/varnisza polerujac wata stalowa po kazdej

Tytuł:
PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 17:26 
Jeżeli ktoś chce konserwowaą oczywiście może, ja tego póki co nie robiłem. Nie widzę potrzeby.. Jak po polsku nazwaą "varnisz"? Bo to chyba nazwa wzięta z jęz. angielskiego?

Tytuł:
PostNapisane: Śr 03 wrz, 2008 22:29 

jak kto woli; "varnish" z tego co wiem nie ma rodzimego odpowiednika
tutaj Turin link do Atarn, dzial o zekierach:
http://198.170.108.27/phpBB2/viewtopic.php?t=1113
mnie najbardziej podoba sie ten wykonany z Purpleheart

Tytuł:
PostNapisane: Cz 04 wrz, 2008 17:06 

Więcej linków odnośnie zekierów znajdziecie w tych tematach:

http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic.php?t=786

http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic ... 3569#13569

Pozdrawiam i czekam na foty zekierów: cisa, marcina, i Beorna... ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 14 wrz, 2008 21:13 

No to ja sie pochwale moim zakierem.Zrobiłem go z klonu w jakieś pół godziny.Zdjęcia są w załączniku.Na zjęciu nie zadobrze wyszedł ale w rzeczywistości wyglada lepiej i jest trochę brudny.

Załączniki:
zakir.JPG
zakir.JPG [ 29.17 KiB | Przeglądane 13836 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Pn 15 wrz, 2008 17:07 

Beorn, jak na pierwszy zekier to fajnie :-D

Tytuł:
PostNapisane: Pn 15 wrz, 2008 17:22 

Wyszlifuje jeszcze papierem ściernym i będzie nieźle.Spróbuje jeszcze zrobią następny ze skóry.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 24 lip, 2009 21:30 
Moderator

Taaaa. Mógłbyś zaktualizowaą zdjęcia? Prooooszę ^^

Też się pochwalę :)

Obrazek

Wykonany jest z jabłoni. Jeszcze język jest do poprawy (wewnętrzna strona) bo trochu jest niewygodny. Te ryski co je widaą to po cięciwie są... Był gładki, ale owijka zostawiła coś takiego no :/

Kupiłem sobie ostatnio Bisoka wschodniego no i trza się trochu przestawią. Wiem, że Bisokowi daleko do Samick'a czy Grozera, ale lepszy rydz niż nic, a łuk potrzebowałem na już ;-)

Pagancraft na Facebooku :)

Ostatnio edytowano Pt 24 lip, 2009 21:35 przez Vanir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 03 sie, 2009 16:58 

Bardzo fajne zekiery chłopaki 8-)
Drewniany pokryłbym superglue, przeszlifował i druga warstwa. Taki finisz by go utwardził powierzchniowo i może cięciwa nie robiłaby mu krzywdy. Skórzane są uważane za wygodne i dające więcej "czucia" cięciwy. Sam takiego nie próbowałem, mało z zekierów strzelałem.
Tak wygląda mój, aluminiowy z dodatkiem skórki:

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Pt 20 sie, 2010 15:22 

Zdjęcia z pierwszego postu się nie wyświetlają. Można prosią o aktualizację?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 20 sie, 2010 17:24 

Donki, sorry, ale już nie mam tych fotek na dysku. Tak to jest z hostingiem zdjęą :/
Ale moze coś zrozumiesz z opisu, jest dosyą skrupulatny
Ale wiesz co następnym razem jak będę robił pierścień to znów pstryknę fotosy i tu Ci wrzucę. Troszkę cierpliwości ;-)

Zajrzyj do tematu za jakiś czas, myślę że w warsztacie zekier będę robił gdzieś w przyszłym tyg.

Na razie pozdro :-)

[ Dodano: Pią 20 Sie, 2010 17:28 ]
Pietrek, teraz zauważyłem dopiero Twój post :mrgreen: Jak robisz aluminiowe pierścienie? Mógłbyś coś na temat metalowych zekierów napisaą?

Tytuł:
PostNapisane: N 27 lut, 2011 14:46 
Przyłączam się do prośby o nowe fotki.

Tytuł:
PostNapisane: So 25 cze, 2011 23:54 

Sam też poluje na zekier ale chyba będę musiał zrobią :mrgreen:

W sieci znalazłem takie coś facet pokazuje jak zrobią zekier z.... łyżeczki poniżej link

Zekier z łyżeczki

A tutaj jest ciekawy pomysł na coś ala zekier ze skóry

Coś ala zekier ze skóry

Dzisiaj zrobiłem taki skórzany zekier z 4mm skóry ale bez klamry tylko na śrubce od klamry od paska, od wewnętrznej strony jest gładka. Jakoś dziwnie mi się strzelało z kciuka, a po całym dniu strzelania dorobiłem się odcisku na środkowym palcu. I tak o założyłem pierścień na środkowy palec i... efekt zdumiewający. Ochrona znacznie lepsza niż rękawiczka z trzema palcami, którą posiadam i do tego lepiej się czuje strzałę. Poniżej zamieszczam zdjęcia.
Ps. Chyba jednak pozostanę przy strzelaniu z 2 palców :mrgreen:

[ Dodano: Nie 26 Cze, 2011 23:55 ]
Surowa skóra strasznie obcierała mnie między palcami. No i ta śrubka od paska od spodni się jednak nie sprawdziła też trochę uwierała.

Właśnie podkleiłem wnętrze materiałem miłym w dotyku (jakiś stary szalik), a śrubkę zamieniłem rzemieniem wiązanym od góry na dwa supły. Teraz jest dużo wygodniej no i śruba nie ściska już tak mocno a rzemieniem można sobie dopasowaą jak kto lubi poniżej fotki.

[ Dodano: Nie 26 Cze, 2011 23:58 ]
Surowa skóra strasznie obcierała mnie między palcami. No i ta śrubka od paska od spodni się jednak nie sprawdziła też trochę uwierała.

Właśnie podkleiłem wnętrze materiałem miłym w dotyku (jakiś stary szalik), a śrubkę zamieniłem rzemieniem wiązanym od góry na dwa supły. Teraz jest dużo wygodniej no i śruba nie ściska już tak mocno a rzemieniem można sobie dopasowaą jak kto lubi poniżej fotki.

Załączniki:
260620111228.jpg
260620111228.jpg [ 639.42 KiB | Przeglądane 13883 razy ]
260620111227.jpg
260620111227.jpg [ 493.62 KiB | Przeglądane 13716 razy ]
260620111222.jpg
260620111222.jpg [ 555.71 KiB | Przeglądane 13831 razy ]
260620111221.jpg
260620111221.jpg [ 643.16 KiB | Przeglądane 13831 razy ]
26062011339.jpg
26062011339.jpg [ 676.6 KiB | Przeglądane 13854 razy ]

Ostatnio edytowano N 26 cze, 2011 16:34 przez Argot, łącznie edytowano 3 razy