logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 23 lis, 2017 09:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Bumerangi
PostNapisane: Pn 07 maja, 2007 21:21 
Bumerang był na początku swego istnienia płaskim bananem wykonanym z drewna :-) ("Najstarszy bumerang australijski jest wykonany z drewna i liczy około 10 tysięcy lat. Pierwszy opis bumerangu (1770) zawdzięczamy angielskiemu przyrodnikowi Josephowi Banksowi, członkowi wyprawy Cooka.")
Obrazek

Obecnie produkuje się bumerangi o różnych kształtach i z różnych tworzyw(np.włókno węglowe).
Obrazek

A to rysunek mojego wracającego, prostego w wykonaniu i poręcznego bumeranga (zrobiłem go jak miałem jakieś 8 lat, oczywiście można zrobią 3 ramiona ^^):

Obrazek

pozdrawiam xD

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 maja, 2007 14:13 

Bumerang to wbrew pozorom bardzo niebezpieczna broń. Aborygeni używali jej do polowania. Zabijcie kogoś kawałkiem drewna!!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 maja, 2007 14:49 
A jak nie trafiał w zwierze to broń sama wracała. (chyba za dużo kreskówek :-P ) ciekawe jaka była skutecznośą takiej broni? W Polsce znaleziono najstarszy bumerang- z ciosu mamuuuuta. Choą pozostaje nam się zastanawiaą czy ten bumerang był bumerangiem ;)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 maja, 2007 15:24 
Administrator

Nie jestem znawcą w temacie bumerangów. Jednak z tego co wiem to bumerangi możemy podzielią na dwa rodzaje:
powracające - stosowane do polowania na ptaki latające stadami. Lekkie uderzenie spowoduje "wyłączenie" ptaka z ucieczki. W razie chybienia nie musimy ganiaą po bumerang Bóg wie gdzie.
niepowracające - do polowania na grubszą zwierzynę (oczywiście bez przesady). Jest to ni mniej ni więcej jak kawał drewnianej (lub innej) lagi przeznaczonej do ciśnięcia przed siebie ;)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowano Wt 08 maja, 2007 15:56 przez Wiewiór, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 maja, 2007 19:11 

Szajba napisał(a):
A jak nie trafiał w zwierze to broń sama wracała. (chyba za dużo kreskówek :-P )

Wcale nie za dużo. To prawda. Polecam książkę Alfreda Szklarskiego "Tomek w krainie kangurów" Można się coś dowiedzieą to aborygenach i ich broniach. Poza tym to ciekawa powieśą.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 maja, 2007 20:28 
bumerang wcale nie musi w cos walnąą żeby powrocił. najpierw leci nisko,potem wznosi sie zawraca(po okręgu) po czym obniża lot ida sie go złapaą.
ta przynajmniej zachowuje sie dobry bum.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 maja, 2007 20:34 

znalazłem fajną stronę są szablony łuków i opisane krok po kroku jak to zrobią ( choą jest to banalne) może sie komuś przyda
http://www.bumerang.friko.pl/stronapl/index.html

Tytuł:
PostNapisane: Śr 09 maja, 2007 13:42 
jaki chcesz zrobią, bo ja teraz robie burwela a potem Tribladed.bo ma wiekszy zasieg. 8-)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 maja, 2009 12:06 

Feodaron napisał(a):
Bumerang to wbrew pozorom bardzo niebezpieczna broń. Aborygeni używali jej do polowania. Zabijcie kogoś kawałkiem drewna!!

Dobrze rzucony bumerang przecina arbuza i czasani leci dalej więc radze nie testowaą na ludziach :lol: .

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 maja, 2009 12:16 

Swego czasu bawiłem się bumerangiem i wiem, że najmniejsze zakłócenie lotu (przeszkoda) znacząco wpływa na tor lotu i tym samym nie za bardzo wraca. Nawet rzucony pod nieodpowiednim kątem nie chce wracaą. Trudno mi sobie wyobrazią polowanie z bumerangiem i zastanawianie się pod jakim kątem rzucią.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 maja, 2009 14:22 

Z tego co pamiętam to bumerangów były 2 rodzaje:
:arrow: bumerangi do zabawy- wracały. Ot zabawka dla dziecka na przykład, po prostu do rzucania.
:arrow: bumerangi do uderzania w COŚ (do polowań, walki itd) lepiej zachowywały się w locie niż zwykła kłoda :-) , ale nie wracały.

Tytuł:
PostNapisane: N 17 maja, 2009 13:23 

Turgon napisał(a):
bumerangi do zabawy- wracały. Ot zabawka dla dziecka na przykład, po prostu do rzucania.
te bumerangi w cale nie były do zabawy służyły miedzy innymi do polowań na ptaki.

Tytuł:
PostNapisane: N 17 maja, 2009 15:05 

jak taki coś może wrócią, po uderzeniu w cokolwiek? to raczej niemożliwe, conajwyżej przypadek, że po uderzeniu poleciał w naszą stronę...sens wracającego bumeranga na polowaniach jest dośą logiczny, kiedy myśliwy chybił...wtedy ma kolejną szansę oddania rzutu...ale skoro już trafił w ptaka i zabił/unieruchomił go to po co on ma wracaą? zadanie wykonane, cel osiągnięty..
:)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 18 maja, 2009 19:09 

Kiedy myśliwy ne trafił nie musiał lataą i szukaą go w krzakach tylko wracał mu do ręki No ałe to chyba ptaka spłoszyło chyba że ktoś ma aż takiego zeza że nawet w tamtą strone nie poledciało :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: So 10 kwi, 2010 18:59 

można , bo czemu by nie ?podawałem wyżej stronę , najpierw poszukaj potem pisz !!

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 21:28 
Wykonałem taki bumerang jak w linku marcinello, .Całkiem dobra strona polecam . Łucznik189 pamiętaj najpierw czytaj potem pisz.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 21:31 

2 lata temu zrobiłem sobie coś chyba z 10 bumerangów.
Każdy inny wzór, bardzo fajnie latały, wracały, tylko co niektóre albo sie połamały przy nieudanym łapaniu, albo sie gdzies zawiesiły i tak do tej pory żaden mi nie został.
Naprawdę opłaca się zrobic choc 1 świetna zabawa.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 21:55 

Matrixo napisał(a):
Wykonałem taki bumerang jak w linku marcinello, .Całkiem dobra strona polecam . Łucznik189 pamiętaj najpierw czytaj potem pisz.
co?? ja jakoś nie widze swojego posta na tym temacie... ten jest pierwszy, wiec jakim prawem tak mówisz?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 mar, 2012 00:27 

odkopie ten temat bo szczerze mówiąc jestem pod wrażeniem powrotu bumerangu z tego filmu
http://www.milanos.pl/vid-67570-Rzut-wr ... ranga.html

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]