logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 21 kwi, 2018 21:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: O czym liście szumią.
PostNapisane: Wt 28 sie, 2012 21:36 

Mimo, że na forum jestem już od kilku lat, jakoś dotąd nie było okazji pokazaą co tam w warsztacie wymodziłem. ;-) A jak to często w życiu bywa, jak już zebrałem się w sobie by coś tu zamieścią to okazało się, że w chwili obecnej za wiele do pokazania nie mam. ]:-> Postaram się to szybko zmienią i w miarę regularnie dzielią się z wami moimi pracami, a na teraz mam kilka zdjęą tarczowych strzałek po sporym stażu (dwa i pół roku). Wybaczcie, że zaczynam od takich staroci, ale reszta albo wyprzedana, albo zwyczajnie nie przetrwała okrutnego użytkowania z mojej strony. No a od czegoś zacząą trzeba. ;-) No, ale do rzeczy.

Promień cedrowy, spin 40-45, cztery lotki indycze 3", gwintowane groty field 80grain. "Cresting" wykonywany spray'em i taśmą malarską, zabezpieczony lakierem jachtowym, który jak widaą nie specjalnie wywiązał się z zadania (przynajmniej nie tak dobrze jak się spodziewałem).

Kilka zdjęą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Właśnie pracuję na sporą ilością strzałek z wklejkami więc będę miał więcej do pokazania.

PS. Jaki kolor owijki byście mi polecali do powyższych strzałek ? Myślałem nad biała, ewentualnie czerwoną, ale może wy wpadniecie na coś ciekawego.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 sie, 2012 18:33 
Moderator

Sympatyczne strzałki :) Ten łuk to też Twoja robota?
Co do koloru owijki jaki wybraą...- to ja bym proponował jakiś fajny :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 sie, 2012 19:18 

Strzałki (faktycznie zacne!) strzałkami, ale mnie zainteresowało ostatnie zdjęcie-Twojego Winda.. Jeśli możesz zdradzią to jakiej skóry użyłeś do jego obszycia, i jak wygląda to od strony technicznej 8-) ?

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 sie, 2012 19:53 

Niestety zjadaczkorzeni tak zdolny nie jestem :-) Łuczek to Windfighter jak już Tempest zauważył. Obity jest cieniutką skórką ze starego prochowca. Założę się, że można dostaą coś podobnego w jakimkolwiek ciucholandzie i zapewne wyjdzie dużo taniej niż mi. ;-) Jeżeli chodzi o stronę techniczną - nie bardzo jest co opisywaą. Windfighter nie zwęża się równomiernie jak łuki proste więc nie mogłem sobie przygotowaą szablonu. Musiałem iśą na żywioł. Uciąłem z grubsza paseczek i zacząłem obszywaą dratwą ramiona od majdanu do gryfów. Po drodze docinałem i naciągałem paseczek w miarę potrzeb. Improwizacja pełną gębą ;-) I cieszę się, że podobają wam się moje strzałki. :mrgreen:

PS. Zrobiłem białe owijki :-P

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 sie, 2012 22:08 
Moderator

strzałki bardzo ładne, ale zainteresowała mnie jedna rzecz:
Cytuj:
gwintowane groty field

gdzie można takie dostaą, bo swego czasu szukałem, ale nie znalazłem?

Czy chodzi o to, że są po prostu wkręcane w promień?

Ostatnio edytowano Śr 29 sie, 2012 22:09 przez nicolaus, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 02:20 

Groty nabyłem w łuksporcie. Chodzi o to, że w środku tulejki mają gwint jak nakrętka od Coli :mrgreen: Na niezatemperowany promień zwyczajnie je nakręcasz. Dodaj o tego ciupkę Poxipolu i choąby się cuda z tym wyczyniało to za cholerę nie zejdzie.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 13:56 

Potwierdzam że warto- od pewnego czasu też kupuję tylko takie groty: duużo mniej zabawy z temperowaniem bo temperowaą nie trzeba, i dużo większa wytrzymałośą.

Btw, bardzo ładne strzały. Co do Winda- nigdy nie podobały mi się łuki obszyte skórą. Kojarzą mi się ze straganami dla turystów czy "mrokiem w rr"- gdzie największy badziew zabezpieczano w ten sposób przed wzrokiem wnikliwych kupujących... Poza tym, skóra słabo zabezpiecza przed wodą i jest stosunkowo ciężka.
Nie myślałeś o zmianie na korę brzozową? Naklejając cieniutkie paseczki tej kory zmieniasz wygląd na historyczny (refleksyjne zabezpieczano korą brzozową), kora chroni przed wodą i jest dużo lżejsza od skóry, poprawi osiągi łuku.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 16:09 

Myślałem a jakże, tylko sprawa wygląda tak, że zapewne musiałbym to komuś zlecią bo sam nie mam pojęcia jak to zrobią. Nigdy nie zajmowałem się korą, a ze skórą mam już pewne doświadczenie stąd wybór padł właśnie na nią. Jeżeli wpadną mi w łapy jakieś materiały typu "How to" to na pewno spróbuję.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 16:46 
Moderator

ładne strzały, ale nie podoba mi się jedna rzecz w nich (tak, zawsze se znajdę coś, czego się mogę czepią, a co. Taka już rola trolla). Mianowicie osady. Plastiki są hamerykańskie i są be.
Poza tym detalem, cudo.

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 17:38 

Żadna filozofia. Dorywasz się do materiału, np najbliższy skład drewna kominkowego. Brzozę mają prawie wszędzie, poskrobaą korę pozwolą zapewne "za Bóg zapłaą". Zdzierasz cieniutkie kawałki kory- mniej więcej grubości papieru, nie chodzi o takie zupełne ścinki grubości kalki technicznej (przezroczyste), ale po prostu cienkie jak papier i elastyczne. Najłatwiej zdzieraą i naklejaą paskami o niewielkiej (2-3cm) szerokości.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 20:36 

Tak Vanir, wiem, że hamerykańskie, ale niejako o to chodziło ;-) Miały byą takie pro-tarczówki. Lotki krótkie i paraboliczne, nasadki z plastiku, cresting.. Taka odmiana po anielskich jesionówkach :-)

Turgon dzięki za informacje, smaka mi narobiłeś i mojemu Windowi też, zdecydowanie pokombinuję coś z ta korą.

Tak nicolaus, dokładnie. Co do bulletów to wiesz może gdzie kupią mosiężne? (gwintowane oczywiście. W sklepach łuczniczych są, ale bez gwintu, albo w ogóle ich nie ma) Planuję wklejki z czarnego dębu i mosiężny grot bardzo by mi pasował. ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 sie, 2012 21:07 
Moderator

nasze ukochane strzały.pl <3 :
http://www.strzaly.pl/index.php?p458,gr ... -z-gwintem

tylko teraz ich nie mają, zanim dostaniesz swoje zamówienie to możesz byą już na emeryturze ;d o ile w ogóle dostaniesz, bo ja np. swojego nie dostałem (gośą po 3 miesiącach zwrócił kasę i coś tam dał od siebie, więc w miarę honorowo wybrnął ale to już inny temat..)

I ewentualnie Drizzt a allegro, tylko on ma po 2,50 więc dosyą drogo, ale są na pewno z gwintem, bo sam je mam ;-)

Ostatnio edytowano Cz 30 sie, 2012 21:08 przez nicolaus, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 05 maja, 2013 20:57 

Znalazłem ostatnio trochę czasu by w końcu coś wymodzią i wyszło co wyszło ;-)

Tak jak wspominałem na SB coś mnie wzięło na strzałki w bardziej indiańskim stylu. Niestety moje doświadczenie z "primitive arrows" jest bardzo nikłe, więc nie wyszły do końca tak jak chciałem.

29 cali, promień główny cedr, wklejka bukowa przy grocie i osadzie, lotki indycze 5 cali, grot wymodzony na szybko i klejony epoksydem. Spin 30-35 przy średnicy 8mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz już mniejszy komplet, z którego jestem dużo bardziej zadowolony. Wzorowane na angielskich, promień główny sosna, wklejka przy grocie buk, a przy osadzie mahoń. Groty kute przez Andrzeja Wesołowskiego, lotki indycze 10 cali. Średnica przy grocie 11mm, przy osadzie 9mm, długośą 29 cali. Spin niemierzony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Cz 13 cze, 2013 10:48 
hello
strzałki śliczne :D
Cichy Liśą napisał(a):
lotki indycze 10 cali. Średnica przy grocie 11mm, przy osadzie 9mm, długośą 29 cali.
Jak byś nie napisał ze długośą lotek to 1/3 długości promienia powiedział bym patrząc się na zdjęcie, że maksymalnie długośą jaka one mają to 1/4 ale zdecydowanie optował bym przy 1/5 z długości promienia. Monitory i złudzenia optyczne.

ps
sorki za mały necroposting

Ostatnio edytowano Cz 13 cze, 2013 10:49 przez sebastian, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 13 cze, 2013 15:59 

Faktycznie, nawet odmierzając sobie palcem na ekranie wychodzi mi, że zmieści się 3,5 lotki, więc albo tak mi zdjęcie wyszło, albo nie umiem przeliczaą na cale ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 28 lip, 2013 18:15 

Pod koniec maja wpadł w moje posiadanie łuk D/R od Pana Styrczuli. Uznałem więc, że należałoby wykonaą jakiś nowy komplet patyków dopasowanych pod niego. Przez brak czasu tworzenie tego setu strasznie rozciągnęło się w czasie, ale oto co udało mi się zmajstrowaą ;-)

Promienie jesionowe (również robota Pana Sylwestra), cieniowane z 11/32" przy grocie do 5/16" ku osadzie. Długośą 29 cali, waga 33-34g, spin 57-60. Groty gwintowane field, lotki indycze 3 cale, farbowane barwnikami do tkanin, a nasadki obrzydliwie plastikowe ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Pn 29 lip, 2013 19:56 

Naprawdę świetna robota :) mam nadzieję zobaczyą na własne oczy na obiecanym strzelaniu.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 lip, 2013 14:07 

Jak najbardziej, został mi jeszcze jeden komplet do dokończenia i będzie strzelanie pełną gębą ;) I swoisty test zarówno szypów jak i łuku.

Tytuł: Re: O czym liście szumią.
PostNapisane: Wt 26 wrz, 2017 01:55 

Po bardzo długiej przerwie od robienia osprzętu i łucznictwa ogółem przyszedł czas by wrócić na właściwe tory. Na wstępie dwa komplety strzałek.
Obrazek
Obrazek

Promienie cedrowe, cylindryczne 11/32", spin 40-45. Lotki tre camo 4", groty bullet gwintowane.

Obrazek
Obrazek

Drugie promienie to jesionówki, które prezentowałem tu ostatnio. Doczekały się liftingu- nowy cresting i wymiana lotek z 3" do 5".
Na razie to tyle, będę wdzięczny za wszelkie oceny.

Swoją drogą, miło mi wrócić na forum :-) Postaram się nie czekać czterech lat z kolejnym postem.

Tytuł: Re: O czym liście szumią.
PostNapisane: Wt 26 wrz, 2017 21:45 

Czesc
Fajnie zobaczyć, że forum nie umiera, choć to tak wygląda. Super, że ludzie z doswiadczeniem wracają tu.
A strzałki piękne, wogóle fajny ten ciemny kolor. Ale bolą mnie te plastikowe osadki :->

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]