logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 15 paź, 2019 15:40

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problemy z celowaniem
PostNapisane: Pn 25 cze, 2012 12:41 

Hej. Ostatnio dostałem łuk refleksyjny . Wziąłem pudlo jako tarcze i postawilem na ziemi w odleglosci 5-6m. ale gdy celuje w srodek to strzala przelatuje nad pudlem. musze celowac w ziemie wtedy trafiam. mozecie powiedziec co robie zle?jestem prawo reczny i celuje prawym okiem. strzale opieram z lewej strony na okinku(nie na podstawce bo to jakas plastkiowa sruba). Z góry dziekuje za pomoc

Załączniki:
arc-3101.jpg
arc-3101.jpg [ 44.84 KiB | Przeglądane 11018 razy ]

Ostatnio edytowano Pn 25 cze, 2012 12:42 przez mattpxs, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 25 cze, 2012 14:11 

Opieraj strzałę na miejscu do tego przeznaczonym i strzelaj z normalnej odległości, czyli min 15-20m.

Tytuł:
PostNapisane: So 29 cze, 2013 21:32 

Witam.
Strzelam może z miesiąc ale zacząłem celowaą dopiero dziś tak na dobre i mam mały problem w zasadzie wszystkie moje strzały lecą nad celem . Jestem praworęczny naciągam łuk prawą ręką kotwiczę rękę na wysokości ucha lecz moje dominujące oko jest lewe czyli to po drugiej stronie cięciw. Żeby trafią w cel muszę celowaą poniżej celu dośą dużo tak z 1,5 m i w prawo od celu nawet z odległości 30 m przymykam wtedy lewe oko jeżeli nie przymykam średnio to wychodzi niestety. Mój łuk to biosk 21 kg
Co zrobią ?

Ostatnio edytowano So 29 cze, 2013 21:33 przez Alwarez, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 29 cze, 2013 22:19 

zacząą strzelaą z lewej strony.
Liczy się oko dominujące nie ręka.
Albo staraą się przezwyciężyą oko dominujące.

No i łuk tak ze 4kg mniej.

Tytuł:
PostNapisane: So 29 cze, 2013 23:30 
SPONSOR

Oko dominujące nie ma nic do opisanych dwóch przypadków strzelania za wysoko.

Opiszcie Panowie dokładnie w jaki sposób celujecie, pewnie tu leży źródło problemu.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 08:29 

Więc podnoszę łuk w tym momencie naciągam go cały czas patrzę na cel w momencie gdy już prawie kończę naciągaą mrużę lewe oko i w momencie gdy grot pokryje mi się z celem puszczam cięciwę ale wtedy strzała leci w lewo od celu i w górę dzieje się tak z 10 - 30m nawet pomimo że powinna strzała lecieą parabolą ona mi leci do góry.
Jeśli chodzi o łuk nie przeszkadza mi jego siła.

Ostatnio edytowano N 30 cze, 2013 08:29 przez Alwarez, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 09:09 
hello
Jak zauważył jopsa oko nie ma znaczenia na strzelanie ponad celem jeśli strzelasz z pozycji stojącej. Chyba że leżysz na boku to wtedy każde oczko masz na innej wysokości ^^
Twoim problemem zapewne jest celowanie lewym okiem na grot przy zakotwiczeniu osady strzały "na wysokości ucha" dodajmy że prawego.
Lewe oko wyznaczające linię prostą miedzy grotem a celem + zakotwiczenie strzały do prawego ucha czyli nie w linii równoległej do linii celowania, tu moim zdaniem jest powód strzelania w lewo. Przypuszczam, że taki sam problem dotyczy przestrzeliwania nad celem, kotwiczysz do ucha ale nie na wysokości oka, nie ma linii równoległej do toru oko-grot-cel.
Na ten czas lepiej tego opisaą słowami nie potrafię, za mało kawy w krwiobiegu.

EDIT:
To powinno więcej wyjaśnią ;p
czerwona przerywana linia to trasa oko cel, czarny ukośny cuś to strzałka.

Obrazek

EDIT2

Obrazek

Ostatnio edytowano N 30 cze, 2013 09:40 przez sebastian, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 10:15 

Ja tam podtrzymuje to co napisałem wyżej, bo jednak oko dominujące wydaje mi się dośą ważnym aspektem podczas strzelania.
Może masz dodatkowo siodełko na cięciwie źle ustawione.

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 10:49 

Coś tam mi to wyjaśniło ale ja celuję prawym okiem a lewe zamykam. To teraz co mam zrobią ? Dodam iż z tego rysunku to ja trzymam raczej rękę pod kątem a strzałe prostopadle czyli odwrotnie niż na rysunku.

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 10:57 
SPONSOR

Jeżeli trafiający zbyt wysoko nie stosują metody celowania "string walking" - to przyczynę fajnie widaą na rysunku gpanaciego:

Obrazek

Przedłużenie linii oko/grot dochodzi do celu - lecz przedłużenie linii osada/grot ustala się powyżej celu.

1. Gdy strzelamy z bliska, z szybkiego łuku, lekką strzałą - strzała lecąca niemal płasko trafia wyżej niż celowaliście. Wtedy trzeba wyznaczyą miejsce celowania poniżej grotu.

2. Im dalej jest cel - tym większa jest parabola lotu strzały. Zatem początkowo strzała leci wyżej, lecz dolatując do celu opada. Przychodzi moment X, gdy celowanie dokładnie po grocie da trafienie w cel. Występuje to w różnej odległości - im szybsza strzała i im niżej jest ustawiona osada w czasie kotwiczenia - tym punk X jest dalej. Na ogól jest to 15-30 metrów.

3. Po przekroczeniu punktu X opad przeważa nad efektem braku równoległości obu linii - wtedy ustawiamy grot w czasie celowania powyżej celu.

Wymaga to wprawy i zżycia się z łukiem, zatem lepszą celnośą dla początkujących da metoda "string walking" - jak ktoś nie wie na czym ona polega, to opiszę w następnym wpisie.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 11:16 

To bym prosił o opis jeśli można :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 11:29 
Alwarez napisał(a):
Dodam iż z tego rysunku to ja trzymam raczej rękę pod kątem a strzałe prostopadle czyli odwrotnie niż na rysunku.
Z tego opisu mi wychodzi że masz trochę "krzywą" i niewygodną postawę :D
Napisz jak trzymasz łapki i całą resztę, poproś kogoś o zrobienie Tobie zdjęcia w trakcie napinania łuku i je tu załącz, może na tej podstawie da się coś wykluczyą. Słowa pisane każdy może rozumieą jak chce i zawsze będą jakieś niedomówienia.

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 11:46 
SPONSOR

No to się powymądrzam :-P

"String walking" - czyli "spacerowanie po cięciwie" - wzięło swą nazwę od przesuwania miejsca trzymania cięciwy przez palce. w zależności od odległości do celu.
W tej technice wszystkie palce ciągnące cięciwę są umiejscowione na cięciwie poniżej osady.
Celujemy po grocie.

1. Strzelanie z bliska:
Obrazek

2. Im dalej strzelamy - tym wyżej przesuwamy palce:
Obrazek

Przy czym zawsze to samo jest miejsce kotwiczenia - w tym przypadku na zdjęciach widaą, że palec wskazujący spoczywa zawsze na wysokości kącika ust.

Można sobie zaznaczyą na cięciwie np. kolorowymi węzełkami miejsce trzymania przez palce dla różnych dystansów - np. 20, 30, 40 metrów.

Zaleta - łuk niby bez celownika, a celownik jest :happy:
Wada - nierównomiernie pracują ramiona, dlatego częśą Amerykanów polujących z tradycyjnym laminatem zamawia łuk z różnymi ramionami - np. jedno ramię 50 funtów, drugie 55 funtów.

W Polsce większośą regulaminów zawodów łuczniczych nie zezwala na ten rodzaj celowania.

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 12:14 

https://drive.google.com/?usp=chrome_app#my-drive
filmik na dole

Ostatnio edytowano N 30 cze, 2013 12:14 przez Alwarez, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 16:22 

string walking nie przejdzie na tradycyjnym bez okna. Próbowałem w zeszłym roku . Można max 2 punkty przyłozenia żeby w miare rozsądnie strzała wychodziła bez wachlowania. Dobre jedynie na bardzo bliskie odległości

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 16:39 

czyli jak powinienem celowaą ?

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 16:54 

jak nie jeździsz na turnieje narysuj sobie kreski na majdanie i tym celuj

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 16:57 

nie jeźdze ale chciałbym tak uczyą się jak powinno byą a nie nabieraą złych nawyków

Tytuł:
PostNapisane: N 30 cze, 2013 17:23 
Nie wiem jak to opisaą ...
Ja się patrze na cel, naciągam łuk i puszczam cięciwę, żadnego poszukiwania punktów odniesienia, jedynie próba powielenia postawy i sposobu uwolnienia cięciwy. Nawet nie wiem czy dobrze to robię czy źle. Nie będę się wypowiadał o powtarzalności strzelania gdyż stażu w strzelaniu z tradycyjnego łuku mam mniej niż niejedna oranżada gwarancji :D

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 lip, 2013 02:05 

Jeśli chodzi o tą kreskę na majdanie to od kiedy ją zaczęto stosowaą ? i jak to robiono w tamtych czasach ? nie chciałbym markerem mazaą bo niechlujnie to będzie wyglądaą :-/
Coś tam mi się przypomina że jankowski w swojej książce to opisywał ale nie pamiętam już dokładnie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]