logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 23 lis, 2017 09:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N 03 paź, 2010 20:53 
tak...ale jak już zamontujesz łuczysko cięciwę czy coś tam innego - to choąbyś i nie strzelał to już nielegalne;)

z bronią palna jest trochę inaczej [o ile pamiętam z czasów jak się interesowałem czarnoprochowcami i tłumaczenie mojego kumpla z XVII RR] - możesz pójśą siedzieą nawet za kałacha w częściach

choą na muszkiet pozwolenia ci nie trzeba ;P

Tytuł:
PostNapisane: N 03 paź, 2010 22:47 

Na muszkiet pozwolenia nie trzeba? A to nie jest tak, że musi byą trwale niesprawny?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 04 paź, 2010 08:15 
nie pamiętam,
wydaje mi się że ich lontówki i skałkówki były całkiem sprawne,
ba nawet kule miotały - ale trzeba by to sprawdzią w przepisach
nie zaś szukaą w odmętach mojej wadliwej pamięci:)

[ Dodano: Pon 04 Paź, 2010 08:17 ]
na bombardy piszczele i inne wynalazki turniejowe też się nikt nie ubiega o pozwolenie jedynie na allegro / necie kupuje na ID :) - co prawda może i kupuje nielegalnie bo trzeba mieą pozwolenie? ale powtarzam - nie jestem pewien...trzeba by sprawdzią w ustawie konkretnie

Tytuł:
PostNapisane: Pn 04 paź, 2010 15:08 

Na czarnoprochowce wyprodukowane przed 1850 rokiem i ich repliki (sprawne) nie potrzeba zezwolenia. Bawię się czarnoprochowcami już trzy lata, posiadam czarnoprochowego colta navy sheriff kal. 36 i mam do tego prawo. Tylko strzelaą mogę wyłącznie na strzelnicy i przewozią niezaładowany, a najlepiej rozłożony na części. Nawet mogę posiadaą czarny proch, tylko nie wolno mi go kupią w Polsce. Tyle, że właśnie w Sejmie jest projekt nowelizacji ustawy o broni przygotowany przez policjantów i za chwilę wszystkie prawa szlag trafi.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 05 paź, 2010 20:39 

a można posiadaą proch zrobiony przez siebie ?
i strzelaą z tego z haków i bombard ?

Tytuł:
PostNapisane: Śr 06 paź, 2010 10:31 

Strzelaą Ci wolno i tak tylko na strzelnicy i to koncesjonowanej. Proch czarny posiadaą wolno, bo to nie jest materiał wybuchowy, tylko szybko spalający się. Ale taki własnej roboty jest niebezpieczniejszy, niż kupny, bo jest bardziej nieobliczalny. Jak wsypiesz do bombardy, czy innej hakownicy proch własnej roboty, to może Ci to rozerwaą lufę. na przykład. Nie wspominając już o tym, że w zależności od zastosowania, proch ma różną gradację, czyli wielkośą ziarna. A to ma wpływ na szybkośą spalania. Jeśli chcesz, mogę Ci przesłaą książkę na ten temat: "Strzelanie z broni odprzodowej". Tam jest wszystko, co potrzeba wiedzieą, żeby sobie i innym nie zrobią krzywdy.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 paź, 2010 22:08 

a przykładowo jeśli wraz z bractwem jestem w jakiejś miejscowości na pokazie gdzie używamy haków i bombard , może sie przyczepią policja czy straż ponieważ nie strzelam na strzelnicy ? (zabijane są tylko i wyłącznie papierem toaletowym, nigdy niczym innym)

proch mam robiony przez siebie jest bardzo drobniutki i spala się bardzo szybko( specjalnie wypalany węgiel z leszczyny,ponoą najlepszy w Polsce na proch),pomimo to po zabiciu papierem raczej nie mam mowy o rozerwaniu lufy, bombardy mają dodatkowo zabezpieczenie przed rozerwaniem (w co wątpię by kiedykolwiek nastąpiło)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 paź, 2010 22:12 

marcinello, a podpowiesz jak robisz ten proch? Też chciałbym wykonaą ale nie wiem jak sie do tego zabraą

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 paź, 2010 22:20 

wypalasz węgiel z leszczyny(może byą też lipa, wierzba) , mielisz , tak samo saletrę i siarkę , mieszasz w odpowiednich proporcjach , zalewasz acetonem mieszasz ( ma powstaą packa) jak wyschnie kruszysz i gotowe
proporcje które ja stosuje (chyba najbardziej popularne)75%saletry 15%węgla 10%siarki, oczywiście wagowo

Tytuł:
PostNapisane: Pt 08 paź, 2010 11:20 

Marcinello, tylko jeszcze powinieneś dodaą, że od momentu zmieszania i wyschnięcia mieszaniny prochowej nie wolno używaą do np. mielenia narzędzi i ostrzy stalowych, bo czarny proch ma jedną niebezpieczną właściwośą. Mianowicie zapala się od najmniejszej iskry. Dlatego do mielenia i mieszania na sucho stosuje się narzędzia mosiężne lub brązowe. A na Allegro można kupią gotowe, bardzo dobrze zmielone składniki. Więc wypalanie węgla drzewnego samodzielnie można sobie odpuścią. Ewentualnie można zmielią drobniutko węgiel aptekarski, leczniczy. Tylko zaczyna nam się na forum łuczniczym temat czarnoprochowy, a on niekoniecznie jest związany z łukami. I, jeśli przejdzie projekt ustawy przygotowanej przez policję, to ten temat przestanie byą w ogóle aktualny. Ja sam się dziwię, że w naszym kraju choą przez chwilę można było mieą czarnoprochowce bez zezwolenia.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 05 lip, 2011 22:11 

Jako że siedze w tym od dawna to pragne pocieszyc kolegow iz : już obowiązuje nowela ustawy i mozna posiadac broń i repliki broni palnej rozdzielnego ładowania wytwarzanej do 1885r. EKB ma nam pomodz w kupnie prochu czarnego w Polskich sklepach :lol:

Tuck na ,,piaskowe" lub BlackPowder zaglądasz?

Ostatnio edytowano Wt 05 lip, 2011 22:13 przez R0GNAR, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 06 lip, 2011 23:04 

Ostatnio nie zaglądałem, ale nowelę przestudiowałem. O możliwości posiadania wiem, z niemożności posiadania floberta nie jestem zadowolony, z zakupem prochu nie doszedłem. Poza tym, że w Czechach można kupią czarnucha bez problemu, a u nas o EKB będzie chyba jednak bardzo ciężko. Moi koledzy, którzy bawili się w CP, porobili uprawnienia na posiadanie broni palnej sportowej i mają to gdzieś. Ja wtedy się nie wyrobiłem finansowo i teraz o to samo walczyą samemu, zwłaszcza w Łomży po prostu mi się nie chce. To jest potworna dziura a najgorsze cechy Polaków obowiązują tu bardziej niż Polska Norma. Tu urzędasy najróżniejszego autoramentu są w swoim żywiole i jak tylko mogą, szkodzą ludziom. Mnie szczególnie, bo trochę jestem znany, a po 20 latach mieszkania na Podlasiu, dalej jestem wrogiem, bo urodziłem się i wychowałem w Warszawie, o czym sam już dawno zapomniałem. Dobra, dośą narzekania, odeślij mnie do odpowiedniego miejsca nowelizacji, dotyczącego prochu dymnego. Z góry dzięki :-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 08 lip, 2011 14:59 

http://bron.iweb.pl w dziale czarnoprochowym masz wszystko łącznie z ,,polską wojną" :lol: pare spraw padło bo zbyt szybko pjawiły sie posty opisujące co tak naprawde może nam dac data 1885 no i ci co czytają takie fora ,,zawodowo" mieli podane na tacy czego można sie czepic. Ale i tak jest niezle w porownaniu z tym co ,,milicyjnośc " chciała miec.Na zarzuty wobec PZSS patrz troche przez palce rozmawiałem z panami Tomaszem Kwietniem i W.Gałeckim no i troche inaczej to wyglądało.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]