logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 19 paź, 2018 13:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Ramiona do łuku bloczkowego, samodzielnie.
PostNapisane: N 02 sie, 2015 23:31 

Witam,
mam problem z moim łukiem PSE nova - ramiona zaczęły pękać wzdłużnie. Podczas naciągania cięciwy słychać delikatne trzaski. Ze względu na wiek łuku nie mogę kupić ramion u producenta wiec, postanowiłem zrobić je sobie samodzielnie. ;)

Rozważam dwie opcje:

1. zrobić ramiona z nici włókna szklanego (wyjęte z tkaniny szklanej) nasączonych żywicą epoxydową i umieszczonych w formie idealnie oddającej kształt oryginalnych ramion, wraz z profilowaniem itp.

2. ramiona zrobić z płaskowników z włókna szklanego (dwa na jedno ramię) problemem jest dla mnie tylko dobór odpowiednich rozmiarów płaskownika, nie wiem jak obliczyć moc takiego ramienia... :(

parametry łuku (ramienia):
70#
31"
(długość jednego ramienia ok 40 cm)
(szerokość w najszerszej części pracującej 55 mm)
(grubość w części pracującej 6,5 mm)
z tego co widzę ramię jest w całości wykonane w włókna szklanego.

Pytanie jest takie, jak dobrać płaskownik do takiego łuku?
Czy to dobry pomysł?

Jasno widać, że ramie z dwóch płaskowników będzie dużo łatwiejsze do zrobienia dlatego skłaniam się ku tej opcji.

Bardzo chętnie zapoznam się z każdą propozycją / krytyką.

Pozdrawiam.

Tytuł: Re: Ramiona do łuku bloczkowego, samodzielnie.
PostNapisane: Wt 04 sie, 2015 16:37 
SPONSOR

Nie dasz rady, to znaczy gra niewarta świeczki. Ramiona takiego łuku mają zmienną geometrię nie do podrobienia w domowych warunkach. Możesz co najwyżej spróbować podpasować ramiona z innego taniego łuku bloczkowego, o ile będą pasować ("cobra" i tym podobne chińskie wynalazki)

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: Wt 04 sie, 2015 18:28 

Dziękuję za odpowiedź!
hmmmmm, to niedobrze :( też myślałem nad innymi ramionami, jeszcze raz się nad tym zastanowię. Generalnie nie zależy mi na idealnie identycznej charakterystyce - ma się dać postrzelać chociaż ten sezon - w tej chwili nie kupie nowego łuku.

A jak bym zrobił z płaskowników, jak napisałem wyżej, to powinno działać, tak mi się wydaje. tylko jaki rozmiar płaskownika byłby odpowiedni?

PostNapisane: Wt 04 sie, 2015 19:53 
SPONSOR

Jak zrobisz z płaskowników i powiercisz otwory pod piny camów i zaczepy cięciwy to zrobisz sobie qq. Ta zmienna geometria, o której pisze Jopsa, wynika także z tego że w miejscach gdzie wklejone są rurki pod mocowania bloczków pasma włókien w laminacie są inaczej ułożone.
Obrazek
Prawdopodobnie tam właśnie pierdyknie konstrukcja własna :-/

PostNapisane: Śr 05 sie, 2015 00:01 

Nie lepiej wystrugać sobie drewniany łuk?

Tytuł: Re: Odp: Ramiona do łuku bloczkowego, samodzielnie.
PostNapisane: Śr 05 sie, 2015 00:48 
Treść zadanego pytania brzmi "jak wystrugać nowe ramiona do bloczka" i na to pytanie tu udziela się odpowiedzi. Chcesz uzyskać odpowiedź na swoje pytania stwórz własny temat.

Wysyłane z HTC Wildfire S A510e za pomocą Tapatalk 2

PostNapisane: Śr 05 sie, 2015 09:47 
SPONSOR

Zapomniałem dodać że produkcja własna ramion może okazać się kosztowniejsza od kupna nowego całego łuku.

PostNapisane: Śr 05 sie, 2015 12:24 
SPONSOR

Mariusz napisał(a):
Ta zmienna geometria, o której pisze Jopsa, wynika także z tego że w miejscach gdzie wklejone są rurki pod mocowania bloczków pasma włókien w laminacie są inaczej ułożone.

Przede wszystkim są w tych miejscach grubsze, czyli płaskownik musiał by być cieniowany. Ale druga trudność to wyrżnięcie w szerokim płaskowniku szpary na bloczek - wykonanie w domowych warunkach = na 99% pęknięcie w tym miejscu po kilku strzałach.
A jakbyś chciał zrobić z dwóch równoległych płaskowników - to masz inny problem w postaci umocowania obu płaskowników w gnieździe majdanu, przystosowanym do pojedynczego ramienia, a nie do podwójnego.

Najlepiej dać ogłoszenie na targowisku łuczniczym na FB że chcesz kupić używany nawet uszkodzony PSE Nova (byle ramiona były w porządku) i tanim kosztem masz po problemie.
Nova to przestarzała, ale bardzo sympatyczna, przyjazna w użytkowaniu konstrukcja, więcej z takich łuków ustrzelono zwierzyny niż z nowoczesnych wyżyłowanych "demonów prędkości".

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: Cz 06 sie, 2015 01:13 

Jeżeli chodzi o mocowania bloczków, to w pse nova jest to rozwiązane inaczej jak na obrazku poniżej.
Co do pękania ramienia w miejscu wycięcia na bloczek, to myślałem rozwiązać problem stosując tkaninę szklaną 90 st. opasającą ramię w tych miejscach, sadzę że, to by załatwiło sprawę.
Też myślałem o mocowaniu dwóch płaskowników w miejsce przewidziane na pojedyncze ramię... i doszedłem do wniosku że zrobienie kieszeni mocującej dwa pręty i wkładanej w majdan nie byłoby szczególnie problematyczne.
Dziękuję wszystkim za rady - co kilka głów to nie jedna!
Doskonały pomysł z tym facebookiem - dziękuję kolego! Też wolałbym po prostu kupić gotowe ramiona. ;)

Załączniki:
bloczek pse nova.JPG
bloczek pse nova.JPG [ 133.67 KiB | Przeglądane 4973 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]