logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 15 lis, 2018 04:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mój pierwszy ,,działający'' łuk
PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 10:36 

Witam na forum.
To mój pierwszy wpis.
Chciałbym pokazać zdjęcia i zapytać co sądzicie na temat wykonanego przezemnie łuku długiego (longbow) z deski dębowej.

typ drewna : Dąb
długość łuku : 180 cm / 70,5 ''
długość naciągu : 64 cm / 25,5 ''
siła naciągu przy 25,5 '' : 22 kg
ułożenie za cięciwą : 3 cm i 4 cm

Charakterystyka: wykonany z deski dębowej , na grzbiecie skóra (garbowana) klejona klejem kostnym. cięciwa z dacronu. ,,Impregnowany'' olejem lnianym.
Podczas pracy wykonanych było sporo błędów , można było zniwelować ułożenie za cięciwą (za długo łuk zostawiony na belce do kształtowania - brak doświadczenia w profilowaniu, pewnie również materiał - dąb - miał tu znaczenie).

Ale udało się jako tako, nie łamie się narazie i strzela.
Dorzucam parę zdjęć i proszę o słowa krytyki - podpowiedzi co jest nie tak.

Załączniki:
DSC_0403.JPG
DSC_0403.JPG [ 3.76 MiB | Przeglądane 7756 razy ]
DSC_0333.JPG
DSC_0333.JPG [ 4.64 MiB | Przeglądane 7756 razy ]
DSC_0312.JPG
DSC_0312.JPG [ 2.67 MiB | Przeglądane 7756 razy ]
DSC_0331.JPG
DSC_0331.JPG [ 3.62 MiB | Przeglądane 7756 razy ]
DSC_0325.JPG
DSC_0325.JPG [ 2.59 MiB | Przeglądane 7756 razy ]
DSC_0324.JPG
DSC_0324.JPG [ 3.61 MiB | Przeglądane 7756 razy ]

Ostatnio edytowano Pt 08 sty, 2016 12:05 przez Maciek1, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Mój pierwszy ,,działający'' łuk
PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 10:59 

Nie żeby hejt, ale to jest chyba łuk płaski. Różnica w ułożeniu jest winą błędnego profilowania, ale napierzesz wprawy przy 26 łuku. Skąd wziąłeś deskę dębową?

PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 11:10 

Deskę dostałem , były przyszykowane na schody czy na wyrobienie listew przypodłogowych. Były sezonowane i o ładnym układzie słoi więc wykorzystałem. Teraz mam już przygotowaną tarcicę jesionową (wyciętą ze środka) również o równo idących słojach.
Łuk miał być angielski ale niepotrzebnie dodałem majdan doklejony - w każdym razie jest o przekroju D.
Będzie lepiej:)

PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 12:13 
Hubert Ty coś więcej pokazałeś poza swoim leszczynowym szczeladłem?
Proszę Cię o wstrzemięźliwość w dawaniu rad.

PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 12:52 

Piękny łuczek!

PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 14:35 
SPONSOR

Seba wstrzęmięźliwym moźna być w piciu, ale w przypadku alkocholizmu to już tylko odwyk ;) W sumie zabawne jet jak mlody pisze o 26 łuku. No chyba źe Hubertus taki nieśmiały i li tylko robi... nie chętnie pokazuje swoje dzieła?
Jak na pierwszy wpis i uk to bardzo pozytywnie. Na fotce pod wierzbą wygląda jakby ramiona byly nie równe, ale może to złudzenie optyczne.

PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 14:53 
Szukałem zamiennika do zwrotu "przestań pi***r**sać głupoty" ale jak widać słabo mi poszło. Hubercik nie wziął pod uwagę, że kolega Maciek może być zdolniejszy od niego i będzie miał wyprawę już przy uku 15 ;)

Łuk mi się podoba i wykonanie i moc. Tylko długość naciągu dla mnie kusawa.

PostNapisane: Pt 08 sty, 2016 17:11 

Mariusz - tak , rzeczywiście wyglądają nierówno , może to ułożenie listwy nie na środku wywołało taki efekt w każdym razie w czasie wykonania wydawały mi się równo pracujące , nie uwzględniłem jednak przesunięcia majdanu jak sugeruje Pan Popek w swojej książce - więc pewnie podczas strzelania mogą teraz nierówno pracować. Do poprawy.

Sebastian - co do długości to narazie poprostu staram się nieprzeciągnąć go za bardzo ( pierwszy łuk , chcę się trochę nacieszyć:) ale naciągnąłem go podczas kształtowania do 68 cm/26,5 '' . Do poprawy:)

PostNapisane: So 09 sty, 2016 07:26 

Bardzo ładny łuk,górne ramię odrobinę do zebrania w środkowej części i powinien wyjść lepszy profil.Na dębinie raczej nie należy się spodziewać długiego naciągu,ale dynamika może być dobra.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 10:24 

Wy tu wmawiacie że nie ma hejtów. Seba najpierw pokaż swoje łuki zanim zaczniesz się wymądrzać. Profilowanie raczej umiem przeprowadzić poprawnie. Łapciuchy z was, przecież nawet porady żadnej nie dałem, tylko sugestię. Bez odbioru.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 11:16 
Nie muszę robić łuków żeby widzieć pierdzielenie niewiele wiedzącego w temacie a Ty sam nie wierzysz w to co piszesz mówi o tym użyte słowo "raczej". I na koniec wyzwiska pod adresem ogółu rozmówców. Jesteś typowym przykładem nastolatka których w ostatnim roku mieliśmy tu kilku.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 11:43 

Sihil - rzeczywiście dąb jest dość cięzki do kształtowania jak również do obróbki (plus jest taki że cęzko się pomylić - zebrać za dużo drewna). Zobaczę jak będzie szło z jesionem. Może w tym tyg. zacznę coś działać. Teraz również zauwazam to miejsce do zebrania na środku. Tak jak mówię - brak doświadczenia i strach przed przedobrzeniem.

ps. chłopaki nie kłóćcie się o pierdoły.
Dodam jeszcze zdjęcie majdanu i grzbietu.

i idę postrzelać póki urlop:)

Załączniki:
DSC_0317.JPG
DSC_0317.JPG [ 4.56 MiB | Przeglądane 7655 razy ]
DSC_0322.JPG
DSC_0322.JPG [ 2.59 MiB | Przeglądane 7655 razy ]

PostNapisane: So 09 sty, 2016 11:56 
Fajne okoliczności przyrody. Zimucha i te rosochate drzewa wzdluż drogi czy innej miedzy. Taką zimę na pod Ostrołęckiej wsi pamiętam.

Co do kłótni o pierdoły to gość zarzuca innym hejt aby na końcu swojej wypowiedzi zachować się dokładnie tak jak tego nie chce odczuwać. Skoro dla niego napisanie prawdy której on nie chce widzieć jest hejtem no to przepraszam ale z kolegą nie bardzo jest o czym rozmawiać.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 13:03 
SPONSOR

Maciej, jesion się pieruńsko układa za cięciwą nawet wzmocniony bambusem. Co innego że ten mój patyk naciągałem powyżej 30" :D Chyba nawet u Popka jest wzmianka źe z jesionu najlepiej robić łuki o szerokich i płaskich ramionach.
Co do szkodnika Hubercika to zaliczany jest w mojej klasyfikacji do jednego wora z J., Thrafinnem i paroma innymi "wszystkowiedzącymi" ;) Ot taka forumawa menażerja :)
A zapomniałbym ja też jestem wszystko wiedzący :D

PostNapisane: So 09 sty, 2016 13:22 

Właśnie będę się starał wykonać łuk płaski. Ciekawe czy naklejenie skóry na grzbiet również ma wpływ na układanie się łuku.
Nakleiłem w obawie przed złamaniem , nie miałem nie wyprawionej skóry więc użyłem wyprawionej co pewnie też miało jakieś negatywne znaczenie.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 15:21 

Jeżeli mogę jeszcze podpowiedzieć,bo pisałeś o jesionie, że jest ze środka-akurat z doświadczenia wiem ,że twardziel(środek)jest mało sprężysta a nawet bywa krucha.Popytaj jeszcze kolegów robiących naturale,oni będą mieli większe doświadczenie z czystym drzewem.Listwy na laminaty(rdzeń)wycinam raczej z bieli,tuż przy krawędzi i słój zawsze tam jest najgęstszy.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 18:33 

Dobra ustąpię o wiele mądrzejszym ode mnie. Przecież się na pewno lepiej znacie, a ja jestem lajkiem, który struga leszczynowe kijki.

PostNapisane: So 09 sty, 2016 20:01 

Chodzi mi o tarcicę ze środka czyli deskę około 4 cm grubości wyciętą ze środka pnia nieokorowaną zawierająca w swoim przekroju zarówno biel jak i twardziel. Jesion był dość duży więc popróbóje zarówno na bieli z zachowaniem pierwszego słoja jak i na głębszych odcinkach o ile wymiary pozwolą. Pomierze i zobacze co się z tego da zrobić.

Wstawiam zdjęcięcie z rysunkiem który obrazuje tarcicę jaką posiadam - (posiadam całe pocięte drzewo ale wydaje mi się że z tej części będzie najodpowiedniejszy kawałek na łuk ze względu na równo idące słoje - nie wychodzące za ,,obrys łuku''). Narazie nie mogę wrzucić zdjęcia mojego drewna bo nie jestem w domu.
Na zdjęciu na rysunku numer C pozioma linia obrazuje drewno idące od kory przez biel, twardziel i rdzeń potem twardziel biel i znowu kora. - to moja decha.

Załączniki:
sposob-przerobu_3.jpg
sposob-przerobu_3.jpg [ 143.04 KiB | Przeglądane 7613 razy ]

PostNapisane: So 09 sty, 2016 20:06 

Ok,teraz rozumiem :-)

PostNapisane: So 09 sty, 2016 21:11 

Maciek1 nie sugeruj się do końca tym co się pisze o jesionie, ja np. zrobiłem z niego ostatnio całkiem fajnego longbowa z zerowym ułożeniem... Aby nie było ułożenia musisz mieć pewność że drewno jest dosuszone, nawet bardziej niż przy innych gat. drewna (niektórzy podawali nawet 6% wilgotności, ale tak bogiem a prawdą to mój higrometr nie jest na tyle precyzyjny by aż takie niuanse chwytać więc tylko w ramach cytatu to mówię), przekrój nie jest zbyt wysoki (kilka łuków mi zchryzalowało przez to nawet), do tego warto wyjść z jakiegoś refleksu, to chyba w każdym łuku, bo bez wstępnego refleksu ciężko nie złapać ułożenia za cięciwą. To są oczywiście tylko niektóre rady, do reszty dojdziesz sam ;) bo nic tak nie uczy robienia łuków jak praktyczne profilowanie. poza tym nawet trzymając się tych rad nie zawsze wszystko idzie tak jak by się chciało. Co do tego łuku to całkiem fajny jak na jeden z pierwszych, profil całkiem niezły, nie ma tu takich słabych punktów, które ewidentnie by coś psuły, a te lekkie błędy, które są jest na początku kariery bowyera ciężko uchwycić, wiem z doświadczenia, zawsze łatwiej zlokalizować ewidentne słabe punkty, gdzie np. w przyszłości łuk mógłby się złamać. Oby tak dalej.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]