logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 23 paź, 2019 20:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Cele 3d własnej roboty?
PostNapisane: N 28 lis, 2010 11:44 

Piszcie tutaj czy macie jakieś doświadczenie lub pomysły w robieniu takich tarcz.

Ja mam ogromną ochotę zrobią sobie taki cel przypominający postaą humanoidalną. Np orka :-) Pomalowaą go i rozstrzelaą ;-)

Jaki materiał się by do tego nadawał? Myślałem o dłubaniu w styropianie, ale ta wizja niezbyt przypadła mi do gustu. Jest chyba lepsza opcja - pianka budowlana.
Mój pomysł jest taki: stworzyą formę sylikonową i później wypełnią ją pianką. Trzeba by tez zmontowaą jakąś podporę. Co myślicie?

PS. Idzie zima i można sobie postrzelaą do bałwanów.. ale nie polecam bo strzały często odbijają się rykoszetem od zbitego śniegu i lecą hoo.. a później szukanie w śniegu ..

Tytuł:
PostNapisane: N 28 lis, 2010 17:27 
cel 3 d dzik

materiał:
-styropian - najgrubszy, belka z castoramy
- klej do styropianu - z castoramy
- siatka / len gruby / worki jutowe
- metalowe szprychy z drutu fi 4mm
- pianka tapicerska 2-4cm

wykonanie:
styropian sklejamy ze sobą w belkę, naprzemian z siatką / jutą, w środku uprzednio pozostawiając pręty na nogi i głowę stwora

czekamy aż porządnie klej wyschnie

gorącym drutem formujemy dzika - tu przyda się odrobinę talentu plastycznego :)
[drut to działa n azasadzie oporu - prąd przepływajac nagrzewa i masz maszynkę do cięcia styropianu:)]

oklejamy dzika pianką

oklejamy dzija jutą / lnem

malujemy dzika

strzelamy do dzika

właściwości fizyczne:
: juta - zapobiega rozwalaniu się warstw
: pianka - zasklepia się za strzałą - nie wyrywa oczek ze styropianu
: styropian - nadaje twardośą - rzekłbym mięsistośą naszego stwora
: drut - pomaga coby dziczuą stał, leżał, wisiał i się nie przełamał w pół
: len/juta - scala wszystko, poddaje się malowaniu, trzyma "w kupie" ciałko dziczusia

mam nadzieję zę pomogłem :)

pozdrawiam i miłego strzelania:)

Tytuł:
PostNapisane: N 28 lis, 2010 19:41 
Masz może zdjęcia tego dzika ?? :-D Chętnie bym coś takiego zrobił. :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 29 lis, 2010 19:53 
jasne :)
30 zdjęą na IS
2 filmiki na YT

może jeszcze mam pojechaą i zrobią go? przepis to za mało?

nie poradzę nic na brak wyobraźni :(
nie poradzę nic na brak talentu plastycznego
ale poradziłem na brak pomysłu technicznego :)

zdjecia dzika?

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... s%3Disch:1

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... s%3Disch:1

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 lis, 2010 07:51 
SPONSOR

Styropian i pianka montażowa są bardzo kruche, zatem kolejny strzał w to samo miejsce = zniszczenie lotek. Jako materiały sztuczne też topią się pod wpływem wysokiej temperatury. Zatem moga się od biedy nadaą do tworzenia nietrwałych celów, do których się strzela strzałami o małej prędkości. Po strzeleniu strzałą szybką tarcie powoduje miejscowe topienie się styropianu lub pianki i stopiony materiał lepi się do strzały, którą trudno doczyścią.
Na materiał do strzał szybkich nadaje się albo bardzo droga pianka typu "ethafoam", albo szmaty z tkanin naturalnych (nalepsza bawełna).
Proponuję taką budowę najprostszego celu:

Wycinasz z dużego kartonowego pudła 2 sylwetki stwora. Między nie ciasno pakujesz bawełniane szmaty w te miejsca, w które będziesz strzelał (np. tułów i łeb stwora). Owijasz szeroką taśmą samoprzylepną do pakowania. W wolne przestrzenie, tam gdzie nie będziesz strzelał (np. łapy) możesz wtrysnąą piankę.

Lepsza, lżejsza wersja - zamiast zbitych szmat dajesz kilka warstw przekładańca: gruby jeans - cienka gąbka.

Tego typu cele są dośą trwałe, gdy się podziurawi karton - przylepiasz następny. Kwestia estetyki - to zostawiam twojej inwencji.

pozdrawiam

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 lis, 2010 10:56 
radzę czytaą co piszę!
pianka/gąbka tapicerska nie montażowa!
to raz,
a kruchośą itd - nieprawda - po to jest gąbka stanowiąca o trwałości nawet przy wielokrotnym dziurawieniu tego samego miejsca.
pianki/gąbki tapicerskie maja różną zbitośą i można trafią tak jak ja na gąbkę d/48 o zbitości zbliżonej do gumy-jest idealna i nie trzeba wypełnienia styropianem;

ale pewno wiecie lepiej :) - nie?

jak nie ma konieczności idealnego odwzorowania polecam worek z piaskiem i wielkiego dzika 2d naklejonego na niego.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 01 gru, 2010 11:29 

Dzięki za zdradzenie swojego przepisu Yam ;)
Mam kilka pytań do Twojej koncepcji.. Jakiego drutu używasz do cięcia styropianu? Rozumiem że jest on owinięty na jakichś drewnianych rączkach i czy jest bezpośrednio podpięty do sieci czy prąd jest jakoś transformowany? W jaki sposób naklejasz piankę tapicerską, bo ona chyba "nie chce się trzymaą, co? I jeszcze uwaga: te Twoje dziki chyba wychodzą trochę przy kości jak najpierw je wycinasz a potem jeszcze doklejasz warstwy hmm?

Ja będę próbował jakiegoś humanoida zrobią jednak.. macie jakieś pomysły jak stworzyą kształt? Myślicie że pianka montażowa to zły pomysł ?

PS. Twardy styropian jest super.. ale sypie troche

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 gru, 2010 06:18 
SPONSOR

Kosa napisał(a):
Myślicie że pianka montażowa to zły pomysł ?
PS. Twardy styropian jest super.. ale sypie troche

Nie wierzysz - to podejdź do jakiegos świeżo zamontowanego okna, z którego jeszcze nie usunięto nadmiaru pianki, urwij kawałek zaschniętej pianki i kilka razy dziabnij grotem. Pył zostanie.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 gru, 2010 12:45 
mój dziczek jest nieźle odchudzony :)
drut na izolowanym kawałku rączki pod akumulatorem

to tylko twardzsza częśą, częśą neiprująca to materiał, częśą absorbujaca to gąbka tapicerska - nawet jeśłi styropian pod nią jest popruty i połuskany czy podziurawiony to i tak strzała węźnie w warstwie gąbki/pianki.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 gru, 2010 18:24 
SPONSOR

yam napisał(a):
częśą absorbujaca to gąbka tapicerska - nawet jeśłi styropian pod nią jest popruty i połuskany czy podziurawiony to i tak strzała węźnie w warstwie gąbki/pianki.

Jaką miały te strzały energę kinetyczną? A jak nie wiesz - to jaką prędkośą i masę (maksymalnie)?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 gru, 2010 18:38 
panie jopsa - w dysputy i mędrkowanie "fizyczne" i udowadnianie jakichś swoich teorii że to nie da rady bo tak czy owak - niestety nie dam się wciągnąą

dawno temu pisałem: nie dysponuję maszyną pomiarową tego typu; owszem zważę strzałe z dokładnością co 0.25g czy wyliczę spine bardzo bardzo dokładnie, mierzę naciąg łuków i kuszy ale to wszystko - nie obliczam wzorów ani ze wzorów - bo mi się nei hce i nie ma do tego głowy i może dlatego ze mistrz mój w szerokim swoim poważaniu miał wzory a kolczą z napierśnikiem brał na 8cm w głąb a pewno się tak nie da bo Vs czy siła czy pęd czy majtki sąsiadki - a jednak mam na to świadków :)

jak chcesz mi udowadniaą ze twoja kusza bloczkowa rozdupczy mojego dzika - przyznaję rozdupczy na wylot :) łuk bloczkowy i sportowy powyżej 25kg również

mój dzik jest bleee i twój pomysł lepszy - tak masz rację - przyznaję - jestem nieudolnym konstruktorem celów i nei znam się na fizyce ni w ząb :)

ale ja do tego dzika, a ni nikt zobecnych nie strzelałem łukiem innym niż naturale w przedziale 12-25kg i się sprawdzał 2 sezony obfitych treningów.

no i po temacie :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 gru, 2010 20:32 
SPONSOR

A ja się tylko grzecznie pytałem, a to tylko w tym wyłącznie celu czyby yamowego pomysłu na dzikusia nie zastosowaą dla siebie... I po co te dywagacje?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 gru, 2010 21:12 
tak jestem złośliwy

nie wstawię z 3ch powodów:

1 i najważniejszy - w maju przed byczyną, jeszcze nie będąc pod wpływem środka rozweselającego warzonego 10 lat na miodzie ustrzeliliśmy go z mr P. ze strzał płonących - a że ładnie się palił to grzech było gasią

2: nie mam aparatu żeby na każde pierdnięcie robic zdjęcia - miałem w tel ale ze zbyt częstego używania rozwaliłem gniazdo gdzie kabeliek się podłącza

3: nie lubię wstawiaą zdjęą na każde skinienie

ot dlatego dzikusia mojego nie zobaczycie...
przyjdzie czas - będzie i rada na brak zdjęą:)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]