logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 25 maja, 2018 11:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Leszczyna
PostNapisane: Wt 26 maja, 2009 12:59 
Moderator

Pokrój
Duży, wielopienny krzew do 5 m wys. Gałęzie wzniesione, tworzące szeroką, gęstą koronę.
Pień
O gładkiej, popielatej korze z poziomymi, korkowatymi kreskami. Młode pędy w kolorze czerwonobrunatnym, szczeciniasto owłosione.
Liście
Opadające na zimę, skrętoległe, pojedyncze. Ogonek liściowy krótki do 10 mm, gruczołkowato owłosiony. Blaszka liściowa szerokoowalna do okrągłej o dł. do 10 cm, podwójnie piłkowana, na szczycie zaostrzona, u nasady lekko sercowata. Młode liście obustronnie owłosione, potem z wierzchu matowozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub żółtobrązowy.
Kwiaty
Roślina jednopienna o kwiatach męskich zebranych w kotki zgrupowane po 2-4, kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach w pąkach, tak, że w czasie kwitnienia na zewnątrz widoczne są tylko czerwone znamiona. Kwitnie bardzo wcześnie (od lutego do kwietnia) w zależności od warunków atmosferycznych. Kwiaty męskie pylą bardzo obficie na żółto.
Owoc
Jest jednonasiennym, bezbielmowym orzechem, otoczonym okrywą powstałą ze zrośnięcia trzech podkwiatków. Zdrewniała owocnia (potocznie "skorupka") ma jasnobrązowy kolor i dośą zmienny kształt, zależnie od odmiany. Owocnia zrośnięta jest podstawą z okrywą nasienną, po oderwaniu której pozostaje blizna nazywana tarczką. Okrywa do połowy podzielona jest na nieregularne klapy, bardzo zmienne. Owoce dojrzewają od września do października. Nazywane są potocznie orzechami laskowymi, są bardzo pożywne. Zawierają 60% tłuszczu, 15% białka i 7% cukru.

Tyle ze strony naukowej...
Teraz ode mnie:

Leszczynę bardzo łatwo poznac po kilku specyficznych cechach: nigdy nie ma jednego pnia (w końcu to krzew), kora po przetarciu ręką "sypie się" (łuszczy się, zwłaszcza na młodych pędach) no i ma w ziemie i na wiosnę zwisające charakterystyczne "robaczki"- czyli po prostu kwiaty (styczeń/luty-kwiecień/maj).

Z drewnem pracuje się bardzo przyjemnie. Łatwo ukształtowaą łuk, obrabia się łatwo, jest elastyczne i lekkie. Jej kolejny plus to gęste usłojenie. Jedyny minus jest taki, że układa się za cięciwą (w sumie, które drzewo się nie układa? :P), ale dla początkujących i średniozaawansowanych leszczyna jest bardzo atrakcyjnym materiałem do wyrobu łuków oraz strzał.

Info skopiowane z Wikipedii...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pagancraft na Facebooku :)

Ostatnio edytowano Wt 26 maja, 2009 13:04 przez Vanir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 02 lis, 2011 11:36 
SPONSOR

Próbował ktoś na poważnie zrobią łuk z leszczyny. Chyba Robin i Tuck coś majstrowali. W tę zimę może dogadam się z leśniczym i wytnę te najgrubsze gałęzie. Wydaje mi się że łuki (płaskie) powinny byc nie gorsze od jesionowych. Drewno lekkie i sprężyste. największy problem to odpowiednia średnica gałęzi.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 02 lis, 2011 16:25 

Ja powycinałem u siebie w lesie trochę leszczyn, oczywiście te co prostsze :-) Ostatnio robiłem na zamówienie łuczek leszczynowy. Celowo piszę "łuczek", bo był zrobiony z pieńka leszczyny o średnicy ok. 4 cm. Siła naciągu około 6 kg, długośą łuku jakieś 155 cm. Obustronnie zrefleksowane ramiona, zresztą naturalnie. A zasięg mnie zaskoczył, bo przy tak małej sile naciągu i tak naprawdę bardzo krótkim suszeniu (dosuszanie 7 dni na rurce od ciepłej wody przy piecu) łuk strzelał na 70 metrów. Przy okazji był leciutki, wąski (nie płaszczak) coś jak longbow z pogrubionym majdanem. A wyglądał tak, że... normalnie primitive bow pełną gębą. Teraz szykuję się na grubsze pieńki, ale niewiele grubsze, tak 6-8 cm średnicy. Mam zamówienia na lekkie łuczki dla dzieciaków, oczywiście, jak wyjdzie coś mocniejszego, to nie będę na siłę odchudzał. Pytałem Robina na SB, co myśli o leszczynie, napisał, że ma za sobą pozytywne doświadczenia. Spróbuję. Na razie schną. Zaczynam mieą radochę ze strzelania ze słabszych, ale szybkich w miarę łuków. Poza tym w zimie będę strzelał u siebie w warsztacie na 10 metrów, to takie słabiaczki będą jak znalazł.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 02 lis, 2011 17:24 

Ja robiłem łuk z leszczyny. Zdjęcia i opis można zobaczyą tu: http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... ego+%B3uki
Jako materiał moim zdaniem 4/6 taki w sam raz na rozgrzewkę. Jak coś nie wyjdzie to przynajmniej nie szkoda.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 04 lis, 2011 11:17 
SPONSOR

Ja znalazłem w lesie nawet takie o śr. ponad 10 cm więc już można myśleą o płaskim. Mam wrażenie że leszczyna jest niedoceniona ze względu na znikoma ilośą prób (nie licząc wygiętych gałązek z naszego dzieci ństwa). Jak dorwę się do tych gałęzi to zdam relacje...

Tytuł:
PostNapisane: Pt 04 lis, 2011 13:31 

Z leszczyny to ja się narobiłem,że hej... mogę powiedzieą, że łuk z leszczyny bardzo ciężko złamaą, bardzo dobrze się kształtuje nad parą, jest bardzo miękka w obróbce, ze względu na to że rośnie w postaci krzaka ciężko znaleźą materiał na łuk.
Jedyną wadą jaką widzę jest duża tendencja do układania się za cięciwą, chyba że nie dosuszyłem porządnie :mrgreen: .

Tytuł:
PostNapisane: Pn 07 lis, 2011 17:56 

Czasami to sobie postrugam w leszczynie ale prawdę mówiąc to nie jest wcale taka zła łuki są sprężyste ale jedyna wada to ułożenie za cięciwą jest spore oraz ładne drewno dobre do obróbki

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 lis, 2011 12:18 
SPONSOR

bardzo możliwe że ułożenie to nie wina drewna tylko niedosuszenia i zbyt małej średnicy gałęzi (bo w gruncie rzeczy trudno znaleźą materiał odpowiedni na łuk płaski)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 lis, 2011 15:05 

Można też zrobią ze stycznego układu słojów + fiberglass, chociaż przy szerokości łuku 4, 5 cm da się bez tego.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 11 lis, 2011 20:29 

witam....leszczyna to bardzo trudny mareriał ..napewno nie robimy z gałęzi tylko z pnia
i to grubego bo takie do 15cm średnicy nie są dośą twarde i po kilku strzałach z takiego łuku pojawią się miażdzyki i straci naciąg ..więc gruby pień i proponuję wyskubaą ze trzy warstwy..Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: So 12 lis, 2011 14:20 
SPONSOR

"wyskubaą ze trzy warstwy"- możesz wyjaśnią?:]

Tytuł:
PostNapisane: So 12 lis, 2011 16:55 

a ja bym się dołączył do pytania gdzie znaleźą takie grube leszczyny? i żeby w miarę proste były.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 16 lis, 2011 12:05 

najgrubszą leszczynę jaką widziałem to 15cm średnicy
tylko po co takiej grubej szukaą jak mnóstwo jest gałęzi 8-10 cm
zważywszy że leszczyna dziadowo się łupie
chyba że ktoś przepiłuje wzdłuż
a półokrągły grzbiet wcale nie jest zły

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: N 01 kwi, 2012 14:01 
SPONSOR

Tydzień temu załatwiłem u leśniczego pozwolenie na wycinkę leszczyny. Mogłem wejśą do lasu i wyciąą z leszczyn co mi się tylko podoba. Znalazłem koło 10 pieńków o średnicy od 10 do 15cm. Na więcej nie miałem sił bo mało benzyny i w końcu zabrakło- dwa ostatnie już ręcznie ścinałem. Wiek: 15-22 lata, więc nie wiem skąd wniosek o gęstym usłojeniu. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźą gruby i prosty pień leszczyny, im starsza tym bardziej poskręcana. Widziałem nawet pień średnicy 20 cm ale strasznie pokrzywiony.
Co mnie zdziwiło, to fakt że leszczyna zawiera niewiarygodnie dużo wody po ścięciu i jest cięższa od robinii czy jesionu. Z przeciętych końców dosłownie lała się woda. Wynika to pewnie z faktu, że zaczęła się wiosna i drzewa "pompują" więcej wody z gleby.

Obrazek

Na zdjęciu widaą już przepołowione pieńki- rzeczywiście łupią się nie najlepiej ale bez tragedii- łatwiej niż wiąz. Nareszcie będę mógł porządnie przetestowaą ten materiał. Jeśli się okaże, że sprawnośą łuków będzie podobna do jesionowych to pewnie ucieszy to wielu łukorobów ze względu na szeroki dostęp i znikomą wartośą handlową.

Ostatnio edytowano N 01 kwi, 2012 14:09 przez gherik, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł: Re: Leszczyna
PostNapisane: Pt 04 gru, 2015 22:54 

Trochę minęło od ostatniego wpisu tutaj ale chce dodać od siebie że z leszczyną pracuje się bardzo przyjemnie ze zdobyciem odpowiedniej gałęzi też nie ma większych problemów,problemem jest układanie się za cięciwą bo z tym szczególnie przy mniejszej szerokości ramion jest spory kłopot

PostNapisane: So 05 gru, 2015 05:29 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Nie ma większych problemów? U babci rośnie krzew i średnio pnie nie mają tam 10 cm. Taki wystarczy? Czy raczej szukać takiej dzikiej?

PostNapisane: So 05 gru, 2015 09:13 

Radził bym spróbować tylko uważaj na szerokość i grubość ramion bo tak jak wspomniałem leszczyna lubi mocno ułożyć się cięciwą warto też ją porządnie wysuszyć a 10 cm to nie znowu tak mało :-) :-)

PostNapisane: So 05 gru, 2015 22:30 

Suszyć w korze i nie rozszczepioną?

PostNapisane: So 05 gru, 2015 22:59 

Na forum w dziale dla początkujących masz wszystko dobrze rozpisane (poradnik jak zrobić łuk)

PostNapisane: Pn 07 gru, 2015 12:24 

Wiem, ale z tego co kojarzę jedne gatunki lepiej suszyć w korze, a inne nie. Jak najlepiej zapobiegać układaniu się za cięciwą?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]