logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 24 paź, 2019 07:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Książki o łucznictwie - warte przeczytania
PostNapisane: Wt 31 lip, 2007 17:33 
Jak w temacie.
Zachęcam do dodawania nowych pozycji.
http://www.bowtime.waw.pl/biblioteka/biblioteka.html - tutaj też można sporo znaleźą

POLSKIE
"Drewniany łuk średniowieczny" Jarosław Jankowski
Bardzo dobra książka dla początkujących.
http://www.maraton.home.pl/luk.htm - opis

"Gawędy łucznicze" Rafał Prądzyński

ZAGRANICZNE
"The Traditional Bowyer's Bible" praca zbiorowa
Składa się z 3 tomów po 300 stron. Zawiera szczegółowe informacje o tworzeniu łuków. Do kupienia w sklepie internetowym empiku.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 gru, 2008 21:18 
witam

ukazala sie ksiazka Adama Karpowicza .
trzeba ja u niego zamowic.
wiecej informacji pod tym adresem:
http://ottoman-turkish-bows.com

pozdrawiam

Ostatnio edytowano Cz 25 gru, 2008 22:08 przez bod, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 28 gru, 2008 22:27 

informacja dla wszystkich, ktorzy chca zamiawiac ta ksiazke:
jezeli chcecie kupic wiecej niz jedna, oszczedzcie sobie klopotu z Paypalem (nie ma mozliwosci zwiekszenie liczby kupowanych pozycji, stad tez nie ma mowy o oszczedzaniu na przesylce)
Lepiej kontaktowac sie bezposrednio z Panem Adamem

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sty, 2009 01:12 
danny ma racje .
jest jednak mozliwosc skaldania zbiorowych zamowien , z pominieciem strony o ksiazce.
otrzymalem informacje , ze placac pod adresem :
email@ottoman-turkish-bows.com
mozna zamawiac dowolna ilosc .
jezeli ktos chce z dedykacja prosze o podanie swego imienia.

pozdrawiam

[ Dodano: Pią 02 Sty, 2009 21:38 ]
w sprawie zamowienia grupowego sugeruje nawiazac kontakt pod tym adresem:
http://www.czambulik.fora.pl/

pozdrawiam

[ Dodano: Wto 10 Lut, 2009 14:58 ]
informacja o ksiazce Adama Karpowicza
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=11685

pozdrawiam

Ostatnio edytowano Pt 02 sty, 2009 01:13 przez bod, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 10 lut, 2009 21:02 

witam,
jestem swiezo po lekturze- super duzo ciekawych informacji, zadnego lania wody, swietne fotki; Naukowe podejscie do zagadnien moze wydac sie poczatkowo malo przystepne dla nieobeznanych z tematyka/terminologia osob (jak ja :mrgreen: )
ale to tylko kolejny powod zeby do ksiazki wracac.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 19 paź, 2009 12:33 

...

Ostatnio edytowano Śr 17 mar, 2010 11:42 przez robin_, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lut, 2010 21:59 

wiecie ze dopiero jakieś 3 miesiące temu przeczytałem ksiażkę wydana przez Jarosława Jankowskiego :mrgreen: na dobra sprawę nic nowego się nie dowiedziałem

teraz poluję na PDF'ową wersję booka Łukasza Nawalnego :-P

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: N 28 lut, 2010 12:44 
Administrator

Wstydziłbyś się.

Tytuł:
PostNapisane: N 28 lut, 2010 19:00 

ano ! mam nadzieję że jej nikt nie spedeefuje i tak dośą słabo idzie ludzie woloą filmy lorienów obglądaą , takie czasy :(

Tytuł:
PostNapisane: Pn 01 mar, 2010 17:11 

robin_ napisał(a):
ludzie woloą filmy lorienów obglądaą

a ja się pytam po co ?
Skoro jest serwis i forum Arcus ?

robin_, a z ta pdf'ową książką to żartowałem :-P
ale jeśli takowy profan wpadnie mi w ręce to nie gwarantuję ze oprę się pokusie przeczytania

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Śr 14 lip, 2010 18:28 

"Die Turckische Cammer" album-katalog z wystawy eksponatow Imperium Osmanskiego zgromadzonych w muzeum w Dreznie.
Przepiekne fotografie, tym bardziej ze zdecydowana czesc eksponatow pochodzi najwidoczniej od elit dworskich. Doskonale zachowane luki w tym wiele z oryginalnymi cieciwami! i strzaly i wiele wiele innych
Warto wydac 50 Euro

Tytuł:
PostNapisane: N 25 lip, 2010 10:41 
odświeżę temat:

http://freephotoshare.info/image/12556_ ... 8.jpg.html

osprey wydał kiedyś takową publikację poświęconą łucznikom angielskim... warta przeczytania, ciekawa...

jakby ktoś się czysto teoretycznie pytał...jest dostępna w sieci jako pdf :) ...

Tytuł:
PostNapisane: So 12 lut, 2011 01:16 
SPONSOR

Moje książki, w formie papierowej, a że papier może spłonąą, spleśnieą, zostaą spożyty przez mole, myszy itd., itp. - również w wersji elektronicznej ;-) :

1. Traditionals Archery from Six Continents - praca zbiorowa, 256 stron - wspaniałe niesamowicie wyraźne zdjęcia mnóstwa łuków i strzał egzotycznych, Europa prawie została pominięta (j. angielski)

2. The Art of Making Primitive Bows and Arrows, D.C. Waldorf 52 strony, fotki niestety czarno-białe, pozycja naprawdę fajna, niech się Jankowski schowa. (j. angielski)

3. Lecz oczywiście Jankowskiego "Drewniany łuk średniowieczny" też mam, jak i "Kusza i łuk" - to ostatnie tylko w wersji papierowej.

4. Early Bow Design and Constructions - praca zbiorowa, 82 strony, bez zdjęą, ciekawe ryciny, bez rewelacji, lecz do przeczytania. (j. angielski)

5. The Essentials of Archery, 1942 rok, L.E. Stemmler, 53 strony, fotki marne, dośą ciekawe ryciny, można się np. dowiedzieą jak zrobią składany longbow.(j. angielski)

6. Making Indian Bows and Arrows the Old Way, D. Wallentine, 98 stron - po prostu perełka!!! Można się dowiedzieą o idiańskim łuku z rogu muflona strzalającym 202 fps., czy o indiańskim refleksie 193 fps. - oba 50 funtów), dokładny przepis jak sporządzią indiański klej, jak naklejano ścięgna - pozycja obowiązkowa.(j. angielski)

7. Tureckie łucznictwo tradycyjne, Murat Ozveri - tylko 18 stron, za to baaaardzo treściwie, bez wodolejstwa, ciekawie - no i po polsku

8. Trzy książki Saxtona Pope (j. angielski):
- Yahi Archery, 1918 rok, ponad 50 stron, druk marnej jakości, nudy
- Hunting with Ishi, dwadzieścia kilka stron, nudy
- Hunting with the bow & arrow, 136 stron, dośą ciekawa pozycja.

9. "Polska broń - łuk i kusza", Jerzy Werner, 1974 rok, 135 stron, zdjęcia niestety czarno-białe, ale kniga super, najlepsza książka o łucznictwie po polsku, pozycja obowiązkowa!!!!

10. "Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Kusze - katalog zbiorów", Jan Kruczek, 56 stron, liczne wspaniałe kolorowe zdjęcia, skany nawet bardziej wyraźne niż w mojej wersji książkowej

11. "Gawędy o łucznictwie", Rafał Prądzyński, 72 strony - autor najpierw grzmi na ludzi używających łuków udających refleksyjne - a potem zamieszcza fotki szeregu "refleksów" ...Bisoka :-P , we wstępie pisze że trudno dziś zrobią łuk z dobrego tradycyjnego drewna, bo jest na wymarciu, np...... akacja :mrgreen: . Czyli gawędziarstwo niezamierzenie humorystyczne. Zatem całej nie przeczytałem. Ale o technikach celowania przeczytaą można.

12. Choą o technikach dawnego celowania jest lepsza pozycja:
"European Medieval and Renaissance Archery Contest and Targets", Sir Jon Fitz-Rauf, 74 strony, b. wyraźne super zdjęcia, perełka.

13. "Die Armbrust", Egon Harmuth, 233 strony, "biblia kuszników", niestety oryginał po niemiecku

14. Druga "biblia" - "The book of the Crossbow" Sir Ralph Payne-Gallwey, 415 stron, niestety w wersji rosyjskiej.

15. Autor jak wyżej, "THE CROSSBOW MEDIAEVAL AND MODERN MILITARY AND SPORTING" - w zasadzie okrojona wersja książki poprzedniej, a trzymam tylko dlatego, że po angielsku.

16. "European Crossbows", Joseph Alm, 118 stron, - może nie "biblia". ale w przeciwieństwie do poprzednich bez błędów. Świetna! I po angielsku.

17. Die Hornbogenarmbrust, Holger Richter, 191 stron, wspaniałe zdjęcia, najlepsza pozycja na świecie o kuszach kompozytowych, niestety po niemiecku.

18. Iolo's First book of Crossbows, David R. Watson, 48 stron, w zasadzie nic ciekawego, takie popularne czytadło dla początkujacych kuszników.(j. angielski)

--------

Szukam nadal: "The Traditionals Bowyer's Bible", książki Adama Karpowicza, "The Book of the Crossbow" w wersji angielskiej oraz "Łuki i arbalety" po rosyjsku, plus kolekcje muzealne kusz.

[ Dodano: Wto 22 Lut, 2011 08:54 ]
robin_ napisał(a):
mam nadzieję że jej nikt nie spedeefuje

Wiesz, czyją matką jest nadzieja... Ale daję słowo zucha, a nawet harcerza (którym nigdy nie byłem :-P ), że ODE MNIE nikt, ale to obsolutnie NIKT pedeefa akurat Twojej książki nie dostanie. Howgh.

[ Dodano: Pią 20 Maj, 2011 10:10 ]
Traditional Bowyers Encyclopedia:

http://books.google.pl/books?id=sYBT1c2 ... &q&f=false

Ostatnio edytowano N 20 lut, 2011 22:18 przez jopsa, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł: Re: Książki o łucznictwie - warte przeczytania
PostNapisane: Wt 10 cze, 2014 13:12 

Podczepię się do tematu z pytaniem. Czy ktokolwiek zna/miał/ma książkę "Traditional Archer's Handbook: A Practical Guide" autorstwa Hilary Greenland i mógłby słowo napisać, czy warto jej szukać?

PostNapisane: Wt 10 cze, 2014 17:23 

Książka p Jankowskiego wzbudziła we mnie obawy czy podołam a w zasadzie utwierdziła mnie w przekonaniu, że jako zwykły mieszczuch nie dam sobie rady z wyprodukowaniem własnego łuku, zwłaszcza jeśli chodzi o sezonowanie drewna. Dlatego dopiero lektura autorstwa niejakiego robina z kreseczką :) przywróciła mi wiarę w siebie. Przy czym wydaje mi się, że Łukasz Nawalny większą wagę przykłada (w książce) do profilowania, a także całkiem logiczny drugi sposób na ułożenie słojów przy łuku płaskim wydaje mi się bardzo interesującym.
Niestety moja wiedza nie przekracza fazy teoretycznej na ten temat. Więc wciąż tylko gdybam.
Piszę o subiektywnych odczuciach które miałem dość dawno temu po pierwszej i niedawno po drugiej z opisywanych przeze mnie książek.
Pomimo wszystko polecam przeczytać obie bo w pewien sposób mogą się uzupełniać.

BTW MUMIN ma rację, że chyba najlepsza wymiana wiedzy na Arcusie. (ale ze mnie podlizus :P)

PostNapisane: Śr 05 sie, 2015 23:08 

Odświeżam temat (he he). Czy są jakieś książki opisujące życie angielskich łuczników na wyprawie wojennej. (co jedli, co robili, jak się ubierali itd.)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]