logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 15 lis, 2018 04:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Materiał na orzech
PostNapisane: Pt 10 maja, 2013 18:17 

Witam, czy aluminium jest dobrym materiałem na orzech mechanizmu spustowego? Gdzie można nabyą wystarczająco gruby materiał aby go później obrobią?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 maja, 2013 18:58 

To już przesada...

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 maja, 2013 19:23 

No stary są tematy a nawet dział poświęcony kuszy co z czego jak wykonaą różne mechanizmy spustowe wystarczy poszukaą. A aluminium raczej nie jest dobrym materiałem na spust. Spust robiono ze stali albo z rogu. Temat do zamknięcia.

Ostatnio edytowano Pt 10 maja, 2013 19:24 przez przemko5k, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 maja, 2013 19:25 
Moderator

Żartujesz, prawda? Powiedz, że żartujesz...

Każdy materiał nada się na orzech, jeśli jest dobrze dobrany do jej siły. Nawet drewniany.
Jeśli myslisz o aluminium, to kup bloczek aluminium lotniczego. Ale myślę, że cena takiego orzecha przekroczy zdecydowanie wartośą reszty komponentów.
Z włókna węglowego też możesz zrobią...

Idź na złom, znajdź kawał stali (ot choąby starą szynę kolejową) i z tego wytnij. Kątówka, pilniczki i do dzieła.

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 maja, 2013 21:27 

Cytuj:
Idź na złom, znajdź kawał stali (ot choąby starą szynę kolejową) i z tego wytnij. Kątówka, pilniczki i do dzieła.

Do czego mi zardzewiały orzech?

Tytuł:
PostNapisane: So 11 maja, 2013 19:04 
Moderator

Prescot napisał(a):
Cytuj:

Do czego mi zardzewiały orzech?

Staram się byą bardzo cierpliwy względem młodych i nowych użytkowników forum, ale i moja cierpliwośą ma granice...

Przecież to chyba logiczne, że jak obrobisz stal, bo będzie funkiel nówka... Taka ciekawostka- szyna kolejowa jest z bardzo dobrej stali i rdzewieje, uwaga, tylko na zewnątrz! Magia jakaś, ale tak jest. A jak sobie zrobisz z niej orzech i go dobrze wypolerujesz, to Ci w ogóle rdzewiał nie będzie, chyba, że zostawisz w jakimś wilgotnym miejscu.

Ew. jakeś bardzo leniwy, to poszukaj w hurtowniach wałka stali śr. 30mm i z tego utnij- połowa pracy będzie za Tobą...

Tytuł:
PostNapisane: N 12 maja, 2013 10:23 
SPONSOR

Vanir napisał(a):
Każdy materiał nada się na orzech, jeśli jest dobrze dobrany do jej siły. Nawet drewniany.

Gwoli ścisłości, to orzechy drewniane nie były całkiem drewniane. Bardzo twarde drewno wytrzyma siłę, z jaką ciągnie cięciwa nawet silnej kuszy. Lecz drewno nie wytrzymywało obciążeń na styku z dźwignią spustową, dlatego orzechy z materiałów innych niż metal zawsze były wzmacniane klinem lub śrubą z metalu do kontaktu z dźwignią spustową, na rysunku A zaznaczonego cyfrą "2", na rysunku C zaznaczonego najciemniejszym odcieniem:
Obrazek

Ludzie majstrujący repliki kusz najczęściej idą na łatwiznę, robiąc orzechy stalowe lub aluminiowe, których w dawnych kuszach (średniowiecze, renesans a nawet barok) nie było!
Aluminium nie było wtedy jeszcze znane, a obróbka metali stała na niskim poziomie (brak maszyn). Kowal nie był w stanie wykuą orzecha ze stali, żelazo i jego odlewane stopy były kruche - zatem jak odlewano orzechy całe metalowe - to z mosiądzu.

Lecz mosiężne orzechy były rzadkością, szerzej były stosowane dopiero pod koniec kariery kuszy i to w głównie w kuszach zachodnioeuropejskich. W kuszach wschodnioeuropejskich do końca dominowały materiały bardziej miękkie, wzmacniane metalem:

1. Najtańsze i najstarsze było twarde drewno - głównie dąb i grab
2. Popularne były też orzechy z rogu - bawołów lub na tyle starego bydła, by z końcówek ich rogów dało się wyrzezaą lity walec wystarczającej wielkości na orzech.
3. Orzechy kościane. Praktycznie jedynym źródłem wystarczająco grubej kości by dało się z niej wykroią orzech były możdżenie dużych jeleni lub rzadziej łosi. Możdżenie to są kostne wyrostki na czaszce, na których formuje się poroże.
4. Bardzo rzadko stosowano też kośą słoniową.

Na tym zdjęciu widaą orzech z kości z widocznym wzmocnieniem metalowym klinem w miejscu styku z dźwignią spustową:

Obrazek

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 12 maja, 2013 19:46 

Czyli wnioskując z twojego postu, to orzech z aluminium jak najbardziej da radę :-)

Tytuł:
PostNapisane: N 12 maja, 2013 21:01 
SPONSOR

Da radę - ale gdy aluminium zastosujesz do typowego orzecha wymyślonego jeszcze w średniowieczu - to szybko się zetrze na styku z dźwignią spustową. Aluminium jest miękkie...

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 12 maja, 2013 21:47 

Można zrobią wstawkę np: kawałeczka szyny kolejowej, poza tym nie wiem jak kolega, ale ja nie mam zamiaru robią naciągu rzędu 150kg tylko zakupię łuczysko fiberglasowe 175lb

Tytuł:
PostNapisane: Pn 13 maja, 2013 20:10 

jak myślicie czy orzech z paliamidu wytrzyma na miejscu działania ze dżwignią spustową przy naciągu cisowego łuczyska 60 kg?
czy trzeba będzie zrobią stalowy?

Ostatnio edytowano Pn 13 maja, 2013 20:11 przez kamil2910, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 14 maja, 2013 15:30 
SPONSOR

Do łuczyska cisowego pasuje zamek czopowy, a nie orzech.
Poliamid wytrzyma, ale będzie się dośą szybko ścierał.
Właśnie ta ścieralnośą była główną przyczyną montowania metalowych klinów do orzechów, a nie tylko pękanie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 14 maja, 2013 18:39 

Na allegro są do kupienia wałki mosiężne o średnicy 4cm i długie na 20cm :-), ale kosztuje 100zł. Wiec najtaniej chyba będzie zrobią z aluminium+wstawka z metali(może byą nawet śruba), lub z rogu tylko że nie wiem gdzie go kupią(nie liczę całości wykonanej z metalu o to oczywiste)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 20 maja, 2013 19:42 

Siggeir napisał(a):
Na allegro są do kupienia wałki mosiężne o średnicy 4cm i długie na 20cm :-), ale kosztuje 100zł. Wiec najtaniej chyba będzie zrobią z aluminium+wstawka z metali(może byą nawet śruba), lub z rogu tylko że nie wiem gdzie go kupią(nie liczę całości wykonanej z metalu o to oczywiste)

Ja już byłem w 3 hurtowniach stali i na 2 złomowiskach i nigdzie nie było do kupienia pręta/wałka o takiej średnicy.

Ostatnio edytowano Pn 20 maja, 2013 19:42 przez Prescot, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 20 maja, 2013 20:43 

Allegro....

Tytuł:
PostNapisane: Pn 20 maja, 2013 21:44 
Prescot napisał(a):
.......

Ja już byłem w 3 hurtowniach stali i na 2 złomowiskach i nigdzie nie było do kupienia pręta/wałka o takiej średnicy.

Bo to się kupuje w hurtowniach metali kolorowych lub nieżelaznych. Ja najbliższa taką mam w Opolu. Maja co tylko dusza zapragnie - mosiądz, brąz, aluminium i kwasówkę.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 21 maja, 2013 07:02 

Jeśli naprawdę nie możesz dostaą nigdzie to odezwij się na pw mogę ci wysłaą już ucięty na długośą z tym że stalowy mosiądzu nie mam.
A jeśli chodzi o osadę orzecha w kolbie to w średniowieczu osadzano w drewnie i przebijano w osi pręt tak ? Tak mnie ciekawi jeśli naciągi osiągały nawet pół tony to na orzech działała potworna siła i nie wyrywało go z drewna ?

Ostatnio edytowano Wt 21 maja, 2013 21:11 przez Alwarez, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 21 maja, 2013 21:48 
Moderator

Alwarez napisał(a):
A jeśli chodzi o osadę orzecha w kolbie to w średniowieczu osadzano w drewnie i przebijano w osi pręt tak ? Tak mnie ciekawi jeśli naciągi osiągały nawet pół tony to na orzech działała potworna siła i nie wyrywało go z drewna ?

Zgadza się.
Boki wzmacniano blachą, lub robiono całą stalową/metalową komorę spustową.

Obrazek

O jak tu.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 22 maja, 2013 14:26 

Orzech na sznurku lub metalowej ośce to dopiero od połowy XVw. Jak jesteś zainteresowany tematem, polecam http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... ght=#43461

Tytuł:
PostNapisane: Śr 22 maja, 2013 14:41 
SPONSOR

Alwarez napisał(a):

Nie wyrywało orzecha z drewna, bo nie opierał się on na ośce, lecz ślizgał na twardym drewnie łoża opierając się całą powierzchnią o drewno łoża. Ośka (lub sznurki/rzemyczki) służyły jedynie temu, by orzech nie wypadł.
W najmocniejszych kuszach zachodnioeuropejskich nie umieszczano orzecha bezpośrednio w łożu, lecz najpierw do łoża wstawiano metalowy "implant" (puszkę), o który opierał sie orzech. I w tym przypadku ośka nie służyła do oparcia orzecha, lecz by orzech nie wypadł.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]