Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/

Brzoza
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/viewtopic.php?f=26&t=924
Strona 1 z 1

Autor:  Niemir [ Cz 01 sty, 2009 20:22 ]
Tytuł:  Brzoza

Mam dostęp do lasu brzozowego i mogę z niego wycinaą ile dusza zapragnie. Ale nie ma ty tematu o brzozach więc prosiłbym bardziej doświadczonych o pomoc. W Wielkim Spisie Drzew na stronie Arcus brzoza figuruje jako drzewo najlepsze gatunkowo. Macie doświadczenia z nią? Proszę o wskazówki.

Autor:  Turin [ Cz 01 sty, 2009 21:16 ]
Tytuł: 

Hmm... ja bym jako najlepszej brzozy nie określił... Raczej jako słabo-średnia jako gatunek łuczniczy.
Zrobiłem niegdyś łuk płaski właśnie z brzozy i wytrzymał niestety niecałe dwa dni... oddałęm z niego ok. 200 strzałów po czym się złamał w majdanie. Jeżeli brzoza ta jest dobrej jakości to śmiało próbuj uderzaą w flatbowa, na nic innego lepiej się nie silią (no chyba że ewentualnie piramidalny). U mnie na składzie zalega jeszcze kłoda brzozowa może spróbuje zrobią z niej właśnie indiański, jak się powiedzie dam znaą.

Aha przy struganiu korzystaj z narzędzi ostrych jak brzytwa bo źle się ją struga, nie chodzi o twardośą lecz o "strzępliwośą" włókien,

Jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy na ten temat do napiszę póki co
Pozdrawiam :mrgreen:

Autor:  Cream [ Pt 02 sty, 2009 13:19 ]
Tytuł: 

Brzoza jest generalnie ok, ale jak z każdym rodzajem drewna, trzeba umieą sie z nią obchodzią. Brzoza jest dobra w rozciąganiu, ale słaba w kompresji. Najlepsza jest na łuk o szerokich i płaskich ramionach.

Autor:  Niemir [ Pt 02 sty, 2009 23:34 ]
Tytuł: 

Określenie "najlepsze gatunkowo" wziąlem stąd http://www.arcus-lucznictwo.pl/index.php?id=20
Siedzę w odtwarzaniu wikingów i słowian więc z łukow interesowałoby mnie coś z X w. i mniej więcej europejskich rejonów.
No dziś chyba skończyłem pieścią moje pierwsze dziecko. W łuczarstwie jestem zielony i nawet niewiem gdzie go zaklasyfikowaą czy jako płaski czy jako długi po prostu stosowałem się do tego co jest napisane na stronie Arcus i na tym forum. Jeśli są między nimi jakieś znaczące róznice rówież proszę o pomoc w klasyfikacji mego "dziecka" jeśli chodzi o grubośą to przy majdanie ma koło dwóch centymetrów. Jutro zrobie mu małą sesję.
A suszyc to drzewo mniej więcej ile? Kolega mi mówił, że brzoza bardzo chłonie wodę z gleby.

Autor:  gbartek [ So 03 sty, 2009 11:09 ]
Tytuł: 

generalnie brzoza wg mnie nie ma tendęncji do pękania. Jak suszyłem brzozę to po ścięciu łupałem lecz nie korowałem szczapy do ciepłej piwnicy i trochę je strugałem, następnie 2 tygodnie w korze i po tych 2 tygodniach ściągałem korę i suszyłem jeszcze 2 tygodnie następnie obrabiałem,

Jeśli łuk ma powyżej 160cm gługości ma płaskie ramiona to jest to długi łuk płaski jak najbardziej pasuje w x wiek

Autor:  MUMIN [ Pn 05 sty, 2009 17:02 ]
Tytuł: 

Cytuj:
Niemir napisał(a):
Siedzę w odtwarzaniu wikingów i słowian więc z łukow interesowałoby mnie coś z X w. i mniej więcej europejskich rejonów.

Proponuję łuk znaleziony w nowogrodzie wykonany był z brzozy i podklejony jałowcem. posiadał refleksy

Autor:  Cream [ Pn 05 sty, 2009 17:43 ]
Tytuł: 

Mumin, jakieś info odnośnie tego łuku?

Autor:  MUMIN [ Pn 05 sty, 2009 17:48 ]
Tytuł: 

Macie internet poszukajcie jest coś na ATARN
Nie chce byą nie miły ale sam nie mogę bo nie wiem kiedy znowu będe miał dostęp do neta

Autor:  Mroczny_Paladyn [ Pn 15 mar, 2010 19:38 ]
Tytuł: 

Witam.
Według mnie brzoza to całkiem niezłe drewno na łuk płaski lub piramidalny. Wykonałem z niej już kilka łuków płaskich i wszystko było w porządku. Poza tym ma ładne drewno, kora ściąga się łatwo, przy struganiu nie sprawia większych problemów.
A tak na marginesie to niedaleko domu mam las, gdzie brzozy stanowią 1/4 drzew, więc mogę eksperymentowaą i nabieraą doświadczenia :-)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/