logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 21 maja, 2018 12:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 222 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 05 gru, 2013 11:52 
Żywice drzew przecież twardnieją. Z płynnych zmieniają się stałe. Więc na skutek utwardzenia wzrasta ich sztywnośą.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 05 gru, 2013 12:09 
SPONSOR

Danny, nie wiem.
Opisałem wszystkie posiadane obserwacje, z zeszytu wynika, że najbardziej podatna na zmianę spinu jest sosna, ale najdłużej zmiany spinu obserwowałem w przypadku świerka. Turcy do strzał flightowych używali drewna świekowego, jest możliwym, że wieloletnie sezonowanie rzeczywiście dawało znaczący wpływ. Dodatkowo, coś z długo sezonowanym drewnem świekowym się dzieje, jest ono jakby bardziej dynamiczne, wydaje wyższy ton drgając. Byą może Sandan potrafi byą bardziej konkretny.

Koledzy, teraz, na skutek zmian w moim życiu zawodowym wywołanych stanem zdrowia (po 20+ latach wyścigu szczurów moja pompa zaczęła odmawiaą posłuszeństwa) mam trochę więcej czasu i podejdę do tematu ponownie, zdecydowanie bardziej naukowo i systematycznie.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 06 gru, 2013 18:22 
zauważyłem że zmieniają się właściwości fizyczne samych promieni [znaczy się drewna]
bo to, że są lżejsze i wiotsze o wodę czy żywicę to wiecie
ale i inaczej chłoną lakier czy bejcę
z czasem, drewno staje się kruche [zmienia się właściwośą udarowa] i bardziej sztywne [spine], do tego zmieniają się właściwości "klejenia" się warstw słojów [tzn mokre schodzące jeszcze wytrzymują uderzenia i się nie rozsypują, suche pękają pod palcami lub przy małym wygięciu]

Tytuł: Re: Spintester a skala jednostek
PostNapisane: So 14 cze, 2014 16:09 

spinetester projektu naszego kolegi wykonałem ale nie jestem pewny co do jego pomiarów które sa zupełnie inne niz z mojego poprzedniego spinetestera. proszę skomentujcie ewentualne błędy a zdjęcie moze przyda się dla potomnych

Załączniki:
WP_001111.jpg
WP_001111.jpg [ 1.46 MiB | Przeglądane 11010 razy ]

PostNapisane: N 15 cze, 2014 13:55 

No bo masz go źle zrobionego. Punkt "A" powinien być tam gdzie masz punkt "O". Punkt nacisku siły (2#) i miejsce pomiaru powinny być w punkcie największego ugięcia czyli na środku.
Przesuń podpory o 50 mm w prawo.

PostNapisane: N 15 cze, 2014 15:26 
hallo
Egnar napisał(a):

Ale to niczego nie zmieni, bo nadal punkt pomiaru będzie miał przesunięcie względem środka o 50 mm

PostNapisane: N 15 cze, 2014 21:10 

przesunąłem tak ze było dobrze :P czy jak mierzycie promienie to też macie taki rozrzut ze słoje równolegle do podłoża mają inny spine niż prostopadle ułożone ? u mnie to potrafi sięgnac przy świerku 5-9 #

PostNapisane: N 15 cze, 2014 22:40 

qpanaci napisał(a):
hallo
Egnar napisał(a):

Ale to niczego nie zmieni, bo nadal punkt pomiaru będzie miał przesunięcie względem środka o 50 mm

Hallo

Przeżyj się jeszcze raz uważnie zdjęciu. Punkt obrotu i pomiaru jest na stałe przytwierdzony do podstawy (ten środkowy kawałek płyty OSB) więc jak przesuniesz same podpory ( te wygięte kawałki blachy) to przesuną się one względem punktu "O" i "A", który nie zmieni swojego położenia względem podstawy a tym samym zbliżą się do podpory lewej a oddalą od prawej. Jeśli przesuniesz o 50 mm to punkt "A" znajdzie się w środku pomiędzy podporami.
Czy teraz zrozumiałeś.

PostNapisane: N 15 cze, 2014 23:04 
Hi
Jesteś dla mnie jak Kopernik który wstrzymał słońce.
Jakbym się nie wpatrywał w zdjęcie i oczyma wyobraźni nie przestawiał podpór to wyobraźnia sama mi przestawiała też środek i nie potrafiłem tego układu "rozerwać".
Dzięki za łopatoligiczne wytknięcie błędu.

PostNapisane: Wt 03 mar, 2015 21:03 

...

Ostatnio edytowano Śr 14 gru, 2016 23:59 przez C_D, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 03 mar, 2015 21:19 
C_D łożyska od rolek?

Ostatnio edytowano N 22 mar, 2015 11:43 przez sebastian, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: Wt 03 mar, 2015 21:25 

...

Ostatnio edytowano Śr 14 gru, 2016 23:59 przez C_D, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 03 mar, 2015 22:18 
Jaaasne ... przydasie rządzą ^^
Zamówiłem komplet łożysk do rolek, 22 mm średnica zewnętrzna, 8 mm wewnętrzna, zobaczymy czy się przydadzą na coś :-)

PostNapisane: Pn 10 lip, 2017 10:19 

Odgrzewam kotleta. Skala Dedalusa jest super! Zmajstrowałem z różnych śmieci taki spine-tester i przetestowałem na kilku karbonowych i aluminiowych strzałkach. Po ponownym, tym razem dokładnym zmierzeniu moich strzałek, nóż i papier ścierny idą w ruch.
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: So 13 sty, 2018 21:56 

Odświeżę, bo udało mi się dzisiaj skonstruować banalnie prosty w budowie, ale też i bardzo dokładny jak na swoją prostotę elektroniczny spinetester. Najlepsze jest to, że wystarczy zwykła elektroniczna waga kuchenna lub tzw. jubilerska (po przemierzeniu strzał można ją oddać z powrotem do kuchni), w miarę prosta powierzchnia (np. stół) i coś, na czym można oprzeć strzałę (np. małe drewniane klocki). I to cała "konstrukcja". Wystarczy rozstawić klocki w odpowiednich miejscach i dane z wagi wklepać do arkusza kalkulacyjnego, a ten już odwala całą robotę.

Na jakiej zasadzie to działa? Na tej samej, co zwykły spinetester. Jedyna różnica jest taka, że tam znaliśmy siłę obciążenia (2 funty) i mierzyliśmy długość ugięcia, a tutaj z góry znam długość ugięcia (jest stała dla wszystkich promieni) i mierzę tylko siłę potrzebną do obciążenia, aby to ugięcie uzyskać. Otrzymane dane przeliczam potem na stary system.

Całość wymaga jeszcze kilku testów, dokładnego sprawdzenia formułek oraz m.in. zrobienia porządniejszego prototypu, ale obecne wyniki są bardziej niż zadowalające jak na wymagany nakład pracy i koszt projektu (około 0zł jeśli mamy jakąś wagę ;) ).

Na razie wrzucam screen z samego kalkulatora, gdzie przetestowałem 12 przykładowych strzał karbonowych. Spójrzcie na wyniki w tabelce "Spine" na środku. Dokładność pomiaru poraża zważywszy na to, że używałem zwykłej taniej wagi kuchennej i cała "konstrukcja" to były luźno ustawione klocki. Przy zamocowaniu wszystkiego (poza wagą) na stałe i prawidłowej kalibracji spodziewam się błędów pomiarowych nie większych niż 2-3%, co dla spinetestera domowej roboty to jest jakiś istny kosmos. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obrazek

Jedyne co mnie zastanawia, to wynik Powerflightów 500, bo wskazywały ugięcie ~0,480... ale taki sam wynik miałem na zwykłym spinetesterze, więc prawdopodobnie taką właśnie mają faktyczną sztywność. Jak już zmontuję jakiś stały prototyp to przemierzę wszystkie PFy 500, które posiadam. Trochę też żałuję, że nie mam żadnych karbonów 1000 i 340, by sprawdzić projekt na większym zakresie sztywności, ale myślę, że nie będzie źle. W razie czego wykorzystam promienie drewniane i porównam odczyty ze starego spinetestera.

Gdy już wszystko ogarnę i będzie to należycie wyglądać, to na pewno podzielę się wiedzą.

PostNapisane: N 14 sty, 2018 02:55 

Daedalus fajne to coś co zmontowałeś, nie zrozumiałam ani słowa jak to działa ale jak działa to już zapisuję się do powiadomień bo może się czegoś nowego dowiem i z czystej ciekawości zmontuję u siebie podobne mierzydło.

PostNapisane: Pn 15 sty, 2018 12:14 

@Daedalus, jak coś to mogę kilka swoich zdekompletowanych ale i niestety nie za świeżych strzałek o parametrach 340, 400, 500 i 600 (500 i 600 mam też w w wersji slim) do Ciebie wysłać w celach naukowych ;-)

PostNapisane: Pt 13 kwi, 2018 21:29 

Sorki, że nie dawałem znać, ale na pewien czas musiałem odłożyć dalsze testy z powodu braku czasu. No a potem, jak już zrobiłem dokładniejsze próby, to wyszło trochę problemów, które nieco ostudziły mój zapał.

Sprawa wygląda tak, że taki spinetester z użyciem jednej wagi działa dobrze... ale przy nieumiejętnym z niego korzystaniu i/lub niedokładnym wykonaniu potrafi bardzo mocno zakłamywać wyniki. Największy problem to konieczność kalibracji spinetestera poprzez test na promieniu, którego dokładny spine już znamy. Nie mając takiego promienia nie ma szans na otrzymanie prawidłowych wyników, zaś jeśli promień użyty do kalibracji będzie miał w rzeczywistości inny spine, niż nam się wydawało, to wszystkie pozostałe odczyty będą błędne.

Drugi poważny problem pojawia się przy wykonywaniu samego badania. Z uwagi na to, że waga jest tylko po jednej stronie, to nacisk na promień musi być DOKŁADNIE na samym środku. Wystarczy minimalne przesunięcie w jedną lub drugą stronę, a już odczyty znacznie się zmieniają. Podobne błędy w wynikach powstają, gdy spinetester będzie niedokładnie wykonany i jedna z podpór promienia będzie wyraźnie wyższa, niż druga. Te problemy można co prawda rozwiązać stosując dwie wagi zamiast jednej, ale to już trochę za dużo komplikacji.

Z uwagi na te rzeczy uznałem, że trochę mija się to z celem, bo wad obecnie jest więcej niż zalet i pewnie nikt i tak nie będzie takiego spinetestera robił, więc nie ma sensu poświęcać czasu na tworzenie poradnika jak coś takiego wykonać i używać.

Pomysłu jednak nie porzucam, bo sam w sobie jest dobry, trzeba tylko pozbyć się wad. ;) Obecnie czekam na elektronikę z Chin i jak tylko dotrze, to mam zamiar poskładać coś w oparciu o dwa sensory oraz procesor, który samodzielnie wszystko przeliczy na interesujące nas informacje. Taki spinetester z prawdziwego zdarzenia - z wyświetlaczem i możliwością podłączenia do komputera, aby zapisywać wyniki. Będzie z tym sporo dłubania i programowania, ale myślę, że efekt końcowy będzie tego wart.

Poniżej wrzucam jeszcze jako ciekawostkę wyniki dokładniejszego testu. Przemierzyłem wszystkie karbony jakie miałem + trochę drewna. Na niebiesko są wyniki ze spinetestera na bazie wagi elektronicznej, na pomarańczowo (kolumna "M Spine") wyniki ze spinetestera manualnego (wskazówkowego) z publikowaną kilka stron wcześniej skalą. Zakresy typu "610-620" dawałem tam, gdzie ciężko było zmierzyć dokładnie promień, bo nie był idealnie prosty.

Pod tabelkami, przy "Rozrzut spinu", w zielonej rubryce jest rozrzut bez uwzględnienia najgorszego promienia w tuzinie.

Obrazek

Jeśli chcecie, to mogę przygotować jakieś proste plany jak wykonać ten spinetester z wagi oraz udostępnić arkusze potrzebne do obliczeń, ale moim zdaniem gra nie jest warta świeczki. Zbyt dużo jest tu komplikacji i zbyt łatwo można popełnić błędy. Prościej jest wykonać spintester wskazówkowy, który może nie jest diablo dokładny, ale za to w miarę pewny.

PostNapisane: So 14 kwi, 2018 02:01 

Tak czy inaczej bardzo ciekawy temat i będę go obserwował.

Mnie zainteresował ten spine tester i żeby było śmiesznie tylko w 3rivers go widziałem https://www.3riversarchery.com/ace-spin ... lding.html

PostNapisane: So 14 kwi, 2018 10:59 

Szkoda ale dzięki za podzielenie się testami.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 222 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]