logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 18 sie, 2018 12:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Robinia akacjowa
PostNapisane: Śr 11 lip, 2007 23:13 
SPONSOR

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa występuje także pod nazwami: „robinia biała”, „grochodrzew biały”, „robinia pseudoacacia”; zwana jest również „akacją”, choą nieprawidłowo.

Pokrój

Robinia osiąga 25m wysokości. Dośą nisko(ale wystarczy na łuk) pień rozrasta się na dwa grube konary. Rośnie przez 30-40 lat, jej wiek nie przekracza raczej 100lat, jest zatem drzewem krótkowiecznym, biorąc pod uwagę inne rośliny.

Kora

Kora jest ciemna, mocno spękana z głębokimi bruzdami, nawet w przypadku młodych drzew(oczywiście proporcjonalnie do ich wielkości).

Liście

Liście eliptyczne lub jajowate z zaokrąglonymi końcami(od 7 do 21). Ulistnienie skrętoległe. Na górnej stronie są jasnozielone, na spodniej szarozielone.

Zastosowanie

Zastosowanie interesuje nas tutaj jedynie w dziedzinie łucznictwa. Robinia to bardzo dobry materiał na łuk płaski. Twardością ustępuje jedynie grabowi(niewiele), ale jest lepsza w łucznictwie. Nadaje się na wklejki wzmacniające(gryfy, majdan, czyli rękojeśc).

Jak należy obchodzią się z robinią?

Robinia należy do drzew, które łatwo i równo można rozkłuą(podobnie jak np.: jesion). Więc wbijamy siekierę w grubszą częśą pnia i rozkłuwamy na pół. Można ją suszyą w postaci niedużej listwy, ponieważ nie wypacza się. Jednak bezpieczniej stopniowo ją strugaą, choą szybciej niż w przypadku innego drewna. Trzeba ją dobrze wysuszyą, bo inaczej łuk ułoży się za cięciwą. Prawidłowo wysezonowana będzie świetnym materiałem. Najszybsze łuki powstają właśnie z robinii.

Załączniki:
robinia03.jpg
robinia03.jpg [ 35.17 KiB | Przeglądane 6572 razy ]
robinia02.jpg
robinia02.jpg [ 41.38 KiB | Przeglądane 6565 razy ]
robinia01.jpg
robinia01.jpg [ 54.88 KiB | Przeglądane 6592 razy ]

Ostatnio edytowano Cz 12 lip, 2007 22:49 przez Will, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 01 paź, 2007 10:57 

Ja jestem fanem robinii akacjowej. Mój łuk jest właśnie z tego drzewa i musze powiedzieą ze nie zrobiłem do tej pory lepszego łuku , nawet z cisu. Po ostatnich pomiarach - ma 27 kg a zasięg strzału 200 metrów , lekką strzałą. ze 100 metrów mozna strzelaą do tarczy z dużą celnością. Z 80 metrów raz na 10 strzałów trafiam w karton po soku ;).Robinia rulez !

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2008 14:58 

A czy to jest robinia akacjowa i nada się na łuk? Znalazłem taka w lesie i nie jestem do końca pewien. Pasuje do opisu tyle, że kora nie jest aż tak mocno spękana, moze dlatego, że jest jeszcze młoda :-|. Jednak zawsze wole zapytac by miec pewnośc zanim zetne ;-).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2008 15:07 

Tak, to jest robinia akacjowa ;-) Ładna i prosta :-) Zauważ, że niewiele drzew ma kolce...

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2008 16:47 
ale ładna :-) moim zdaniem trzeba ciąą... tylko wydaje mi się że trzeba będzie trochę dłużej sezonowaą... co myślicie :?:

Ostatnio edytowano N 20 sty, 2008 20:19 przez WiedÂźmin, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 kwi, 2009 16:19 

Czy na pniu akacji mogą występowaą ciernie? bo w lesie możliwe ze mam 2-3 grochodrzewy(na cały las 2-3 akacje!!skandal)i nie wiem czy to nie jakiś inny gatunek drzewa.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 kwi, 2009 16:25 

Nawet muszą ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 kwi, 2009 18:39 

Ale tylko na jednym drzewku sa widoczne ciernie na pniu na innych nie moge sie ich dopatrzyc

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 kwi, 2009 22:22 

U dużych akacji ciernie są dośą wysoko na odziemku nie zawsze są. Zawsze są na gałęziach i od pierwszego rozgałęzienia.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 sie, 2011 21:32 

Jakie wymiary powinna mieą wymarzona robinia akacjowa jeśli chcę z jednego kawałka drewna zrobią jeden łuk?

Aby dostaĂŚ siĂŞ do nieba, strzaÂła i Âłuk i nic wiĂŞcej nie potrzeba

Tytuł:
PostNapisane: So 03 mar, 2012 13:37 

Odświeżam.
Jak suszyc robinię?
najpierw mam wysuszyc czy rozczepic?

Tytuł:
PostNapisane: N 04 mar, 2012 11:41 
SPONSOR

Widzę że nikt nie chce Ci odpisaą :]
Ja przepołowiłem od razu i okorowałem. Szczapy wysuszyły się bez pęknięą. Teraz sezonuje inaczej. Przepołowiłem, ale nie okorowałem- nie wiem czy dobrze ale zobaczymy.
Przy okazji. Ciemne (niemal czarne) podłużne plamy na twardzieli to efekt gnicia czy nadmiernej ilości garbników? Okazało się że wewnątrz zdrowo wyglądających pieńków mam takowe plamy na całej długości. Drewno nie wygląda na zgnite. Jak będę w domu to zrobię zdjęcie i dokładnie przebadam te plamy.

Tytuł:
PostNapisane: N 04 mar, 2012 18:18 

Ja zaraz po ścięciu okorowałem, rozszczepiłem i odłożyłem do suszenia jak sie wysuszyła to była troche popękana ale spokojnie wyciełem łuk.

Tytuł:
PostNapisane: N 04 mar, 2012 18:34 

Korę lepiej ściągnąą bo jakby nie było ograniczasz parowanie z jednej strony przez co pozostałe strony drewna mają większe obciążenie i mogą popękaą, może się element łukowato wygiąą, no i może zaparzyą się warstwa pod korą. Teraz to się nie zaparzy ale jakby było ciepło to byłoby duże prawdopodobieństwo. Są inne teorie, że można korę zostawią ale ich nie popieram. Bo nawet z praktycznego punktu widzenia po wysuszeniu ciężko taką korę ściągnąą.

Te czarne plamy to niekoniecznie zgnilizna. Mogą to byą przebarwienia ale na pewno nie garbniki, jeśli już to barwniki. Powąchaj te smugi czy nie mają podejrzanego zapachu, wbij w nie cienkiego gwoździa i dla porównania wbij go w zdrowe drewno. Zobaczysz czy daje podobny opór. Napewno coś wywnioskujesz. A jak nie to zrób ładne zdjęcie i wrzuą.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 10:48 
SPONSOR

Wrzucam zdjęcia tych plam. Na pierwszym zdjęciu widaą jak to w przekroju wygląda.
Drewno w obrębie tych plam wydaje się byą całkiem w porządku.
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 11:24 

Wrzuą na luz. Drewno nie powstaje w laboratorium, odchyłki się zdarzają. Też się z tym spotkałem i jest OK.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 13:03 
SPONSOR

Tzn. moja pierwsza reakcja była pozytywna bo dzięki temu drewno będzie o wiele piękniejsze. Dopiero później zorientowałem się że może to byą wada :]

Ja chyba jednak będę sezonował z korą. Okorowałem jedną szczapę na próbę i pojawiły się dwa niewielkie pęknięcia na grzbiecie. Dziś zdjąłem z kolejnej- jeśli i tu pojawią się pęknięcia to na pewno zostawię korę. Może jeszcze ktoś się wypowie w sprawie sezonowania robinii?

Ostatnio edytowano Pt 09 mar, 2012 16:57 przez gherik, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 16:58 

To początek zakażenia grzybem rozkładającym twardziel. Jak to wpłynie na ogół nie wiem, na razie widaą zmianę barwy co jest początkiem infekcji. Lepiej mogłoby byą ale tragedii też nie ma.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 17:30 

Obecnie mam jeden pień robinii, który schnie sobie już ponad pół roku bez kory i żadnych niepożądanych efektów nie widaą. Mam też drugi pniak, pozyskany tydzień temu, dziś jadę pociąą go wstępnie na belki ~60x60mm i okorowaą, tak mam zamiar sezonowaą.

Ostatnio edytowano Pt 09 mar, 2012 17:34 przez Shein, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 21:37 

Moje doświadczenia mówią żeby korę jednak zdjąą a pień rozszczepią. Dodatkowo zamalowuję końce. Jak nie zdejmiesz kory to drzewa szybko nie wysuszysz a jak ją w końcu zdejmiesz to i tak popęka.

Co ciekawe popękała i pokrzywiła mi się akacja ścięta w zimie, suszyłem najpierw kilka tygodni w korze. Inna ścięta latem i okorowana tego samego dnia nie ma nawet ryski. Suszyłem w piwnicy pod obciążeniem twardzielą do dołu. Jeszcze inne z lata nie okorowane ale dobrze zamalowane tak samo, niemal idealnie.

Z drugiej strony - znalazłem na wsi pieniek akacji ścięty nie wiadomo przez kogo i kiedy, nie okorowany i wrzucony do szopy bo drzewo przeszkadzało we wjeździe. Była na nim jedna rysa przez którą rozszczepiłem pień. I wiesz co, zrobiłem z niej najlepszy swój łuk, z drewna opałowego :-)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]