logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 04:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N 12 sie, 2012 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 13 mar, 2008 09:26
Posty: 1667
Lokalizacja: Maurycew
szkoda ze robiłeś z bieli
wtedy łuk miał by zdecydowanie mniejszą masę i był by sztywniejszy
ze zdejmowaniem bieli jest co prawda nieco zabawy ale warto to uczynią
wizualnie-technicznie super
wizualnie-estetycznie też no może poza półką na strzałę
kwestia gustu wystarczyło byś zrobił węższy majdan i było by podobnie za zbliżeniem strzały do osi łuku

_________________
I LOVE WOOD

I wreak havoc with the arc!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N 12 sie, 2012 22:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 14 wrz, 2009 18:11
Posty: 326
Lokalizacja: Podlaskie
A ja w tym łuku nie widzę żadnego "szkoda" :P Bardzo ale to bardzo mi się podoba! Gratuluję Sandan :)

_________________
longbow.pl
facebook


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N 12 sie, 2012 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 14 lut, 2008 00:22
Posty: 561
Lokalizacja: Toruń / Sopot
Gdyby zrobił tylko z twardzieli, myślę że łuk nie "przeżył by" takiego traktowania. Piękny wyrób, gratuluję ;-)

_________________
"Utulie'n aure! Aiya Eldalie ar Atanatari, utulie'n aure!"
http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php/Strona_główna Zapraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 wrz, 2012 21:32 
Temat bardzo ciekawy, a tak nieprzyzwoicie skromny tytuł, że gdyby nie link to był tu nidgy nie zajrzał. Teraz nawiążę do pomiarów prędkości mikrofonem z pierwszej i drugiej strony. Dobry pomiar powinien uwzględniaą długośą strzały, jak zauważył Jopsa, co już skorygowałeś. Ja zauważyłem natomiast, podobnie jak sam rozważałeś, że należy liczyą czas od początku wibracji cięciwy (dłuższy czas i prędkośą realnie mniejsza). Rozumiem, że później ominąłeś ten problem gazetą. Uwzględniając powyższe to jaką prędkośą ostatecznie uzyskałeś? Jak oceniasz realnośą i dokładnośą wyniku?


Ostatnio edytowano Pn 24 wrz, 2012 21:36 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 wrz, 2012 22:44 
Offline

Dołączył(a): Cz 04 lis, 2010 22:26
Posty: 862
Lokalizacja: Ozorków
Robiłem później jeszcze próby lecz niestety zdemolowałem ten telefon i teraz już wiem, że ekrany dotykowe są bardzo wrażliwe na temperaturę ogniska. Nie dodam nic więcej o tych testach z powodu upływu czasu, po prostu nie zapisałem nigdzie wyników. Ale z tematem pomiaru prędkości jeszcze się kiedyś zmierzę.

_________________
sandanm@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 16 lut, 2013 23:42 
Offline

Dołączył(a): Cz 04 lis, 2010 22:26
Posty: 862
Lokalizacja: Ozorków
Łuk płaski z pólką, wycięcie dochodzi prawie do osi. Materiał to brzoza brodawkowata czyli po łacinie Betula pendula. Brzózka była jeszcze młoda, bardzo jasna o niedużej średnicy. Szczapa pozyskana i rozpołowiona za pomocą siekiery, leżakowała około roku w piwnicy, potem dla lepszego wysuszenia przeniesiona latem na strych. Mimo pewnych trudności dało się zrobią łuk który nie wymagał żadnego wzmocnienia grzbietu. Aby nie rozciągał się zbyt mocno zrobiłem go zupełnie płaskim, jak dotąd to wystarczyło.

Obrazek

Niepracujący majdan wpasowałem między sęki
Obrazek
Obrazek

Płytka o którą trze strzała to pokrywa skrzelowa karpia. Drewno było wysuszone tak mocno, że kropelka która potrzebuje wilgoci by stwardnieą nie chciała tego złapaą. Te rysy na rybie wystąpiły z powody zbyt długiego czasu mocowania się z nią. Klej dosłownie rozpuścił ją co widaą szczególnie w dolnym rogu płytki. Spryskanie wodą pomogło, trzeba pamiętaą o tych właściwościach kleju.

Obrazek

Brzoza jest podatna na ułożenie, szczapa początkowo miała refleks wynikający z samego schnięcia. Podczas profilowania zanikł choą bardzo się starałem nie śpieszyą i nie przeciążaą. Strona bliżej kory kurczy się więcej niż rdzeń mimo iż była wycinana zimą ale to akurat jest na rękę.

Obrazek


Naciąg wynosi 16 kg, drewno lekkie a masa całego łuku jest chyba mała jak na płaski bo 380 gram, masa samej części pracującej jest jeszcze mniejsza. Ze względu na to iż profil eliptyczny wydaje mi się byą szybszym niż kołowy, łuk w naciągu ma taki właśnie kształt.

Obrazek

Starałem się przyciąą szczapę tak by łuk wyszedł możliwie szybki lecz nie za krótki. 163 cm między zaczepami zdawało mi się w sam raz. Jak widaą łuk ugina po znacznym łuku a mimo to wytrzymuje. Bardzo sprężysty gatunek, choą trochę gumowaty na początku profilowania, potem już mniej.

Początkowo miałem stracha dociągaą go maksymalne ale jeśli nie słychaą trzasków to wszystko powinno byą o.k.
Obrazek


Dla kontrastu z prawie białym drewnem ale bez barwienia riser i gryfy wykonałem z orzecha włoskiego (Juglans regia). Dużo czasu zajęło mi ręczne spasowanie elementów do klejenia. Dobra rada - nie należy zbyt mocno dociskaą powierzchni klejonych epidianem bo spoina wypłynie. Mi się udało uzyskaą taki efekt choą trochę oszukałem susząc jeszcze świeży orzech w piekarniku i dociskając na gorąco.

Przy sztucznym oświetleniu kolory wyglądają trochę inaczej
Obrazek

Przejście bieli orzechowej w twardziel
Obrazek
Obrazek

To coś obłego z przodu jest tam dla wygody uchwytu
Obrazek

Zastanawiałem się jak opisaą przydatnośą drewna brzozowego dla łucznictwa. Z jednej strony łatwo się obrabia jest lekkie, bardzo sprężyste i co najważniejsze powszechnie występujące i łatwe do pozyskania. Minusem jest duża ilośą sęków i to w najmniej oczekiwanych miejscach. Są to pączki uśpione, których nijak nie widaą z zewnątrz. Dopiero po rozpołowieniu można dostrzec zawirowania włókien wokół nich. Sęki występują też z boków, widaą je dopiero po wycięciu kształtu, trochę to za późno ale próbowałem manewrowaą i zostawią to miejsce szersze na ile się dało.
Łuk profilowało mi się lekko i przyjemnie ale nawet najmniejsze zeszlifowanie wywoływało duży skutek, trzeba bardzo uważaą aby nie przedobrzyą. Ze względu na niską wytrzymałośą na kompresję chryzale w pobliżu z konieczności niepracujących sęków wytwarzają się bardzo szybko. Występują też naderwania grzbietu wielkości paznokcia ale łuk o tym ostrzega wyraźnie słyszalnymi dźwiękami przypominającymi stuknięcia lub trzaski. Na kłopoty te pomaga cyjanopan.

Chryzal na brzuścu napuszczony klejem
Obrazek

A sęk po przeciwnej stronie czyli na grzbiecie też wzmocniony klejem
Obrazek

Rozmieszczenie pączków śpiących na drugim ramieniu
Obrazek

Mój egzemplarz brzozy jest dośą miękki. Mimo iż nie był jeszcze mocno używany da się zauważyą wgnioty od cięciwy. Gryfy starałem się zrobią możliwie lekkie. By nic nie nacinaą zaczepy dokleiłem cyjanoakrylem. Robiłem tak już kilka razy i nigdy żaden się nie oderwał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Celem ostrzału był zając
Obrazek

Szerokośą ramion w najszerszym pracującym miejscu to 40 mm, grubośą 13 mm zwęża się przy gryfie do 10 mm na 8 mm. Jest to największa szerokośą jaką można było uzyskaą z pniaka jaki posiadałem.

Łuk jest pomalowany jedną warstwą elastycznego lakieru olejno ftalowego na ramionach a na majdanie malowany dwukrotnie. Może nie na zdjęciach ale w rzeczywistości wyraźnie widaą różnice w przyjmowaniu powłoki. Brzoza wydaje się pią całą powierzchnią, jest matowa w przeciwieństwie do także rozpierzchłonaczyniowego orzecha, na którym powłoka jest szklista i błyszcząca.

Nie wiem natomiast jak będzie z trwałością tego łuku, prawdopodobnie nie będzie zbyt wielka i długo nie posłuży. Ale są inne zalety. Brzoza ze wszystkich drzew dostępnych w naszym klimacie ma najwyższą prędkośą przewodzenia dźwięku czyli fali mechanicznych. Jest wyższa nawet niż w drewnie iglastym, wynosi około 5 kilometrów na sekundę. Prędkośą ta jest miarą sprężystości materiału, zależy od modułu sprężystości i odwrotnie od gęstości. A zatem i prędkości reagowania dla różnych gatunków czyli szybkości przenoszenia oddziaływań mogą byą różne. Dlatego według mnie jeśli jeszcze kiedyś padnie jakiś rekord szybkości selfbowa to stawiam z dużym prawdopodobieństwem, że łuk ten będzie wykonany ze zwykłej pospolitej brzozy.

_________________
sandanm@wp.pl


Ostatnio edytowano N 17 lut, 2013 00:56 przez Sandan, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N 17 lut, 2013 00:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 07 lut, 2007 12:09
Posty: 1584
Lokalizacja: lodz
ciekawy łuk , rączka z orzecha pięknie wygląda. Kusi mnie żeby brzozę na grzbiecie zestawią z egzotykiem na brzuścu

_________________
www.nawalny-bows.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N 17 lut, 2013 00:23 
Offline
SPONSOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 15 lip, 2010 21:13
Posty: 523
Lokalizacja: okolice Raciborza
Sandan, rewelacja! Łuk bardzo oryginalny. Gratuluje stalowych nerwów przy profilowaniu. Kupa stresu pewnie była przy tym drewnie. Super wyglądaja te orzechowe blokery-"kropelki" :D No i trzeba zwrócią uwagę na świetną dokumentację.

Jedyne co ja bym poprawił to płynniejsze przejście doklejonego majdanu. Ale to tylko kwestia wizualna. Jeśli chodzi o sprawnośą to nie mam absolutnie żadnych zarzutów. Przy tej długości i wadze musi pięknie śmigaą :]

Czekam na kolejne łuki bo ciekawe kijaszki wychodzą z Twojego warsztatu :]

_________________
www.bolik.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N 17 lut, 2013 12:50 
Offline
SPONSOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 06 lis, 2010 13:55
Posty: 1333
Lokalizacja: Eurazja
Brawo! Jestem pełen podziwu, zajączek na macie też znieruchomiał z wrażenia 8-)

_________________
moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lut, 2013 00:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 18 sie, 2010 13:04
Posty: 219
Lokalizacja: Kossaki, Jedwabne
Sandan, super! wracam na forum po roku chyba, a tu takie cacuszko! Jedna rzecz mnie niepokoi: Czy cyjanoakrylaty nie są przypadkiem nieodporne na wilgoą? Bo z moich doświadczeń wynika, że tak. Ale piszesz, że te łezki na gryfach kleiłeś już na paru łukach i trzymają. Czy chronisz je przed wilgocią jakoś specjalnie, czy mi się coś z tą nieodpornością przywidziało?

_________________
Tuck, Tuck, ten z Âłukiem to, niestety, ja


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 lut, 2013 01:55 
Offline

Dołączył(a): Cz 04 lis, 2010 22:26
Posty: 862
Lokalizacja: Ozorków
Nie wiedziałem o tym, że może ten klej rozmoknąą. Ciekawa sprawa, sprawdzę na podobnych próbkach. Łuków specjalnie nie chronię, po strzelaniu po prostu rzucam w kąt i tyle.

_________________
sandanm@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 05 mar, 2013 00:51 
Offline

Dołączył(a): Cz 04 lis, 2010 22:26
Posty: 862
Lokalizacja: Ozorków
Zrobiłem to doświadczenie. Skleiłem cyjanoakrylem orzecha z brzozą, listwy były suche. Dałem 24 h na wyschnięcie i wrzuciłem na 3 dni do bieżącej wody aby sprawdzią czy klej będzie dalej trzymał. Po takim moczeniu nadal nie da się ich oderwaą, jeśli coś puści to raczej rozmoknięte drewno niż spoina. Także po wyjęciu z wody i 24 godzinach suszenia klej trzyma jak nowy. Obawy na szczęście okazały się nieuzasadnione a przynajmniej wytrzymałośą spoiny nie zmniejszyła się zauważalnie.

_________________
sandanm@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Produkty łukopodobne
PostNapisane: Wt 22 kwi, 2014 03:43 
Offline

Dołączył(a): Cz 04 lis, 2010 22:26
Posty: 862
Lokalizacja: Ozorków
http://chomikuj.pl/sandan_marcin/Dynami ... 306942.xls.
Opis i instrukcja tutaj viewtopic.php?f=5&t=3825

_________________
sandanm@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Produkty łukopodobne
PostNapisane: Pt 29 sty, 2016 05:57 
Offline

Dołączył(a): Cz 04 lis, 2010 22:26
Posty: 862
Lokalizacja: Ozorków
Dawno nic nowego nie wrzuciłem, a przecież Rodriques na Kusznictwie zrobił bardzo rzetelną i obiektywną analizę wyników prędkości i sprawności jednego z moich łuków. Łukiem tym startowałem na zawodach organizowanych przez Robina w Borzewiskach w kwietniu 2015 r. Udało mi się uzyskać najlepszy rezultat w kategorii łuki naturalne do 50 funtów (nie w całym konkursie, tylko w naturalach) strzelając 250 m (trzeci wynik uzyskał Paweł Jaszczak który zrobił mi mega strzałę). http://kusznictwo.org/forum/viewtopic.p ... 0&start=40
Choć się cieszę to i równocześnie troszkę żałuję bo wiem że mogłem strzelić lepiej - na treningu przed zawodami jedna ze strzał poszybowała na 297 metrów, ta od Pawła. Niestety właśnie tą najlepiej dobraną strzałę uszkodziłem w pierwszym podejściu, poprzez urwanie lotek o półkę. Drugi strzał był równie słaby bo 150 metrów, dopiero po zmniejszeniu długości naciągu wobec zbyt miękkiej 3 strzały udało mi się strzelić w miarę prosto te 250 m 14 gramową strzałą. Innym silniejszym ale wg. mnie gorzej wykonanym łukiem do 70# strzeliłem 288 m 19 gramową strzałą ale to raczej słabo jak na wyższą kategorię, oraz również musiałem skrócić naciąg. (Choć licząc tylko naturale to 3 miejsce po Nawalnym/turecki i 10 m bliżej niż Swoboda/turek Karpowicza)

Dzięki uprzejmości Łukasza, po zawodach udało mi się wykonać kilka pomiarów na chronografie. I to właśnie tą najlepszą 17,6 g strzałą, tyle że już bez opierzenia, uzyskałem maksymalny wynik 233 fps. Wynik 190 fps na cięższej i dłuższej 31 g strzale uważam za przeciągnięcie poza 26", (co ciekawe jeśli to uwzględnić w programie to też się zgadza, ale oczywiście nie będzie to już 10GPP). Strzała wytrzymała kilkanaście uderzeń w tarczę - jedna z zalet taperowania.

Natomiast analiza niezawodnego Roda pozwoliła mi doprecyzować algorytm Dynamiki o efekt zmiany kształtu ramienia podczas pracy łuku oraz ustalić obliczeniową długość cięciwy. Po uwzględnieniu tych efektów w programie, o dziwo uzyskałem bardzo dobrą zgodność ze statystycznymi wyliczeniami Rodriquesa, przynajmniej dla pomiarowej strzały 17,6 gramowej. Łuk był naciągany na 26 cali gdzie miał siłę 22,3 kg czyli 5,52 GPP. Przeprowadziłem analizę obliczeniową dla innych wag strzały, oraz analizę co by było gdybym łuk naciągał na pełne 28" (z założenia go tak celowo nie naciągam ze względu na kompresję vs ściskanie, bo do tego naciągu projektuję inny łuk, ale geometrycznie jest do dłuższego ciągnięcia zdolny). Założyłem a priori (ale nie mierzyłem na wadze), że będzie on miał wtedy około 25 kg siły naciągu. Histerezę zakładam bardzo niską bo na poziomie 3 %, być może przy naciągu 28" będzie większa. Ale to już w następnych łukach uwzględnię.

Dziękuję Ci Grzegorzu za wsparcie i wyliczenia, wiele od Ciebie skorzystałem!
http://kusznictwo.org/forum/viewtopic.p ... 7&start=20

Pomyślałem, że przedstawie graficznie wykres tych przewidywanych prędkości i całkowitą rzeczywistą sprawność z uwzględnieniem histerezy. Natomiast odejmując histerezę od energii gromadzonej, sprawności przekazywania energii byłyby większe o 2,6 punktu procentowego (chodzi o samą sprawność geometryczną, liczoną z pomniejszonej energii). Proszę pamiętać, że jest to tylko symulacja numeryczna a nie pomierzone wyniki.
Załącznik:
Symulacja_selfbow_50#.JPG
Symulacja_selfbow_50#.JPG [ 389.37 KiB | Przeglądane 5584 razy ]


Krzywa Force-Draw dla 26 cali (3 ostanie dane zawyżone poprzez nielockowanie się wagi lub pozostałe zaniżone przez lockowanie)
Załącznik:
Wykres50#slefbowBorzewisko2015.jpg
Wykres50#slefbowBorzewisko2015.jpg [ 147.86 KiB | Przeglądane 5560 razy ]


Porównanie moich przewidywanych prędkości na 28" z prędkościami natralnych rogowych turków Karpowicza. Pamiętajcie, że to tylko zabawa bo moje dane dla 28" nie były w rzeczywistości mierzone.
Załącznik:
KarpowiczVsSandan.jpg
KarpowiczVsSandan.jpg [ 366.79 KiB | Przeglądane 5564 razy ]

_________________
sandanm@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage