logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 24 paź, 2019 06:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Artykuły o łuku w łowiectwie w dawnej Polsce
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 16:20 
SPONSOR

Koleżanki i Koledzy, pomożecie?
Poszukuję źródeł - książek, artykułów itp. traktujących o łuku w dawnym polskim łowiectwie.
Pojawiła się szansa legalizacji - powrotu łuku do polskiego myślistwa - i takie źródła są nam teraz bardzo potrzebne, by pokazaą osobom decyzyjnym, że polowanie z łukiem to nie fanaberia znudzonych Amerykanów, lecz stara polska tradycja.
pozdrawiam
Robert

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Ostatnio edytowano Pt 12 paź, 2012 16:21 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 18:00 

Będzie cięzko.
A okres konkretny jakiś?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 18:19 
SPONSOR

Wiem że ciężko... O kuszach mam sporo. O łukach bojowych jeszcze więcej. A o polskich łukach myśliwskich dotąd nie mam nic...
Okres obojętny.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 19:33 
SPONSOR

Mam tylko o zamiłowaniu Jagiełły do polowania z konia za pomocą łuku. Dwa zdania. Poza tym nie napotkałem nic.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 23:34 
A więc jednak zmieniłeś zdanie i wierzysz, że to się może udaą - zaskoczenie. Kojarzy mi się jakiś tytuł o łuku i kuszy oraz chyba łowiectwie, ale jak przez mgłę. Niestety to pewnie "Polska broń: łuk i kusza" Wernera. W spisie jest tylko rozdział o historii. Podobnie w muzeum łowiectwa i myślistwa przy Łazienkach nic nie ma. Ja jednak bym szukał. Może na początek powieści historyczne?

Ostatnio edytowano So 13 paź, 2012 00:02 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 13 paź, 2012 03:33 
SPONSOR

Rodrigues napisał(a):
A więc jednak zmieniłeś zdanie i wierzysz, że to się może udaą - zaskoczenie.

To nie wiara, to prawdopodobieństwo się zmienia na wyższe... Nie ja zmieniłem zdanie, lecz zmieniają się okoliczności. Więcej nie mogę powiedzieą, mam zakaz od tych "okoliczności" ;-)

Książkę Wernera mam - i tam są o łowiectwie tylko lakoniczne jednozdaniowe wzmianki bez konkretów. A potrzebuję konkretów - jakie łuki, techniki łowieckie itp..
O polującym z łukiem Jagielle - gdzie to jest? Tylko nie powieści historyczne - to niepoważne.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 17 paź, 2012 08:14 
SPONSOR

Jopsa, czy znasz łacinę?
Owe dwa zdania pochodzą z kronik ruskich, spisanych po łacinie i odnoszą się do Jogaiły, księcia Litwy (to nasz Jagiełło). Jeśli nie, poszukam tłumaczenia, jakieś powinno byą ....

pozdrawiam
Piotr

Tytuł:
PostNapisane: Śr 17 paź, 2012 13:59 
SPONSOR

Mysle, że w tej książce może byą trochę, niestety nie posiadam jej narazie w swoich zbiorach:

Agnieszka Samsonowicz – Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów
Wydawnictwo : Warszawska Firma Wydawnicza
Seria : nd
Rok wydania : 2011
Wydanie : nd
Nakład : bd
ISBN : 978-83-61748-86-1
Stron : 537
Format : 160x225mm
Oprawa : miękka

Spis treści :
I. Wstęp
A. Problametyka badawcza
B. Terminy: łowiectwo, myślistwo, polowanie, gonitwa

II. Fauna łowna i jej siedliska w średniowiecznej Polsce
A.Charakterystyka siedlisk odpowiadających poszczególnym gatunkom zwierzyny
B. Animalia superiora, animalia mediocra, animalia minuta

III.Ludzie z kręgu prac i rozrywek łowieckich – ich uprawnienia, przywileje i obowiązki
A.regale łowieckie – geneza, zakres, ewolucja
B.Łowiectwo zawodowe na usługach państwa (XIXVI wiek)
1.Organizacja służb łowieckich w dobie prawa książęcego
2.Zawodowi łowcy w służbie królewskiej w XIV i XVI wieku
C. Łowy władcy, łowy poddanych – zróżnicowanie motywacji, uprawnień i technik łowieckich poszczególnych grup społecznych (X-XVI wiek)
1.Aktywnośą lowiecka króla i warstw uprzywilejowanych
2. Łowiectwo ludu pospolitego

Tytuł:
PostNapisane: Śr 17 paź, 2012 17:40 
SPONSOR

pk67 napisał(a):
Jopsa, czy znasz łacinę?

Znam łacinę. Ale dwa zdania to trochę za mało....

Suchy napisał(a):
Mysle, że w tej książce może byą trochę, niestety nie posiadam jej narazie w swoich zbiorach:
Agnieszka Samsonowicz – Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów

Dzięki!!!!! :happy:
Muuuuuszę ją dorwaą - kupią lub znaleźą bibliotekę gdzie ta książka jest.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 18 paź, 2012 09:17 
SPONSOR

Nie ma sprawy ;-) Ja mam zamiar kupią na allegro. W większości księgarni internetowych "towar niedostępny".
Znalazłem jeszcze "Łowiectwo w kulturze polskiej" Władysława Dynaka. Powinno byą ok. Chociaż jak teraz patrze na opis to raczej niekoniecznie:
Niniejszy tom Monografii Łowieckich przynosi rozprawy, studia i szkice, które są składnikami szerszej koncepcji badań objętych formułą Polska kultura łowiecka. Język – folklor – literatura. Pod względem treściowym prezentuje on najbardziej różnorodny opis zjawisk z obszaru szeroko rozumianej kultury łowieckiej – od recepcji wątków biblijnych oraz antycznych mitów łowieckich w polskiej literaturze pięknej poczynając, przez recepcję antycznego i średniowiecznego piśmiennictwa zoologiczno-łowieckiego (w szczególności z dziedziny kynologii i sokolnictwa) w polskim piśmiennictwie rolniczym i łowieckim (profesjonalnym), na opisie restytuowanego na przełomie XX i XXI wieku, kultu św. Huberta (i innych myśliwskich patronów, w szczególności św. Eustachego) w Kościele katolickim na ziemiach polskich oraz (współcześnie) w Polskim Związku Łowieckim kończąc...

Ostatnio edytowano Cz 18 paź, 2012 09:19 przez Suchy, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 18 paź, 2012 12:56 
Jest tutaj - 46 zł

http://www.dobre-ksiazki.com.pl/lowiect ... 61324.html

i tu

http://godi.pl/partner/ceneo/lowiectwo- ... lonow.html

i w paru innych

http://www.ceneo.pl/12525900cl-Lowiectw ... _Agnieszka

Ostatnio edytowano Cz 18 paź, 2012 12:57 przez Boullii, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 23 paź, 2012 21:17 
Moderator

"POMNIKI LITERATURY ŁOWIECKIEJ:
Hussowski Mikołaj. Poemat o żubrze (Carmen... de statura feritate ac venatione bisontis). Kraków 1525. przekł. Jan Kasprowicz (1913);
Crescentyn Piotr. tłum. Trzecieski Jędrzej. "Ruralium commodorum". Księgi o gospodarstwie y o opatrzeniu rozmnożenia rozlicznych pożytków każdemu stanowi potrzebne; Księgi jedenaste o myślistwie to jest o rozmaitej chytrości ujmowania ptactwa i też zwierząt.. Drukarnia Heleny Florianowej. Kraków 1549. tłum. ks. Piotra Kramsztyna 1542 Kraków;
Cygański Mateusz. Myślistwo ptasze. Druk. Jakub Siebeneycher. Kraków 1584;
Bielawski Tomasz. Myśliwiec. Druk. Jakub Siebeneycher. Kraków 1595;
Ostroróg Jan. Myślistwo z ogary. Druk. Bazyli Skalski. Kraków 1618. inne wyd.: Kraków 1643 przedruk w Łowiczu 1797, Kraków 1859, Warszawa 1902;
Kozłowski Wiktor. Pierwsze początki terminologii łowieckiej. druk. Natan GlĂźcksberg. Warszawa 1822 (reprint I wydania);
Pol Wincenty. Rok Myśliwca. nakł. Jana Konstantego Żupańskiego. Poznań 1870. z ilustr. Juliusza Kossaka;"

znalazłem to na stronie: http://www.venator.dt.pl/08_literatura.htm

Mam nadzieję, że się przyda i coś o łuku tam będzie ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 paź, 2012 16:33 
SPONSOR

Kupiłem: Agnieszka Samsonowicz – Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów.
Rozczarowałem się - kilkaset stron o tym kto komu nadał prawo do polowania na to i na owo za tyle a tyle, trochę informacji o zwierzętach łownych - ale o tym co najbardziej interesujące czyli o dawnych technikach łowieckich bardzo mało, a już o łuku i kuszy prawie nic.

Widaą, że autorem jest historyk (płci żeńskiej), a nie myśliwy.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 paź, 2012 19:31 
To może się z nią skontaktuj. Nawet jeśli tego nie opisała to może ma namiary na jakieś dokumenty źródłowe.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 paź, 2012 19:47 
Poczytaj i popytaj na forum historycy.org. Jedna osoba np. napisała tam "znalazłam historię łowiectwa słowian":
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=88913
Tutaj również jest coś o łowiectwie:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=37328

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]