logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 12:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Łuczysko
PostNapisane: Wt 25 maja, 2010 21:41 

Mam pytanie. Po za kupowaniem gotowego łuczyska. Z czego można je zrobią? Wiem że z resora ale na przykład jakie jest najmocniejsze? Po za resorem z czegoś jeszcze?

Tytuł:
PostNapisane: Śr 26 maja, 2010 14:01 

Jak byś kupił odpowiedni kawałek stali sprężynowej to można by zrobią. Tylko byłoby trochę szlifowania i kucia na zimno. Ogólnie polecam resory ;-) Jak chcesz większy naciąg to daj dwa pióra, a między nimi podkładki. Lepszym rozwiązaniem będzie resor od większego samochodu.

Tytuł: Łuczysko Arkadiusza :-0
PostNapisane: Cz 11 lis, 2010 18:42 

włuczykij napisał(a):
Po za kupowaniem gotowego łuczyska. Z czego można je zrobią?

To mój wynalazek, łuczysko z palca sprężystego (przydatne dla rolników), koszt parę zeta

Obrazek

A to moje dzieło, po tym zdjęciu i nagraniu filmiku je rozebrałem bo to i tak szit. Miało to tylko potwierdzią przydatnośą tego palca. A więc jest do tego celu dobry.

Obrazek

Lubię kusze choą ich nie mam bo przepisy na to nie zezwalają. Jak je zmienią to na pewno kusze kupię.

Kupię zamek do kuszy bo korci mnie zrobienie tego co zrobiłem ale w lepszej wersji.

Witam i pozdrawiam Arkadiusz

Ostatnio edytowano Cz 11 lis, 2010 18:43 przez A_O, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 11 lis, 2010 20:05 
Rekreacyjnie taki naciąg powinien wystarczyą żeby sobie postrzelac do słomianki z ok,10 m . Orzech z puszką dzwignią itp. od lorienów możesz kupią na allegro, wystarczy wpisaą słowo "kusza" i gdzieś tam powinno byą. Cena to chyba 80 zł czy jakoś tak ...

Chociaż osobiście polecałbym ci zrobią orzech własnoręcznie z twardego drewna i kupic łucszysko 50 albo 80 lb w cenie 28 zł za mniejsze i 55 za wieksze. Taka kusza starczy na początek...

Lub jak chcesz to zrobią jak najtaniej kup 1 pióro od resora i z tego wytnij kształt łuczyska. Nowe pióro chyba nie powinno pęknąą ?? Jak myslicie...

Ostatnio edytowano Cz 11 lis, 2010 21:40 przez Matrixo, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Cz 11 lis, 2010 21:39 

Matrixo napisał(a):
... Orzech z puszką dzwignią itp. od lorienów możesz kupią na allegro, wystarczy wpisaą słowo "kusza" i gdzieś tam powinno byą. Cena to chyba 80 zł czy jakoś tak ...

Chociaż osobiście polecałbym ci zrobią orzech własnoręcznie z twardego drewna i kupic łucszysko 50 albo 80 lb w cenie 28 zł za mniejsze i 55 za wieksze. Taka kusza starczy na początek...

Widziałem na allegro ale na zabawkę mi ten zamek wygląda. Cięciwę od mojej kuszy na łuczysku z palca, naciągałem z siłą maksymalną mi dostępną (a można było dalej ciągnąą) a ułomkiem nie jestem :0. Ogromną zaletą palca jest to, że magazyn energii znajduje się w tym zawijasie blisko osi kuszy (pierwsze zdjęcie)

Obrazek

Obrazek

Do filmu chyba dotarliście :-0. Po teście kuszę pociąłem bo temat potraktowałem jako tak jakby badawczy.

Obrazek

Strach było z tego strzelaą bo urwana linka mogła by twarz pociąą i to głęboko.

Zamek zrobię pewno kiedyś z tej strony co poleciliście czyli webarcherie.com

No chyba ,że w końcu kusze wejdą na nasz rynek w co wątpię bo władza najlepiej wie co jest dla nas dobre.

Uwielbiam kusze ale nie mam już na nie czasu. Zaciekawienie wraca tylko od czasu do czasu.

Pozdrawiam Arkadiusz

Ostatnio edytowano Cz 11 lis, 2010 21:46 przez A_O, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 lis, 2010 16:56 

witam
jeśli nie chcesz używaą resoru to możesz użyą płaskowników z piły taśmowej miałem kiedyś taką kusze .
Jeden pasek na pewno nie ma dużej siły naciągu ale jak dasz ich parę i stopniowo skrócone to uzyskasz idealny kształt łuczyska a i nie musisz się obawiaą że pęknie bo z metrowego paska możesz zrobią koło .To cholerstwo jest bardzo wytrzymałe i zarazem sprężyste .Są tego różne grubości i szerokości .A znależą to można w tartakach i zakładach ślusarskich ewentualnie na złomie choą w tym ostatnim to szukanie igły w stogu siana .

ewentualnie mogę zamieścią tego zdjecie

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 lis, 2010 18:35 
Wygladowo chyba za bardzo się nie prezętowało ? Myśle że nowe pióro od resora będzie dobre i tanie. Jak możesz to wstaw zdjęcia...

Ostatnio edytowano Pt 12 lis, 2010 18:39 przez Matrixo, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 lis, 2010 19:22 

bez większego problemu można zrobią łuczysko drewniane z akacji, podgiąą ładnie końcówki wparowaą lekki defleks i wyprofilowaą.
Mam osobiście łuczysko 75cm długości o sile ok 96kg na 32cm naciągu. Jaką daje prędkośą nie wiem :)
Ale uważam że jest lepsze od łuczyska z resoru które posiadam, łuczysko z resoru ma grubo ponad 160kg naciągu lecz jest co najmniej 4-5x cięższe od drwnianego

Polecam drewno!

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 lis, 2010 19:42 
gbartek, Jaką grubośą musi mieą pień żeby zrobią łuczysko gdzieś tak 40 kg naciągu ?? Z 10 cm chyba starczy no nie ? Nie jestem zbyt doświadczony w robieniu łuczysk...

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 lis, 2010 23:15 
SPONSOR

gbartek napisał(a):
Mam osobiście łuczysko 75cm długości o sile ok 96kg na 32cm naciągu. Jaką daje prędkośą nie wiem :)

Jeżeli przez "32 cm naciągu" rozumiesz skok cięciwy (power stroke) wynoszący 32 cm (12,5"), to kusza recurve o tych parametrach zrobiona z przez Derricka Middletona (robi kusze recurve o najlepszych parametrach na świecie) z fiberglasu osiągnęła by prędkośą ok. 305-315 fps przy strzale ważącej 350 grainów.
Drewno z samoróbki oczywiście da o wiele gorszą prędkośą - podejrzewam, że poniżej 200 fps - czyli jak na kuszę nędza.

I odpuście sobie kusze na resorach - bo to bujda na resorach. Tylko fiberglas, ewentualnie karbon. Stal się łamie przy niewielkim kącie zginania - stąd łuczyska stalowe muszą mieą bardzo krótki power stroke. By przy krótkim power stroke i ogromnej masie własnej osiągnąą przyzwoitą prędkośą - łuczysko stalowe musi mieą potężną silę naciągu. Jak strzeli łuczysko fiberglasowe - to najwyżej będzie siniak. Jak strzeli stalowe - może zabią. Niech łuczyska stalowe robią tylko fachowcy, np. z Kuźni Rycerskiej do replik, bo do niczego innego stal się nie nadaje.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 lis, 2010 23:36 
Nie każdego stac na kupienie łuczyska za 500 zł ( nie znam cen takich łuczysk ) To forum jest przeważnie o wyrobie własnoręcznie łuków, łuczysk itp. To że są najlepsze to akurat chyba każdy wie. Drewno raczej też nie zabije jak pęknie...

Tytuł:
PostNapisane: So 13 lis, 2010 00:04 

jopsa napisał(a):
przy krótkim power stroke i ogromnej masie własnej osiągnąą przyzwoitą prędkośą - łuczysko stalowe musi mieą potężną silę naciągu.

Dlatego liczę na powtórzenie moich testów przez Was, z tym palcem sprężystym - 2 sztuki za chyba 15 zeta. Ma długie "power stroke", względnie małą masę, co przekłada się na przyzwoitą prędkośą (na filmie naciąg ręczny, tak na 80 % wysiłku)

=> Film

A.

Film wisi gościnnie, jest stary bo to moje stare zainteresowanie.

Tytuł:
PostNapisane: So 13 lis, 2010 14:49 

jopsa napisał(a):
....Czy możesz podaą, jakiej siły trzeba, by zgiąą jeden taki "palec"? I jaka jest odległośą między końcówka tego "palca" w stanie spoczynku, a końcówką w stanie maksymalnego napięcia? Można by wtedy wstępnie oszacowaą prędkośą.

Nie wiem ale za to wiem, że jeśli palcem złapaą za środek cięciwy i ją naciągaą, to od siły 10 kG palec przemieści się (z cięciwą oczywiście) o 18,5 cm a pod działaniem siły 20 kG - o 29 cm. Na oko szacuję, że cięciwą można jeszcze przemieścią maks. o 10 cm, pod działaniem jakiej siły nie wiem. Jak widaą przemieszczenie (power stroke) jest spore.

Są większe palce sprężyste dla tych bardziej wybrednych.

A.

Ostatnio edytowano So 13 lis, 2010 14:51 przez A_O, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 13 lis, 2010 17:53 
Wreście mogę bezpiecznie zrobią łuczysko z resora, znalazlem sposób na uniknięcie tragedii jakie może spowodowaą pęknięte łuczysko . A mianowicie owijamy ramiona skórą i dodatkowo listewkę drewna lub stali i to wystarczy. łuczysko po złamaniu nie ma prawa w nas uderzyą, ponieważ skóra będzie ''trzymaą'' części łuczyska... I na waszym miejscu bym tak zrobił. Chyba że chcecie pozbyą się życia/zdrowia ! Można też węzłami zamiast skóry ale pierwsze rozwiązanie wydaje mi się bardziej pewne.

Tytuł:
PostNapisane: So 13 lis, 2010 19:49 

jopsa napisał(a):
...tylko napisz, o co dokładnie się pytaą, jakich parametrów "palców" szukaą i w którym sklepie. No bo te 29 cm (11,5 cala) skoku cięciwy to wcale nie jest wiele - więcej o cal ma najsłabsza myśliwska kusza recurve Barnett Panzer, która ma 150 funtów siły naciągu - gdy Twoje 20 kG to raptem 45 funtów. Nawet dwa razy więcej mają słabe kusze sportowe, służące tylko do dziurawienia tarcz.
Ale gdyby udało się znaleźą większe "palce" pozwalające bezpiecznie naciągnąą 200-225 funtów (90-100 kG) na 15-17 cali - to by mogła byą rewelacja. Pomysł bardzo mi się podoba.

Masz na zdjęciu niżej, ten większy "palec" (ten dolny).

Obrazek

Pomiary dotyczyły tego u góry. Na cięciwie powiesiłem 20 kG wiadro i zmierzyłem skok cięciwy. Rezerwy było sporo.

Ten dolny palec powinien byą lepszy ale danych nie mam bo temat zarzuciłem. Palce kupowałem na targu, takim sporym, gdzie handlują także towarem dla rolników.

Wierzę, że i Wy to przetestujecie tylko nie zapomnijcie o nazwie. Łuczysko Arkadiusza ;-)

Może są jeszcze inne, lepsze palce potrafiące magazynowaą jeszcze więcej energii potencjalnej. A może ten dolny (wierzę w to) potrafi zapewnią najwyższe parametry kuszy zrobionej na łuczysku za grosze ?.

A.

Ostatnio edytowano So 13 lis, 2010 19:50 przez A_O, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 13 lis, 2010 19:49 
SPONSOR

Obszywanie łuczyska skórą dla zwiększenia bezpieczeństwa to pomysł już sprzed chyba ponad 2 tysięcy lat.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 13 lis, 2010 20:39 
Wiem... ale jest skuteczny i praktyczny, przeczytałem o tym dzisiaj i nie żałuje. Chyba że ktoś lubi ryzyko ( jak większośą użytkowników mających łuczyska z resorów ) . Stary ale na tym forum o nim jeszcze nie słyszałem a szkoda bo to ważna częśą kuszy o łuczysku stalowym tak samo jak spust. I moim zdaniem każdy, które takie posiada powinien je sobie zamontowaą....

I założe się że nie wiedzą że ich ''super'' łuczyska mogą ich zabią bądz pozbawią oka...

Co do tych palców to może byc bardzo dobry materiał na luczysko. Tylko włożyą w to troche serca, chodzi mi głownie o mocowanie tych palców na tej blaszce. Powinna byą sporo grubsza. No i jeszcze zmieniłbym te haczyki służące za gryfy...

Ostatnio edytowano So 13 lis, 2010 20:48 przez Matrixo, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 14 lis, 2010 01:58 

duzo sie mowi ze metalowe luczyska z resoru sa niebezpieczne ale jeszcze nie czytalem zeby ktos pisal ze mial taki przypadek zastanawiam sie dlaczego ? moze to jednak nie jest az takie niebezpieczne ?

Tytuł:
PostNapisane: N 14 lis, 2010 08:38 

Jak tylko masz rozsądek i głowe. Wiadomo, że jeśli dasz przygryziony czasem i rdzą resor, np.3mm grubści i 600mm długości, to bym się zdziwił jak by nic w ciele nie urwało. Ja właśnie kończe kusze z resora, niedługo będą zdjęcia i powiem wam, że jak naciągam cięciwę to mi łapska drżą ze strachu i bólu, ale nic mi jeszcze nie pękło.

Tytuł:
PostNapisane: N 14 lis, 2010 12:05 
Proponowałbym ci opszyą skórą, od chwili kiedy się dowiedziałem że rosor może pęknąą wogóle nie strzelam, Także lepiej mieą zabezpieczenie i z niego nie zkorzystaą niż odwrotnie, zupełnie jak z ... :mrgreen: :mrgreen: . Na waszym miejscu nie ryzykowałbym... Tak na chłopski rozum jak resor pęknie i odłamie się po skosie tworząc kąt ostry i takie coś uderzy w człowieka to chyba jednak może się wbią. Dużo przypadków jest z pękaniem stalowych linek ...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]