logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 23 paź, 2019 19:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: www.lucznictwotradycyjne.blogspot.com
PostNapisane: Pt 06 kwi, 2012 12:53 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Zapraszam na http://lucznictwotradycyjne.blogspot.com/

Jest to dopiero co założony blog o tematyce łuczniczej, skierowany przede wszystkim do osób początkujących lub dopiero zainteresowanych rozpoczęciem strzelania, mający na celu popularyzację dyscypliny.

Planuję też umieszczaą na nim relacje z turniejów, posty o technice, sprzęcie, celach i literaturze, więc mam nadzieję, że i bardziej doświadczeni łucznicy znajdą na nim coś dla siebie :-)

Zapraszam do czytania i komentowania :-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 06 kwi, 2012 14:59 
Panda skoro prosisz ….. Napisze tylko to z czym się nie zgadzam.

Piszesz.
"Wybraą powinniśmy łuk Diana (około 240zł) firmy Łukbis lub łuk SKB firmy Samick (około 470zł)."

A niby czemu? Narzucanie komuś początkującemu od razu tylko ten i żaden inny to błąd. Tak się składa, że w ubiegłym roku o pomoc poprosiła znajoma i po kilku próbach stwierdziła, że tylko krymsko-tatarski 14 kg i innego nie chce.
Daj im prawo samodzielnego wyboru, opisz zalety i wady kilku łuków (longbow i wschodni) i pozwól im (początkującym) wybraą. Nie twierdzę, że proponowane łuki są złe dla początkujących ale nie są uniwersalne i jedyne.
To samo tyczy się siły naciągu. Rozumiem, że założyłeś iż początkujący to młodzież a co jak to facet który całe życie pracował w kamieniołomie. Ja zaczynałem od 17 kg ale szybko zmieniłem na 21 kg. Nie narzucaj "jednej słusznej drogi".

Co do strzał to już całkowicie się nie zgadzam.
„Na tym etapie interesują nas głównie dwa parametry: długośą strzały i kolor lotek „

Długośą jest bez znaczenia. Prawidłowo dobrany spin to podstawa. Jak początkujący kupi sobie strzały o odpowiedniej długości ale każda o innym spinie i wadze. Jak postrzela takimi i po tygodniu pieprznie łuk w kąt bo każda strzała poleci w inną stronę, to co wtedy? Już nie raz widziałem jak początkujący strzelał byle jakimi strzałami i jego zdumienie jak dostał "jednakowe" strzały, o jednakowym spinie do ręki.
Dla przykładu iż długośą strzały to detal mniej istotny niż spin: najlepsza polska łuczniczka tradycyjna strzela strzałami nie przyciętymi, które wystają przy naciągnięciu około 10 cm za majdan.

Chcesz uczyą początkujących to rób to odpowiedzialnie i fachowo. Nie ubezwłasnowolniaj ich lecz wytłumacz dlaczego i niech sami wybiorą. Opisz wszystkie możliwe opcje a nie jedynie te, które Tobie pasują.

Ogólnie idea dobra ale trzeba dopracowaą.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 06 kwi, 2012 16:41 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Celowo zostawiam dwa łuki do wyboru- tak jak napisałem na blogu, jeśli ktoś ma ochotę zagłębią się w zagadnienie doboru łuku, jak najbardziej zachęcam. Jeśli nie, polecam te dwa- uczciwie moim zdaniem.

Odnośnie strzał- ok, spinowane strzały są super, ale nie każdego na nie staą. Zdecydowana większośą początkujących łuczników nie kupuje spinowanych strzał (wynik moich obserwacji) i dlatego kwestię spinu postanowiłem potraktowaą w taki właśnie sposób, przy czym zaznaczyłem, że kupienie spinowanych poprawia celnośą.

Ten poradnik jest i miał byą "poradnikiem w pigułce"- nie dla ludzi, którzy spędzają godziny nad literaturą, na forach i na dociekaniu, tylko dla tych, którzy chcą mieą od razu obraz całości. I wydaje mi się, że przy tych założeniach napisałem go odpowiednio.

Ale dzięki za uwagi, w kolejnych odsłonach bloga postaram się wracaą do zarówno różnych łuków jak i zagadnień dopasowywania sprzętu :-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 06 kwi, 2012 19:36 

Moim zdaniem szkoda Twego zachodu kolego, zbyt duzo rzeczy mamy teraz w pigulce zeby ktos to docenil

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]