Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/

Klon pospolity
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/viewtopic.php?f=26&t=391
Strona 1 z 1

Autor:  Will [ Wt 14 sie, 2007 11:21 ]
Tytuł:  Klon pospolity

Klon zwyczajny, klon pospolity(Acer platanoides) – występuje w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo zachodniej Azji. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. Jest niższy od jaworu; na ogół osiąga wysokośą do 20m i pierśnicę do 90cm, czasem 1m.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ac ... s_bark.JPG

Pień regularny i dobrze wyrośnięty. Kora niezbyt gruba, czerwonawo-brązowa i podłużnie spękana, z wiekiem czarnawa.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ac ... -blade.JPG

Liście długości 10—18 cm, 5-klapowe, z ostrymi, odległe zębatymi klapami, nagie, ciemnozielone, na dolnej stronie jaśniejsze, błyszczące. W ogonku liściowym występują przewody mleczne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Klevo_vaisiai.jpeg

Skrzydlaki – to charakterystyczna cecha klonu pospolitego, szerokie, rozwarte pod kątem 120°.

Najpospolitszy z krajowych gatunków, występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. W naturze lubi gleby świeże i w miarę żyzne, w uprawie bardzo dobrze toleruje wszystkie gleby z wyjątkiem skrajnie suchych lub podmokłych. Młode rośliny bardzo dobrze znoszą zacienienie. Gatunek jest odporny na zanieczyszczenie powietrza, dlatego wraz z odmianami stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych do nasadzeń w miastach.

Drewno klonu jest rozpierzchłonaczyniowe, barwy białej z żółtym odcieniem, błyszczące. Twardziel słabo się zaznacza ciemniejszym zabarwieniem. Promienie drzewne na przekroju poprzecznym mają wygląd wąskich, czerwonawych, błyszczących kresek, co nadaje drewnu charakterystyczny rysunek. Drewno jest twarde, ciężkie, elastyczne. Drewno klonu jaworu jest ciemniejsze, a klonu polnego nieco jaśniejsze.

Historycznośą: używany w Średniowieczu do wyrobu długich łuków angielskich.

Przydatnośą łucznicza: bardzo dobrze nadaje się do wykonania elb’a(english long bow’a). Łuki wykonane z klonu są szybkie. Drewno można polecią początkującym, ponieważ jest bardzo łatwe w obróbce. Pień często posiada symetryczną krzywiznę, co pozwoli na zmniejszenie(nawet do minimum) ułożenia się łuku za cięciwą.

Autor:  Amrod [ Wt 14 sie, 2007 12:04 ]
Tytuł: 

GOOD, mógłbyś dodac pare własnych zdjęc, ale i tak jest ok.

Autor:  Will [ Wt 14 sie, 2007 14:04 ]
Tytuł: 

Dobra, dam swoje. Ale te niech zostaną, bo komórką lepszych nie zrobię.

Autor:  Cream [ Wt 21 sie, 2007 09:53 ]
Tytuł: 

Cytuj:
Historycznośą: używany w Średniowieczu do wyrobu długich łuków angielskich.


A dlaczego? Gdzie to wyczytałeś? Łuki Angielskie były wykonywane wyłącznie z cisu, przynajmniej tyle mogę powiedzieą na podstawie znalezisk (Mary Rose) i sądząc po stanie spisu zbrojowni Tower (tylko łuki cisowe).

Autor:  Will [ Wt 21 sie, 2007 20:44 ]
Tytuł: 

Do wyrobu elbów wykorzystywano cis, wiąz, jesion. Przeczytałem, że klonu używali Walijczycy, których uważa się za twórców elba. Sorry jak coś poplątałem, ale myślę, że niekoniecznie. Znajdę linka na którym się opierałem i wszystko się wyjaśni.

Pozdrawiam :-)

Autor:  Asellot [ N 27 sty, 2008 19:31 ]
Tytuł: 

Sorry, że odnawiam temat, ale może warto dodaą, że klon nadaje się do klejenia na grzbiet. Pisze tak Bod w jednym z postów w temacie "[Problem] Len na grzbiet?". Wydaje mi się także, że podobnie twierdzi pan Jarosław Jankowski w swojej książce(niestety upewnią się nie mogę, bo pożyczyłem).

Autor:  Cream [ N 27 sty, 2008 20:28 ]
Tytuł: 

Tak pisał, choą miał na myśli klon cukrowy.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/