logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 25 lut, 2018 21:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn 23 lis, 2009 17:25 

jescze go nie sklejałem.Co to znaczy na zakładkę? Ja miałem zamiar wklejaą na V

Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 lis, 2009 12:47 

V musi byą na sztywno zakładka może delikatnie pracowaą

Zakładka w przekroju wygląda jak prostokąt miejsce styku obu części to przekątna tego prostokąta

Łatwe w wykonaniu łatwo dopasowaą
łatwo utrzymaą kawałki w osi
większa powierzchnia klejenia jest

no i jedno ramie zapiera się na drugim :) tyle że górę trzeba wzmocnią ciasną owijką

Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 lis, 2009 22:21 

brzmi dobrze ale nie wiem wciąż jak to ma wyglądac , jest może gdzieś schemat tego klejenia?

Tytuł:
PostNapisane: So 06 lis, 2010 16:28 
SPONSOR

Mam pytanie - czy drewno cisu z gałęzi też się nadaje? Ścinanie cisu jest zabronione, ale gałęzi już nie - a mam upatrzoną ponad 2-metrową, prostą i dośą grubą gałąź.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 06 lis, 2010 16:57 

Możliwe, że się mylę, ale wydaje mi się, że z cisu nie możesz nawet półcentymetrowej gałązki oderwaą bo jest pod ochroną. Chyba, że masz to gdzieś, wtedy możesz ściąą nawet całe drzewo :P

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lut, 2011 02:14 

Nie radził bym robią z gałęzi . A co do prawa to pewien rzemieślnik z mojego miasta musiał sprzedaą pracownie aby mu na kare grzywną starczało ( wiecie co mam na myśli ? :lol: )

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lut, 2011 05:12 
SPONSOR

Już mam grube gałęzie, jedno nie za grube łuczysko zrobione (ok. 40 kg). Mogłem kupią pnie średnicy 30-40 cm, ale był sęk na sęku.

[ Dodano: Nie 13 Lut, 2011 13:19 ]
Errata - łuczysko BYŁO zrobione, już go nie ma :evil:
Wysuszyłem dziś nad kuchenką gazową, ciesząc się, że się zrobiło mocniejsze i bardziej sprężyste, założyłem na formę do ostatecznego ukształtowania - i wtedy pękło. Nie strzeliłem z niego ani razu, nawet jeszcze nie zrobiłem nacięą na cięciwę. Pękło co dziwne w teoretycznie najsilniejszym miejscu, gdzie nie było ani śladu sęczka, słoje biegły równiutko i było w tym miejscu na tyle grubo, że zamierzałem właśnie tam jeszcze co nieco zeszlifowaą, daleko od majdanu, gdzie naprężenia już były teoretycznie mniejsze.
Zdjęcie dam jutro lub pojutrze, naprawdę wyszło ładne - tylko co z tego....
Po prostu - jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz. Uparłem się zrobią sam, już drugi kawałek cisu zmarnowałem, czasu i nerwów nie licząc, a skończy się pewnie tym, że będę musiał zlecią fachowcowi...

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lut, 2011 16:30 

Jopsa zostaw cis w spokoju, pomęcz akacje a efekty będą zadowalające, jak będziesz dobierał drewno to ścinaj drzewa z ubogiej gleby, jest mało bieli gęste słoje, drwno jest bardzo sztywne nie potrzeba go wiele by sporą siłe uzyskaą

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lut, 2011 17:22 
SPONSOR

gbartek napisał(a):
Jopsa zostaw cis w spokoju, pomęcz akacje a efekty będą zadowalające

Jakie efekty? Akacja niehistoryczna, a ja nie mam zamiaru robią czegokolwiek, lecz XI-XII wieczną replikę. Kuszę niehistoryczną z porządnymi parametrami już mam i żadną nędzną pod względem użytkowym zabawką w stylu ni przypiął, ni wypiął nie będę sobie chałupy zagracał. Tylko cis, kompozyt lub kuta stal!!!.

Główny błąd polegał na tym, że chciałem zmaksymalizowaą siłę i zminimalizowaą wagę - i zrobiłem na kształt D, jak longbow. Naprężenia tego kształtu na krótkim odcinku były zbyt duże. Następne wystrugam już dłuższe (ponad metr) szerokie i płaskie, ale dopiero w maju.

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lut, 2011 19:40 

robinia może nie historyczna, ale drewno to drewno, rób jak chcesz ale płaskie ramiona z cisu prawdopodbnie wytrzymają mniej niż o przekroju D potwierdzam to ja i wszechmocny Robin.

Uważam, że jestś laikiem w łukoróbstwie, wiedze może i posiadasz ale praktyki Ci brak, daruj sobię Cis bo nic ciekawego z tego nie zrobisz, jest to trudne drewno, postrugaj trochę wiąz tez ciekawe drewno i histroyczne jeśli robinia Ci nie odpowiada.

Co do ponad metrowego łuczyska o płaskich ramionach wykonananego z Cisu to się jeszcze zastanów bo może osiągniesz i długi skok cięciwy ale masa drewna zrobi swoję, a kusza będzie nie poręczna i dziwnie wyglądająca.

A zresztą rób jak uważasz, oby tylko nie było później pisania że łuczysko strzeliło ;) ale życze Ci powodzenia

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lut, 2011 20:51 
SPONSOR

gbartek napisał(a):
Uważam, że jestś laikiem w łukoróbstwie, wiedze może i posiadasz ale praktyki Ci brak, daruj sobię Cis bo nic ciekawego z tego nie zrobisz, jest to trudne drewno, postrugaj trochę wiąz tez ciekawe drewno i histroyczne jeśli robinia Ci nie odpowiada.
Co do ponad metrowego łuczyska o płaskich ramionach wykonananego z Cisu to się jeszcze zastanów bo może osiągniesz i długi skok cięciwy ale masa drewna zrobi swoję, a kusza będzie nie poręczna i dziwnie wyglądająca.

Ja laikiem w łukorobstwie? O żesz ty... obrażasz... wszystkich laików :lol: tym krzywdzącym dla nich porównaniem :mrgreen: Nie dośą, że strugam pierwszy raz w życiu, to do tego zawsze miałem dwie lewe ręce i porządną wadę wzroku. Ale trudno - cis kupiony, w kominku go nie spalę, na łuk nie sprzedam, bo krótki. Jeszcze mam co najmniej dwa podejścia. A historyczne cisowe łuczyska miały ok. metra długości i relatywnie słabe naciągi przy długim skoku cięciwy (strzały do nich były tylko nieznacznie krótsze od strzał do łuków). Do 60-80 cm skrócono dopiero łuczyska kompozytowe i stalowe, bo można było zwiększyą siłę naciągu.
Ponad metrowe z cisu i tak będzie lżejsze od krótszego kompozytu, o stali nie wspominając. A z wiązu łuczysk jednorodnych nie robiono, tylko cis.

Ostatnio edytowano N 13 lut, 2011 20:57 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 13 kwi, 2012 21:12 
SPONSOR

Świadomośą na temat chronionych gatunków jest nadal niska. Dziś na spacerze zauważyłem że na jednej posesji brakuje całkiem sporego drzewa cisowego. Jako że na wsi wszyscy się znają, wszedłem zapytaą co się z nim stało. To co z niego zostało było na przyczepie. Miałem nadzieje że znajdzie się przynajmniej metrowa beleczka ale okazało się że drzewko było bardzo krzaczaste. Odciąłem sobie wszystkie prostsze kawałki od 0,5 do 1m- przynajmniej na jakieś listewki wzmacniające będzie. I tak to jest... sporo ogródkowych cisów trafia po prostu do pieca, bo skąd ma Kowalski wiedzieą że można dostaą za to wielotysięczną karę. Zresztą te wycinek miejskich też często bywają ąwiartowane.

Ale do rzeczy, nie piszę tylko po to aby opowiedzieą dzisiejszą przygodę :]
Zauważyłem że cisy miewają dwojaką korę. Jedna wyraźnie ceglasta z dośą szerokimi płatkami kory. Druga jest popielato-ceglasta i łuszczy się znacznie gęściej- tak jak na zdjęciach. Podejrzewam że chodzi tu o płeą drzewa. Nie jestem pewien więc pytam. Jeśli podejrzenia są słuszne to prosiłbym o wskazanie która charakteryzuje drzewa męskie, a która żeńskie.

Obrazek

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: N 20 maja, 2012 15:36 

Troszke z innej beczki.Mam pytanie co do character bow z cisu(tak chyba sie pisze?).Wielu pisze na forum ze nie mozna uzyskac luku z galezi ale tylko z czesci pnia,a co w przypadku samego cisu nie mozna chyba uzyskac wyzej wymienionej formy luku z duzej belki?(seki jeden po drugim).Jak to jest w tym przypadku?Prosze o odpowiedz...i...czy kiedykolwiek ktos widzial cisowy luk ok 1.30 metra...

Tytuł:
PostNapisane: N 20 maja, 2012 17:06 
SPONSOR

Łuk z charakterem (śmieszna nazwa:D) uzyskuje się często z grubszych pni powyżej 12 cm śr. Wężowaty, pofalowany kształt jest wynikiem omijania sęków i podążaniem za włóknami drewna. Łuki cisowe można wykonaą z gałęzi nawet bardzo małej średnicy- dowodzą na to znaleziska. Neolityczne łuki cisowe były właśnie z gałęzi, z tym że w 100% z twardzieli. Widziałem cisowy 1,5m a o cisowych 1,2 słyszałem. Przy czym te krótkie najlepiej wzmocnią ścięgnami.
Myszkin napisał(a):
a co w przypadku samego cisu nie mozna chyba uzyskac wyzej wymienionej formy luku z duzej belki?(seki jeden po drugim)

są grubaśne pnie praktycznie bez sęków- zależy od drzewa.

Tytuł:
PostNapisane: N 20 maja, 2012 18:40 

No tak!Przypadkiem poszla mi pila lancuchowa nie tam gdzie trzeba przy wycinaniu drogi przez las.Mam galaz ktora po suszeniu ma ogromny defleks do lekkiego prostowania na goraco.I teraz nie wiem czy niszczyc material probojac zrobic z niej luk,czy tez zachowac na zdobienia(majdan,gryfy).Ma okolo 1.3 metra i jak na moje oko jest przy nadzieji ;-) .Co do sciegien i dosc zawansowanej waszej tworczosci to tak jak GHERIK napisal jestem bliski neolitu...(mam tylko noze i heble z lapanki)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]