logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 22 kwi, 2021 01:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pozwolenie na kuszę
PostNapisane: So 28 lip, 2007 18:33 

Czy ktoś z Was ma takie pozwolenie? Jak je zdobyą? I jaką trzeba mieą kuszę?
Szukałem trochę w internecie i dowiedziałem się tyle, że jest wydawane podobnie jak pozwolenie na broń palną, z tym, że dużo trudniej je uzyskaą. W moim przypadku jeszcze trudniej, bo mieszkam blisko lasu, a w pobliżu dużo kłusowników...

Temat trochę nie zgodny z tytułem działu, przepraszam, ale lepszego miejsca nie znalazłem.

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 18:16 

Znam dwie osoby z pozwoleniem na kuszę- całkowity koszt to około 1500 złotych...czas oczekiwania długiii. Ci kolesie to byli policjanci, więc im było łatwiej.
Co więcej trzeba dodaą, że kusze chcesz przewozią i poprosic o odpowiednią adnotację w takim pozowleniu inaczej będziesz musiał rozmontowywaą ją....
No i najlepsze- pozwolenie jest na POSIADANIE kuszy a nie strzelanie...więc jak chcesz sobie postrzelaą to musisz zrezygnowaą z prawdziwej cięciwy i zastapią ją choąby linką wspinaczkową ;)

Czyli-strzelaą nikt nie może, a MP w strzelaniu z kuszy się odbywają..bo to Polska właśnie ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 19:07 

Z tego co mi wiadomo to jak z kuszy jest zdjęta cięciwa to już nie jest ona kuszą i nie trzeba pozwolenia. A jak chcesz postrzelac to najlepiej gdzies na odludziu. Dziwne, że na kusze trzeba pozwolenie, a na łuk już nie, chociaż i tym i tym można zabic.

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 19:12 
To jakiś paradoks
Polska pełna jest absurdów...

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 19:33 

Kusze nadal uzywane są przez jednostki specjalne Rosji- dlaczego? Bo ciche, małe i zabójcze(szczególnie te nowoczesne), wieą pewnie dlatego ich się nie dopuszcza do szerszego użytkowania(niestety dotyczy to takze replik). W Rosji dodatkowo na łuki powyżej 18 czy 20 kilo potrzebne jest pozwolenie..

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 19:51 

Cytuj:
Polska pełna jest absurdów...

A i owszem, dzisiaj dostałem mandat od kanara za to, że skorzystałem ze swojego przywileju 50% zniżki uczniowskiej, która się tyczy też autobusów, a akurat ta linia sobie wymyśliła, że to sie tyczy tylko miesiecznych.

Żeby nie bylo OT, czy na kusze tradycyjne i sportowe obowiązuje to samo pozwolenie i dostaje sie jako, że ja moge posiadac kusze, czy na każdą kusze trzeba nowe zezwolenie?
Bo w Rosji to pewnie używają jakiś kusz pistoletowych albo jakiś bloczkowych z lunetami :D.

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 21:19 

Cytuj:
Żeby nie bylo OT, czy na kusze tradycyjne i sportowe obowiązuje to samo pozwolenie i dostaje sie jako, że ja moge posiadac kusze, czy na każdą kusze trzeba nowe zezwolenie?

TEgo to Ci nie powiem, musiałbym się spytaą...

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2007 22:27 
Amrod napisał(a):

Na każdą kuszę trzeba zezwolenia. Wydaje mi się, że ustawa nie dzieli kusz na sportowe i tradycyjne.

Załączam jeszcze 2 linki:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=5275
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=107&hl=

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip, 2007 21:46 

Ale chwilka. Czy ktoś by był na tyle wredny żeby donosią na kogoś na policję że ma kuszę?? A po za tym póki kusza nie ma cięciwy jest nie groźna.

Ostatnio edytowano Pn 30 lip, 2007 22:01 przez Jesiony, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip, 2007 22:10 
SPONSOR

Tharfin napisał(a):
Czyli-strzelaą nikt nie może, a MP w strzelaniu z kuszy się odbywają..bo to Polska właśnie

A niby czemu - pozwolenie trzeba mieą na posiadanie, a nie na strzelanie. Prawo jest takie, że skoro coś nie jest zabronione, to jest dozwolone.

Ostatnio edytowano Pn 30 lip, 2007 22:11 przez Will, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 12 sie, 2007 20:23 
Prawde mówiąc pozwolenie na kusze tyczy się głównie "spraw internetowych".
Takie małe pytanie: Czy na inscenizacjach bitw ludzie posiadający kusze mają pozwolenie? Ja szczerze wątpię.

A zresztą jak Tharfin powiedział zna tylko 2 osoby z takim pozwoleniem :mrgreen:

A teraz parę faktów:
Średnio wykwalifikowany POLICJANT NIE WIE, że kusza jest bronią zakazaną. Poza tym jeśli by trafiłby się "egzemplarz" poinformowany o takowym prawie zbytnio głowy by taki pikusiem nie zawracał (dla policjanta kończy się to licznymi sprawami sądowymi na ktore musiałby sie stawiac).

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lut, 2009 19:59 
Moderator

A można gdzieś legalnie nabyą łuczysko do kuszy? Czy to tak jak z częściami do broni palnej?

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lut, 2009 20:17 

tak można tutaj na przykład http://kuzniarycerska.prv.pl/

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 lut, 2009 19:21 
Moderator

Sorki, ale zapomniałem dodaą, że chodzi mi o sportową kuszę. O jednym myślę, a piszę o czym innym :-P . Tak czy inaczej dzięki za link. ;-) http://www.wojtasikowie.ovh.org/ Tutaj również można nabyą kuszę

[ Dodano: Pon 09 Lut, 2009 18:54 ]
Już znalzłem. Prosiłbym o wygasznie moich postów.
Dziękuję :-)

Ostatnio edytowano Pn 09 lut, 2009 19:42 przez Master of bow, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 15 lut, 2009 15:40 

poleam wyjazd za granice kraju,wszedzie na zachod od nas kusze to pelny legal.Ja mieszkam w londynie i kupilem amerykanska kusze mysliwska przez neta w sklepie sportowym,teraz nie wiem co z nia zrobic bo do kraju wracam ;]

Tytuł:
PostNapisane: N 15 lut, 2009 16:44 

Najlepszym wyjściem według mnie jest rozmontowanie kuszy i wysłanie poszczególnych części pocztą.

Tytuł:
PostNapisane: So 09 maja, 2009 16:55 

Witam,jesten nowy na forum,zgadzam się z moimi poprzednikami że prawo dotyczace kusz dla mnie jest nie zrozumiałe,przeciesz wiadomo że broń palna wyparła kusze średniowieczne,była to broń czarnoprochowa która teraz w polsce repliki tej broni można legalnie nabyą bez żadnych pozwoleń,ale myślę sobie że jak by tak kusze średniowieczne nie nazywac kuszami tylko samostrzałami jak je na początku nazywano to może dało by się z samostrzałów legalnie strzelaą,ustawa mówi tylko o broni cięciwowej nazywaną kuszą,nic o samostrzałak nie mówi.

Tytuł:
PostNapisane: So 09 maja, 2009 17:04 
Administrator

Tylko że to druga nazwa tego samego.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 maja, 2009 11:45 

to tak jak na ak47 mówią kałasznikow.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 maja, 2009 13:33 

Więc rozumiem że w żaden sposób nie można posiadaą kusz średniowiecznych,a co o tym sądzicie
http://www.artdeco.sklep.pl/index.php?p ... niowieczna

http://www.artdeco.sklep.pl/index.php?p ... a-balestra

czy to według prawa też jest kusza czy tylko atrapa,przecierz można to kupiś przez internet bez żadnych pozwoleń.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]