logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 19 sie, 2017 07:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N 13 kwi, 2008 22:34 

Może ugotuj w wosku?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 18 kwi, 2008 11:06 
A skąd masz taka skórę, z czegoś wyciąłeś??

Tytuł:
PostNapisane: Pt 18 kwi, 2008 19:04 

znalazłem na strychu ona chyba była pod siodła czy coś takiego nie wiem dokładnie jak zdobędę trochę więcej wosku sprobuje go w nią wtopią.
Mógłby mi ktoś pokazaą jaki kolor ma skóra po nawoskowaniu??

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 kwi, 2008 22:30 

Zależy od skóry. Z doświadczenia wiem, że jasno brązowa cię robi ciemna, a szara się robi ZIELONA. Twoja powinna mieą ładny, ciemny kolor, coś jak to drewno w tle forum.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 kwi, 2008 22:39 

no to super, chociaż ten kolor też ładny jest , pozostaje mi tylko jedno,zna ktoś jakieś ładne wykroje kołczanów tych tanich przypinanych do pasa??

Tytuł:
PostNapisane: Pt 13 cze, 2008 21:27 

Mam pewien problem.Chce sobie zrobią kołczan ze skór króliczych ale podczas suszenia strasznie zesztywniały i pozwijały się trochę,czy wie ktoś może jakby je zmiekczyą?Bo jak narazie niezabardzo nadają się do szycia.
Z góry dzięki za odpowiedź.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 07 lip, 2008 11:11 

Może odkopie trochę temacik, ogólnie skórę zmiękcza się np oliwą, olejem czymś w ten deseń.
Możesz też poszukaą jakiś tematów na temat wyprawiania skór, jak byś dał info był bym wdzięczny bo ten temat też mnie ciekawi.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 07 lip, 2008 19:08 

Już wiem jak zmiękczczyą te skóry, wystarczy poprostu namoczyą je w wodzie,wiem bo leżały sobie na balkonie,przyszedł deszcz,umoczył je i zrobiły się mięciutkie jak niewiem.Robinson Kruzo w ksiązce także moczył skóry zajęcze w wodzie tylko że słonej.

Tytuł:
PostNapisane: N 16 sie, 2009 12:05 

Ze starych kozaczków żonki :happy:

Załączniki:
DSCF0495a.jpg
DSCF0495a.jpg [ 32.78 KiB | Przeglądane 4284 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: Śr 02 wrz, 2009 21:33 

Skóry w miarę tanio można pozyskiwaą z płaszczy spawalniczych, za ok 50-70 zł można wychaczyc kawałek dobrej skóry.

Co do utwardzania skóry, doświadczenia mam tylko przy robieniu proc i pochw na noże, ale te sposoby okazały się bardzo skuteczne.

1) moczę skórę przez parę minut w letniej wodzie i czekam aż nasiąknie wodą. Potem na desce do prasowania kładę jakąś nie potrzebna szmatę i na niej skórę, później na skórze kładę jakiś np. niepotrzebny ręcznik (niepotrzebny , dlatego, że niektóre skóry w czasie takiej zabawy potrafią farbowaą...) , i prasuję żelazkiem ustawionym na średnią temperaturę... Sposób skuteczny jednak dośą czasochłonny, skóry nie można przegrzewaą i ostrożnie prasowaą bo potrafi się "sfilcowaą"... I dużą wadą jest to, że skóra strasznie się kurczy kawałek 10x10 cm. potrafi się skurczyą w zależności od skóry od 1 cm do 2,5 dlatego lepiej robią to, gdy mamy spory zapas skóry.

2)Mniej skuteczne jest po prostu namoczenie skóry i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia w ciepłym przewiewnym miejscu, dobre do skór średnio twardych.

Co do impregnacji woskiem najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy skóra jest podgrzana, i wtedy nanosimy wosk, a gdy stężeje na powierzchni skóry podgrzewamy to miejsce nad płomieniem/suszarką i czekamy aż wsiąknie. Jedna uwaga nie przegrzewaą skóry bo się kurczy w miejscu przegrzanym i woskujemy gotowe już produkty nie wcześniej bo ciężko formowaą skórę. Najlepszym wyjściem jest jednak rozpuścią wosk pszczeli w jakimś rozpuszczalniku i wtedy nanieśą na skórę, prostsze, łatwiejsze i szybsze.

Dla hardcorowców polecam wosk Carnauba :-P tyle, że skóra będzie twarda, jak drewno. ;-)

Co do gotowania skóry nie mam dobrych doświadczeń... :-/ skóra kurczy się nie równomiernie, "filcuje" i do tego (w zależności od skóry) bardziej lub mniej zwija w rulon, który później trzeba jakimś sposobem rozprostowaą. Możliwe, że właśnie osolenie wody by coś dało, ale nie mam z tym doświadczeń. A i jak kogoś najdzie ochota na gotowanie niech nie wsadza skóry na wrzącą wodę...

Ostatnio edytowano Śr 02 wrz, 2009 21:35 przez Dziki, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 15 sie, 2010 14:32 

Wpadłem na pomysł, żeby wykorzystaą sztuczną skórę. Tylko takowa jest strasznie miękka, więc możnaby skleią 2 lub 3 butaprenem. Jak myślicie taki pomysł by wypalił?

Tytuł:
PostNapisane: N 15 sie, 2010 17:39 
Moderator

zależy do czego ci takie coś będzie potrzebne, jeśli chcesz działaą w odtwórstwie to sobie daruj, a jnie zależy ci na historyczności i tym podobnym sprawach to możesz spróbowaą, chociaż klejenie ci odradzam

Tytuł:
PostNapisane: N 15 sie, 2010 20:33 

Raczej nie będe w to się bawił ;-) Ale dlaczego odradzasz klejenie? Gdyby te 3 identyczne kawałki cieniutko posmarowaą klejem i docisnąą do podłoża deską i jakimś 15kg ciężarem, chyba by się skleiło

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 00:40 

Witam
czy ta skóra bylaby odpowiednio sztywna na kołczan wschodni?
http://allegro.pl/skora-gruba-4-5-nieba ... 50738.html
planuje kupic kawałek 30cm/60cm starczy? znajde gdzies taniej? 54zl + przesylka czyli laczkie kolo 68/70zl
pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 mar, 2012 09:37 

Cytuj:
znajde gdzies taniej?

Fartuch spawalniczy, np taki:

fartuch

zwróą uwagę, że jest większy niż płat, który potrzebujesz.

Ostatnio edytowano Pt 09 mar, 2012 09:38 przez Shein, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 10 mar, 2012 21:40 
Moderator

to Ty powinieneś wiedzieą czy starczy, to ja mam wiedzieą, jak duży sobie kołczan zaprojektowałeś? Ja jak robiłem swój to sobie wszystko ładnie rozrysowałem, zaplanowałem, zrobiłem próbny z papieru, czy wszystko będzie pasowało i wtedy zamawiałem skórę..

Tytuł: Re: Skóra
PostNapisane: Cz 19 mar, 2015 15:30 

Nie chcę zakładać od razu nowego tematu, także zapytam tutaj.
Czy ktoś z użytkowników orientuje się jak uzyskać efekt starej skóry jak na zdjęciach poniżej

Znalezisko bagienne z Danii, I w n.e. Oczywiście chodzi o czapkę.
http://s.ngm.com/2007/09/bog-bodies/img/bog_feature.jpg - wrażliwi niech lepiej nie wchodzą.

Obrazek

Tutaj to na samym dole
[img]http://dyn2.heritagestatic.com/lf?set=path[3%2F9%2F0%2F6%2F3906025]%2Csizedata[450x2000]&call=url[file%3Aproduct.chain][/img]

Żadne barwienie, ani żele antykujące których najczęściej używam nie dadzą takich rezultatów niestety.

PostNapisane: Cz 19 mar, 2015 15:49 
Administrator

Po pierwsze człowiek z Tollund to V/IV w.p.n.e. a nie I n.e.
Po drugie jeśli nie jesteś zadowolony z żadnego antique finisha to nie bardzo wiem co innego mozna doradzić. Noo i podałes przykłady innych efektów 'postarzania' także nie wiem do końca który chcesz osiągnąć.
Efekt jak z czapki z Tollund osiągnąłbym właśnie jakimś antique finishem + olejem np neatsfoot oil (skóra sprawia wrażenie miękkiej).

PostNapisane: Cz 19 mar, 2015 16:21 

Hmm nie wiem dlaczego mi się ubzdurał ten I wiek, musiało mi się pomylić z jakimś innym znaleziskiem bagiennym.
Z zeli antic jestem zadowolony, ale nie o taki efekt mi chodzi. Żele uwydatniają tłoczenia, kolorystykę mają trochę inną (no chyba, żeby nie olejować skóry przed nałożeniem żelu, ale taki efekt jest mało przewidywalny, skóra najpewniej zrobi się czarna w większości miejsc).
Skóra ma wyglądać "tak jakby miała 100 lat". Chyba najlepiej zrozumieją o co mi chodzi osoby, które miały w rękach jakiś stary (50+ lat) , mocno używany, skórzany przedmiot.

PostNapisane: Pt 16 gru, 2016 14:33 

Co do skóry udało mi sie wylicytować na dożynkach spory kawałek sztywnej skóry z dzika jakieś 1,4 m na 0,6m w całości z kopytami za 230 zł

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]