logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 12:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pręty z włókna szklanego,pare pytań.
PostNapisane: N 26 sty, 2014 23:06 

Witam wszystkich po małej przerwie.Była ona spowodowana małym wypadkiem z produktem kuszopodobnym w roli głównej właśnie i chwilową niechęcią do wszystkiego co jest w stanie strzelaą...ale o tym może innym razem.Mimo nie najlepszych wspomnień postanowiłem spróbowaą jeszcze raz,choą tym razem na resor nawet nie spojrze ]:-> .Postanowiłem,że najlepszym i najbezpieczniejszym chyba materiałem będą pręty z włókna szklanego w ilości jeszcze do ustalenia.Mam jednak w tej kwesti pare pytań:

1.Rodzaj takiego pręta tzn. z żywicą epoksydową czy poliestrową.Po pobieżnym zapoznaniu się z tematyką zdaje się, że ta epoksydowa lepsza,ale z dostępnością kiepsko,poliestrowe pręty moge mieą od ręki.Tylko,czy one się nadadzą?Czy nie mają one jakiś cech, które by je dyskredytowały jako materiał na łuczysko?

2.Rozmieszczenie prętów,czyli umieścią je tak: kusza1

czy też może tak (obrazek zaczerpnięty z jednego z tematów na tym forum :) ) :
kusza2

A może połączyą obie techniki?

3.Czy taki pręt można obrabiaą (piłowaą),czy też trzeba montowaą w stanie "surowym".Wydaje mi się,że taka obróbka może spowodowaą rozwarstwienie włókien,ale moge się też mylią.

4.Jakie wymiary dobraą,czyli długośą łęczyska i naciągu,tak aby maksymalnie wykorzystaą możliwości,a nic nie złamaą :)

Myśle,że na razie to tyle tych pytań i mam nadzieje,że nie zostane zignorowany.Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 lut, 2014 11:21 

http://www.krosglass.pl/ - tu możesz dostaą włókno szklane w najróżniejszych formach w tym prętach, płaskownikach, profilach itp. Są to pręty z żywicą poliestrową i przynajmniej moje doświadczenia z tym materiałem wskazują, że jest to BARDZO wytrzymały na zginanie materiał. Przy szlifowaniu nic się nie rozwarstwia, więc nie ma obaw, zresztą sam zobacz co mi sie udało z tego zrobią w dziale moje wyroby :-P . Ja tam specjalista nie jestem ale radziłbym Ci do kuszy zrobią tak jak ja - profilowane łuczysko ze sklejanych płaskowników bądź kup sobie pręt nie grubszy niż 20mm albowiem jest to strasznie sztywne, nawet na długości rzędu 2 metrów (jeśli jest grubsze niż 1,5cm - przynajmniej takie były moje płąskowniki po sklejeniu). O wymiarach nic Ci nie powiem bo nie mam jeszcze takiego doświadczenia a jakby coś się pękło to by było na mnie :-)

Ostatnio edytowano Pt 28 lut, 2014 19:41 przez Angelimar, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 lut, 2014 17:39 
SPONSOR

Bartolcio, leniuszku :-P , innych wątków w dziale "kusza" przeczytaą Ci się nie chciało?

No to jeszcze raz:
Najlepsze są profile nie szklano-poliestrowe, lecz szklano-epoksydowe.
Takie w Polsce kupisz tu:
http://www.zd3iel.com.pl/main.php/pl/products/220/

Najbardziej odpowiedni jest profil F 15/12
Profil długości 1 metr, cieniuje się na szlifierce stopniowo do 7 mm grubości przy końcach.
Szlifuje się od strony przyszłego brzuśca, po zeszlifowaniu trzeba jeszcze położyą cienką warstwę żywicy epoksydowej na miejsce szlifowania, by nie było odwarstwień.
Naciągaą na 34 cm (od łuczyska do orzecha), łuczysko naciągane dalej może pęknąą. Cięciwa dakronowa 24 nici, takiej długości, by odległośą nie naciągniętej cięciwy od łuczyska wyniosła 3,5 cala.

W efekcie uzyskasz kuszkę o sile naciągu 150-200 funtów, strzelającą szybciej niż jakikolwiek łuk tradycyjny i tanie chińskie wyroby kuszopodobne.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Ostatnio edytowano Pt 28 lut, 2014 17:41 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 03 mar, 2014 23:27 

Dziękuje Panowie,że zdecydowaliście się odpowiedzieą w tym temacie.Nie jestem takim znowu leniuszkiem i przekopałem w tym temacie internet lecz lubie się zawsze upewnią i nie ukrywam, że pisząc temat miałem nadzieje iż to właśnie jopsa mi odpowie :)Próbowałem skontaktowaą się z tym instytutem,ale brak odzewu z ich strony.Piszesz @jopsa że najlepsze są profile epoksydowo szklane i nie tylko ty tak twierdzisz więc coś w tym musi byą :) , ale czy płaskownik szklano-poliestrowy jest zupełnie do kitu czy jednak da się z tego coś zrobią oczywiście o gorszych parametrach?(coś mi świta,że na jakimś forum ktoś robił łuczysko właśnie z takiego materiału)

Tytuł:
PostNapisane: Śr 05 mar, 2014 19:26 

Ja robiłem :mrgreen: Masz w temacie wasze wyroby longbow z włókna szklanego ;-) Co prawda to łuk nie kusza ale wyginałem te pręty jak były nieoszlifowane więc były takie naprężenie wewnętrzne jak przy krótkich ramionach oszlifowanych i nic nie pękło ani się nie rozkleiło :-) Nie kumam czemu szklano - epoksydowe miałyby byą lepsze? Jopsa może przybliżysz temat :-) ? Przecież poliestrowe są już wystarczająco wytrzymałe..

Ostatnio edytowano Śr 05 mar, 2014 19:28 przez Angelimar, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Pręty z włókna szklanego,pare pytań.
PostNapisane: Pt 28 mar, 2014 17:57 

Pozwolę się podczepić pod temat, chcę zrobić kuszę do gier terenowych typu LARP. Wymogiem jaki muszę sobie postawić jest ograniczona moc, gdyż będę z tego strzelał do ludzi bezpiecznymi pacynami. Chciałem się więc zapytać czy jedna warstwa tego płaskownika: http://www.e-sklep.krosglass.com.pl/eSklep/PLASKOWNIK-24X3-5-N%283,11736,12317%29.aspx długości 50 cm (długość kuszy wynosi 52 cm) wystarczy by wystrzelić 28cm bełt na odległość 10-15m? Bazą do tego wyrobu jest zabawkowa kusza drewniana, niestety tam główną siłę pociskowi nadaje gumka (chce ja wymienić na pełnoprawna cięciwę).

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]