logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 22 lis, 2019 00:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Z tego źródła (Marek Maj w TV TRWAM) nie korzystajcie...
PostNapisane: N 10 maja, 2015 06:59 
SPONSOR

Jest jajcarski wątek w Karczmie "Allegrowe niewypały" gdzie łucznicza gawiedź naśmiewa się z bzdur prezentowanych przez dyletantów sprzedających różny chłam. Lecz to co dziś znalazłem, spowodowało że ręce mi już całkiem opadły:

https://www.youtube.com/watch?v=JU4PHmolexA

Minuta 9.45 - pokazując łuk laminowany (czyli pokryty szkłem) mówi "tu widzimy ramiona drewniane pokryte tworzywem sztucznym"

11.00 - pokazując longbow twierdzi: "nie można by w Turcji wykonać łuku który wyglądał by tak, ze względu na braki materiałowe"

11.30 - "łuki angielskie były wykonane z cisu angielskiego. Była to zwykła gałąź (...) po ścięciu gałęzi, po roku leżakowania łucznik już miał sprzęt do walki"

12.30 - mówiąc o laminatach twierdzi: "łuki recurve są od 48 cali do maksymalnie 64"
Pan Maj nie słyszał o legendarnych łukach KT44 (czyli 44 cale) a łuk recurve 66 cali można znaleźć
otwierając pierwszą z brzegu ofertę amerykańskich łuczarzy, choćby tę:
http://www.stickbowarchery.com/takedownrecurve_15.html

12.45 - "łuki długie do 68 cali"
Jak wyżej - są oferty na łuki długie 72 cale:
http://www.stickbowarchery.com/longbows_22.html

13.45 - "jak cięciwa dochodzi po strzale do miejsca (pokazuje położenie cięciwy łuku recurve w spoczynku) jest jakby blokowana na ramionach i strzała dostaje dodatkowego dopędzenia. Czego nie ma w łukach pochodzących od łuku angielskiego, tutaj ta energia i prędkość (pokazuje ruch cięciwy) jest powoli wytracana"
No comments...

18.25 - pokazując laminowany łuk recurve twierdzi: "materiały mogą być różne (...) może to być drewno z karbonem, może to w ogóle być łuk karbonowy"
Ciekaw jestem który producent robi łuki z samego karbonu?

20.07 - "w łukach angielskich były to gryfy kościane"
Kość, róg - co za różnica?

=================

Nie śmiał bym opublikować filmiku o wyrobie tureckich łuków flajtowych po filmiku Mistrza Nawalnego.
Nie śmiał bym opublikować filmiku o wyrobie łuków drewnianych po filmiku Mistrza Mumina.
Nie śmiał bym opublikować filmiku o wyrobie łuków laminowanych po filmiku Mistrza Styrczuli.
Nie śmiał bym opublikować filmiku o technikach strzelania konnego po filmiku Mistrza Kopczyńskiego
Nie śmiał bym opublikować filmiku o technikach strzelania wschodniego po filmiku Mistrza Swobody
Nie śmiał bym opublikować filmiku o strzelaniu sportowym z łuku bloczkowego po filmiku Mistrza Gawrysia....

.... ale po tym jak kolejne farbowane "bołchantry" w kolejnych filmikach plotą piramidalne bzdury muszę, po prostu MUSZĘ!!!!!!!!!! nagrać i opublikować na youtube serię ośmiu wreszcie profesjonalnych filmików o polowaniu z łukiem. Będzie też o łukach historycznych i tradycyjnych w łowiectwie:
1. Różnice między oddziaływaniem broni palnej i cięciwowej, prezentacja miejsc trafień.
2. Polowanie z łukiem historyczne - łuk rogowy, drewniany prymitywny, cisowy longbow i kompozyt.
3. Polowanie z łukiem tradycyjnym laminowanym.
4. Myśliwski łuk bloczkowy - jeden demon prędkości, drugi "demon ciszy", oraz osprzęt do nich.
5. Strzały i groty w łowiectwie.
6. Polowanie z łukiem nietypowe - bowfishing, bobry, aligatory, ptactwo
7. Kamuflaż optyczny, zapachowy i akustyczny
8. Sytuacja i perspektywy bowhuntingu na świecie i w Polsce.

Właściwie prawie wszystkie eksponaty do prezentacji już mam, brakuje mi tylko grotów kutych typu "liść".
Za nagrywanie zabieram się w lipcu po powrocie z łuczniczego polowania w Kanadzie.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł: Re: Z tego źródła (Marek Maj w TV TRWAM) nie korzystajcie...
PostNapisane: N 10 maja, 2015 08:53 

JESTEM ZA,czekam z niecierpliwością,chętnie dokształcę i oswoję się z tematami zaproponowanymi przez Ciebie w wyszczególnionych tematach.

PostNapisane: N 10 maja, 2015 20:18 
SPONSOR

O.O kurde a myślałem że tylko SW mnie w tym roku ucieszy :) Z niecierpliwością będę oczekiwał na te filmy Jopsa.
Powodzenia.

PostNapisane: N 10 maja, 2015 20:32 

Powodzenia Robercie, a jeszcze mam pytanko przy okazji. Znasz może, bądź słyszałeś o kimś polującym z łuku za pomocą stylu wscodniego (z zekiera)?

PostNapisane: N 10 maja, 2015 22:03 
SPONSOR

Deasan napisał(a):
Znasz może, bądź słyszałeś o kimś polującym z łuku za pomocą stylu wscodniego (z zekiera)?

Znam. I to kilku - to moi antenaci z rodu Sobalskich tak polowali na Kresach w XVII wieku :-P
A na poważnie - nie znam osobiście nikogo, tylko zetknąłem się kilkoma incydentalnymi przypadkami na forach amerykańskich tradycjonalistów. A skoro chętnych nie ma - to może ja sam spróbuję? ;-)
Już od kilku miesięcy klei się dla mnie kompozyt ok. 65 funtów, drewno i róg już gotowe, teraz kleją się ścięgna.

Mam tylko jeden dylemat - zdobyłem przepiękną skórę węża, chciałem nią łuk okleić - ale wtedy mogą by problemy z przewożeniem łuku za granicę. Skóra jest legalna, zdjęta z padłego węża w legalnej hodowli, ale celnicy mogą za każdym razem się czepiać dokumentu CITIES i tym podobne szykany - bo wąż jest na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Chyba z bólem serca odpuszczę sobie węża i dam skórę cielęcą :cry:

Od kilku miesięcy ćwiczę strzelanie z kciuka - kilka strzałów z huntera z 3 palców - a potem przekładam strzałę na prawą stronę łuku i strzelam kilka razy z kciuka. Co ciekawe - nie czuję potrzeby zekiera, ale nie strzelam zbyt długo. Trafianie idzie mi lepiej niż przypuszczałem, dziwne, ale z tak krótkim stażem "kciukowym" czuję się z tym sposobem strzelania zupełnie naturalnie.
Ale wiem, wiem... jeszcze długa droga przede mną... w temacie strzelania wschodniego jestem jeszcze zieloniutki jak szczypiorek na wiosnę...

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 10 maja, 2015 23:49 
SPONSOR

Celnicy maja obowiązek się czepiać :) niestety. Po prostu musisz do torby z łukiem na stałe zamocować świadectwo :P Gorzej jakbyś miał z węża nie zagrożonego, kupionego w USA, to za każdym razem dyskusja na cle przynajmniej na naszej granicy. Mój pasek ze skóry cielęcej ale zrobionej na krokodyla bardzo rozbudził celników. :D
Co do strzelania z kciuka to chyba rękawiczka na początek jednak jest lepsza niż pierścień. Strzelałem moja samoróbką i skupienie za każdym razem było lepsze niż za pomocą pierścienia "O.O"

PostNapisane: Pn 11 maja, 2015 11:49 
SPONSOR

Uświadomiliście mi właśnie Panowie, żeby nie zabierać na wakacje do Polski płaszczaka, z majdanem obciagnietym gepardem. Mhm, byłoby krucho.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]