logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 sie, 2018 16:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pozwolenie na kusze bez problemów !!!!!
PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 10:00 

@Regi
Miałem się już nie wypowiadać, ale trochę mnie zdziwiłeś swoim wpisem. Moim zdaniem nie jest normalne, że na kuszę trzeba robić normalne pozwolenie na broń.To typowo polski wymysł, który niema logicznego uzasadnienia (tak jak większość przepisów). Tym bardziej nienormalne byłoby uzyskiwanie pozwoleń na łuk. Nie można traktować dorosłych ludzi jak wariatów albo potencjalnych przestępców

Pamiętam jak w 2004 roku uwolniono repliki czarno prochowe. Wtedy Komenda Głowna Policji wieszczyła, że nasze ulice spłyną krwią, a bandy kiboli będą się ostrzeliwać z muszkietów niczym armie Napoleona. I co się stało ? Ano nic. Przestępstwa przy użyciu broni CP można policzyć na palcach jednej ręki, a kibole jak się tłukli na pałki i maczety tak się dalej tłuką.

Piszesz, że sama zabawa nie powinna być podstawą do uzyskania pozwolenia. Ja uważam, że w ogóle określanie celu w pozwoleniu jest bez sensu. Bo to tworzy typowo polskie absurdy. Np. człowiek, który czuje się zagrożony i chce mieć broń by bronić siebie i rodziny musi robić patent strzelecki, licencje (co wiąże się z udziałem w zawodach), żeby dostać pozwolenie sportowe bo wie, że do obrony osobistej nikt mu nie da. Z kolei hobbysta, który chce sobie kupić jedną albo kilka sztuk broni i popykać rekreacyjnie na strzelnicy bez udziału w zawodach, zapisuje się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego i udowadnia jak to będzie zbierać szereg np. historycznych egzemplarzy broni.

Podobnie głupi jest wymóg udowadniania celu posiadania kuszy (tu jest jeszcze weselej bo trzeba podać cel niewymieniony w ustawie). Stąd biorą się cele dydaktyczne, pokazowe czy badawcze.

Nie chcę być źle zrozumiany. Nie jestem za "wolnym dostępem" (strzelam kilka lat i na oczy nie widziałem zwolennika wolnego dostępu). Reglamentacja broni palnej powinna być utrzymana, ale w jakiś logiczny sposób.

Pomijając powyższe to środowisko strzeleckie jest coraz bardziej zintegrowane, widać nas coraz częściej i w ciągu ostatnich lat udało się naprawdę dużo zrobić. To nie jest tak, że daleko u nas do normalności bo od normalności dzieli nas przepaść, ale różnica między stanem obecnym, a poprzednim jest taka, że kiedyś nie dawali pozwoleń bo nie musieli, a teraz dają bo muszą.

P.S.
A może te ostatnie zmiany w prawie to zasługa jopsy, który dzielnie walczy z systemem obszczekując z zajadłością yorka posiadaczy pozwoleń i głosując na słuszną partię:). Pamiętam jak kilka lat temu grzmiał na jednym z forów jak to rzekomo w Polsce zlikwidowano legalną możliwość posiadania kuszy wykreślając ją z katalogu broni kolekcjonerskiej :). Teraz ujada na legalnych jej posiadaczy. Trochę to niepoważne, ale nie dziwi mnie to:)

PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 16:28 

Jobsa nie "chrzanisz" tylko zadaje pytanie, upewniam się bo nie wiem czy dobrze Cie rozumiem, a to już kolejny temat w którym wyskakujesz jak tortu i robisz "niespodzianke" a do tego wplatasz polityke w lucznictwo/kusznictwo dla samego wplatania bo nic nim w temat nie wnosisz.
jestem tutaj od zaledwie kilku miesięcy i jak dotad mogę stwierdzić tylko tyle ze jesteś dobrym rzemiesnikiem i ludzie tutaj cenia twoja wiedze, ale czy cos robisz na rzecz popularyzacji lucznictwa/kusznictwa bądź "ucywilizowania" dostępu do broni i pokrewnych to tego nie wiem... ale kiedyś natrafiłem na ten temat

viewtopic.php?f=27&t=3993

i wydaje mi się (m.in. na podstawie tego co tam wyczytałem) ze troszkę wręcz przeciwnie. oczywiście mogę się mylic i pewnie tak jest. nie ciagnijmy zatem tej głupawej dyskusji dalej i skupmy się na main temacie, a i mam nadzieje ze kiedyś przy jakiejś okazji sie spotkamy i przybijemy sobie piatke.

prezydent83 wiesz... sam się nie zastanawiałem nigdy nad problemem dostepnosci pozwoleń na bron. nie mowie ze jak pozwolimy ludzia strzelac z kusz bez ograniczen to skończy się to wojna domowa, bo (tak jak wcześniej pisałem) z lukow można strzelac i raczej nie uświadczysz newsa o tym ze ktoś kogos postrzelil czy zabil z takowego w Polsce. odniosłem się ogolnie do problemu dostepnosci broni.
osobiście jestem za podtrzymaniem ograniczonego dostępu z madrym i przemyślanym wydawaniem pozwoleń. nie chciałbym żeby pozwolenie na bron stało sie tak powszechne jak prawo jazdy które jest wręcz rozdawane.
czy kusza powinna być podpisana jako "bron"? tutaj powinni sie wypowiedzieć raczej kusznicy bo ja kusze znam z opowiadan i ciężko jest ocenic jak bardzo niebezpieczna będzie taka a nie inna klasyfikacja tego rodzaju "sprzętu".

jesteście przykładem na to ze jak ktoś chce to ma. piszecie ze pozwolenie na kusze tutez bron dostaje się w czasie krótszym niż miesiąc w cenie prawka kat. B wiec generalnie jest to w zasiegu przeciętnego człowieka.
żeby zmieniac zasady gry trzeba najpierw do niej wejść. zalozyliscie organizacje która podjela temat kusznictwa i jego tak popularyzacji co dostepnosci i chwala wam. z samego biadolenia prawo sie nie zmieni a ustawodawca nie jest duchem swietym żeby wiedzieć ze kusznictwo potrzebuje poluzowania smyczy. od tego sa inicjatywy społeczne w tym organizacje 3-go sektora.

PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 16:39 

Małe sprostowanie. Z tym terminem bywa różnie. Kodeksowo jest miesiąc, ale często przedłużają. Z tego co wiem to nie zakładaliśmy żadnego stowarzyszenia :) . Każdy z nas jest zrzeszony w innej organizacji.

PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 16:45 

jednak żeby dostać domene .org trzeba mieć wpis do krs w ramach organizacji pozarządowej o ile dobrze się orientuje.
a kusznictwo.org taka ma wiec wnioskuje po tym ze cos jest na rzeczy.

PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 17:13 
Płacisz 40 zł rocznie i masz domenę .org bez zrzeszania, regulaminów zrzeszeń czy stowarzyszeń i innych cudów na kiju.
kusznictwo.org bezpośrednio ma niewiele wspólnego z kuszniczą "działalnością" naszych kolegów kuszników poza narzędziem.

PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 17:34 

jeżeli to prawda (aktualnie) to bije się w piers i przepraszam za zamieszanie :)

PostNapisane: Pt 20 mar, 2015 19:17 
Administrator

Usunąłem offtopic, bodaj jeden post Jopsy. Proszę o rozmowę na temat.

Temat zamykam.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]